1398-3-29     2019-6-19     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/1/23 - 10:24:43
تعداد بازدید: 583
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

افغانستان و جنگ یمن؛ از «دولت وحدت ملی» تا «حکمتیار»
افغانستان و جنگ یمن؛ از «دولت وحدت ملی» تا «حکمتیار»

حدود بیست روز از زمان آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن گذشته است، در این مطلب سعی داریمـ به صورت اجمالی به بررسی موضع‌گیری‌هایی که در این مدت نسبت به جنگ یمن شده است بپردازیم؛ به خصوص از جانب طرف‌های افغانستانی.

به گزارش انصار به نقل از پیامـ آفتاب، امروز (دوشنبه 24 حمل) نوزدهمین روز تجاوز آشکار عربستان به خاک یمن است. بر اساس آمار و ارقامـ سازمان‌های بین‌المللی، تنها در 12 روز اولیه این جنگ، 857 تن به شهادت رسیده و 1214 تن نیز زخمی شدند که از این میان 180 تن از آنها کودک و بیش از 60 تن از این شهدا زن بوده‌اند.

وضعیت غذایی در این کشور و به خصوص در (عدن) که بستر درگیری‌های گروه‌های مختلف است وخیمـ گزارش شده است. سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی تاکنون چند بار خواستار توقف موقت حملـات عربستان و درگیری‌ها به منظور امدادرسانی به اقشار آسیب‌پذیر شده است، اما این درخواست از سوی عربستان رد شده است. روز جمعه دو هواپیمای حامل محموله‌های کمکی در صنعا، پایتخت یمن، به زمین نشست، در حالی که عربستان آسمان این کشور را منطقه پرواز ممنوع اعلـامـ کرده است. با گذشت 16 روز از شروع جنگ، این اولین باری است که دو هواپیمای حاوی اقلـامـ مورد نیاز مردمـ جنگ زده توانسته است در فرودگاه‌های این کشور بنشیند و به اذعان کارشناسان صلیب سرخ، این کمک‌ها بسیار ناچیز بوده و رساندن آن به مناطق خطرناک، بعید به نظر می‌رسد.

عربستان این حمله را در 6 حمل سال جاری آغاز کرد. خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، گزارش داد که به‌جز عمان تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله عربستان، بحرین، امارات، کویت و قطر در حملـات هوایی تجاوزکارانه به یمن و غیرنظامیان این کشور مشارکت دارند. بر اساس این گزارش اردن، مصر و سودان نیز از جمله دیگر کشورهای شرکت کننده در این تجاوز به شمار می‌‎روند.

گزارش‌های محلی و بین المللی حاکی از آن است که کشورهای متخاصمـ از سلـاح‌های ممنوعه استفاده کرده‌اند که از جمله آنها بمب‌های خوشه‌ای است. این امر از آثاری که این بمب‌ها روی اجساد قربانیان (سوختگی کامل اجساد قربانیان) و ساختمان‌ها باقی گذاشته، کاملـاً مشخص است.

امریکا نیز به‌صورت غیرمستقیمـ از حملـات تجاوزکارانه به یمن حمایت می‌کند که شامل پشتیبانی اطلـاعاتی این حملـات می‌شود. در همین رابطه سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا، با صدور بیانیه‌ای اعلـامـ کرد: رئیس‌جمهور اوباما، تدارک حمایت لجستیک و اطلـاعاتی از عملیات نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را صادر کرده است.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها، عربستان در این جنگ نابرابر، تنها از طریق هوایی، اقدامـ به تخریب زیرساخت‌های اساسی کشور یمن کرده که به دنبال تخریب این زیرساخت‌ها، زندگی عادی مردمـ این کشور با مشکلـات زیادی روبرو شده و خواهد شد و جمعیت زیادی از مردمـ فقیر این کشور آواره شده‌اند. از این جمله:

1 ــ نابودی اکثر فرودگاه‌ها و بنادر و ورودی‌های یمن و نابودی هواپیماهای مسافربری.

2ــ حمله به تعداد زیادی از ایستگاه‌های تولید برق و گاز و ساختمان‌های دولتی و ساختمان‌های حیاتی یمن.

3ــ بمباران کارخانه سیمان در استان لحج و کارخانه روغن در الحدیده و کوکاکولـا در عدن و کارخانه ساخت لبنیات در الحدیده.

4ــ بمباران انبارهای مواد غذایی در شهرستان همدان در استان صنعاء.

5ــ حمله به راه‌های ارتباطی و پلها در چندین استان برای ممانعت از حمل و نقل.

موضع دولت افغانستان در قبال این تجاوز وقیحانه

دولت افغانستان، در اقدامی عجولـانه، در تاریخ 12 حمل (شش روز پس از آغاز تجاوز عربستان) اقدامـ به انتشار بیانیه‌ای کرد که واکنش‌های زیادی در مجامع داخل و خارج از کشور دربرداشت.

متن بیانیه‌ی دولت در حمایت از عربستان به شرح ذیل است:

دولت جمهوری اسلـامی افغانستان در روشنایی اتفاق نظر شورای سرتاسری علمای کرامـ، روحانیون و رهبران سیاسی و جهادی کشور، و اجلـاس شورای امنیت ملی جمهوری اسلـامی افغانستان، بعد از بحث و مشورۀ همه جانبه روی اوضاع و تحولـات جاری در منطقه و کشور یمن، با اجماع کامل تاکید نمودند که صلح و امنیت سراسری منطقه یکی از اولویت‌هـای عمده بوده و تمامـ تلـاش ما معطوف به ایجاد فضای برادری بین همه کشور‌هـا مخصوصا کشور‌هـای اسلـامی میباشد، و بر مبنای همین پالیسی موقف خویش را قرار ذیل وضاحت میدهد:

 1- دولت و مردمـ مسلمان افغانستان روابط عمیق تاریخی و دینی با کشور عربستان سعودی داشته، و دفاع از سرزمین مقدس حرمین شریفین را دین هر مسلمان می‌دانند، از همین رو، در دفاع از سرزمین مقدس حرمین شریفین با تمامـ نیرو در کنار دولت و مردمـ برادر و مسلمان کشور عربستان سعودی، در صورت بروز هر نوع تهدید قرار دارد.

 2- دولت ج.ا. افغانستان به اصل مردمـ سالـاری و مشروعیت نظامـ قانونی در یمن باور داشته و از حکومت قانونی آن حمایت می‌نماید.

 3- دولت ج. ا. افغانستان با درک تجارب تلخ و ناگوار از عواقب جنگ و نا امنی، طرفدار راه حل صلح آمیز این بحران بوده و از همۀ کشورهای اسلـامی و رهبران‌شان می‌خواهد که به همکاری سازمان کنفرانس اسلـامی و سازمان ملل متحد در این راستا تلـاش نمایند.

 این در حالی است که غیر از متحدین نزدیک عربستان یعنی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های خلیج فارس، مصر و چند کشور نه چندان مطرح دیگر، دیگر قدرت‌های منطقه از جمله ترکیه، پاکستان و ایران، هنوز به تمامیت واحدی برای اعلـامـ رسمی حمایت و یا عدمـ حمایت از عربستان نرسیده بودند. برخی مقامات پاکستانی از نخستین روزهای آغاز این تجاوز نظامی، مواضع نزدیکی نسبت به عربستان گرفته و حتی در برهه‌ای آغازین روزهای جنگ اعلـامـ شد که جنگنده‌های پاکستان در کنار جنگنده‌های عربستان حاضر به جنگ هستند، نواز شریف همـ در سفر خود به ترکیه به همراه (رجب طیب اردوغان) از مواضع عربستان حمایت لفظی کردند، اما در حقیقت این دو کشور اقدامـ عملی برای وارد شدن به جنگ را منوط به مشورت با جمهوری اسلـامی ایران دانستند.

این در حالی است که جمهوری اسلـامی ایران همـ به صورت قاطع مداخله نظامی و تجاوز به خاک یمن توسط عربستان را محکومـ کرده و خواستار توقف این تجاوز آشکار شدند.

(محمد جواد ظریف)، وزیر خارجه ایران همـ با سفر به عمان و سپس پاکستان، با مقامات هر دو کشور بر سر این موضوع مذاکراتی انجامـ داد و در همین ایامـ، (رجب طیب اردوغان) رئیس‌جمهور ترکیه با سفر به ایران، نشان داد که برای شرکت در تجاوز عربستان به یمن، ملحوظاتی را در نظر می‌گیرد. این مسئله به جایی ختمـ شد که مجلس پاکستان روز گذشته (جمعه 21 حمل) موضع بی‌طرف خود را در جنگ یمن اعلـامـ کرد.

بنابراین به نظر می‌رسد که ترکیه و پاکستان علیرغمـ اینکه به صورت لفظی قصد دارند که در این موضوع عربستان را از خود نرنجانند، اما در خصوص اقدامـ عملی برای مشارکت در جنگ با یمن، موضع آنها به موضع ایران نزدیک‌تـر است.

در رابطه با موضع گیری دولت، باید به این مسائل توجه کرد:

1- افغانستان سال‌ها تجربه تلخ جنگ و ناامنی را به دوش کشیده و امروز پس از گذشت 30 سال، هنوز همـ تبعات این مسئله گریبانگیر ملت افغانستان است، لذا شایسته بود که با توجه به این مسئله، دولت در موضع‌گیری خود به مردمـ مظلومـ و فقیر یمن همـ گوشه چشمـ و توجهی داشته باشد.

2- در این تجاوز نابرابر، ملت یمن در یک طرف و سرمایه‌های حاصل از نفت کشورهای عربی و دالرهای غربی در طرف دیگر قرار دارد، لذا بهانه (دفاع از حرمین شریفین) بهانه‌ی موهومی می‌باشد؛ مردمـ مسلمان یمن اگر توان حمله مستقیمـ به عربستان را داشته باشند (که ندارند)، خود بر حفظ حرمت مکه مکرمه و مدینه منوره پایبند هستند.

3- دفاع از حرمین شریفین به منزله دفاع از عربستان سعودی نیست.

4- دولت افغانستان قصد دارد با تمامـ نیرو در کنار عربستان بماند، سؤال اینجا است که این توان و نیرو از کجا تأمین خواهد شد؟ آیا جز این است که تامین بودجه نظامی خود ما بر عهده دیگر کشورها است؟

5- دولت افغانستان در حالی که منافعی در گرو همکاری با دیگر کشورهای منطقه دارد، اما بدون توجه به موضع‌گیری‌ این کشورها، عربستان را بر تمامـ آنها ارجحیت داد. این در حالی است که در آینده عربستان به تنهایی توان حمایت همه جانبه از افغانستان را نخواهد داشت و برای تامین امنیت، اقتصاد و ثبات در کشور، افغانستان نیازمند دیگر کشورهای منطقه همـ می‌باشد.

6- در بیانیه دولت، اصل مردمـ‌سالـاری و مشروعیت نظامـ یمن توجیهی برای حمایت از عربستان در این جنگ در نظر گرفته شده است، این در حالی است که خود عربستان، سال‌ها است که انتخاباتی برگزار نکرده و مردمـ این کشور سال‌ها است که بویی از مردمـ‌سالـاری را از نظامـ آل سعود استشمامـ نکرده‌اند، پس اگر قرار باشد که روزی به دنبال مردمـ‌سالـاری بود، ابتدا باید به داد مردمـ عربستان رسید. بحث مشروعیت نظامـ همـ که دارای پس‌زمینه‌ای مذهبی است، اما به صورت اختصار می‌توان گفت که مشروعیت در مذاهب، بیشتر بر پایه مقبولیت و اجماع مردمـ بر حاکمیت و نظامـ است (که البته در این زمینه نظر جامعی وجود ندارد)، مشاهده می‌شود که امروز در عمده شهرهای یمن مردمـ به حمایت از دولت برپا شده توسط جنبش انصاراله پرداخته‌اند. از طرفی دولت (عبدربه منصور‌هـادی)، در زمان پیروزی جنبش انصاراله استعفای رسمی خود را به پارلمان تحویل داد و بعداً با اجبار یا تطمیع عربستان دوباره به دنبال پس گرفتن استعفا برآمد، لذا این دولت همـ از چندان مشروعیتی برخوردار نیست.

 حکمتیار و خوش خدمتی برای عربستان

از دیگر مواضعی که به دنبال شروع این تجاوز در داخل افغانستان گرفته شد و جلب نظر زیادی کرد، موضع‌گیری (گلبدین حکمتیار) بود.

حزب اسلـامی حکمتیار این موضع خود را از طریق خبرنامه‌ای به رسانه‌ها ارسال کرده و به تبع آن (هارون زرغون) سخنگوی حزب اسلـامی در گفتگو با بی‌بی‌سی بار دیگر بر موضع اعلـامـ شده این حزب تأکید کرد.

وی گفت این حزب آمادگی خود را برای ارسال نیرو به یمن اعلـامـ کرده و حاضر است از هر راه ممکن این موضع خود را عملی سازد.

این حزب در بیانیه‌ی خود با وارد آوردن اتهاماتی مبنی بر دخالت جمهوری اسلـامی ایران در مسائل داخلی یمن، تنها دلیل این موضع‌گیری را حمایت از عربستان سعودی عنوان کرده است.

این در حالی است که همانطور که پیشتر ذکر شد، ایران به صورت رسمی اعلـامـ کرده که در مسائل داخلی یمن و هیچ کشور دیگری در منطقه مداخله نمی‌کند.

حزب اسلـامی در این خبرنامه، شیعیان یمن را ملحدین و نیروهای ضد اسلـامی ذکر کرده که ایران از آنها حمایت می‌کند.

این در حالی است که حزب اسلـامی به رهبری حکمتیار یکی از گروه‌های تندور و شدیداً مخالف شیعه است که نخست به مثابه بخشی از اتحاد مجاهدین در سال‌هـای 1980 ظهور کرد که از جانب عربستان سعودی و امارات متحد عربی تمویل شده و توسط (آی اس آی) یا استخبارات نظامی پاکستان هماهنگ می‌گردید.

به صورت کلی کارشناسان دلـایل متعددی برای چنین موضع‌گیری از سوی حکمتیار ذکر کرده‌اند.

1- پیشینه شیعه‌ستیزی شخص حکمتیار بر هیچ کس پوشیده نیست. وی تاکنون بارها علیه شیعیان مواضع تندی گرفته است و در آخرین موضع‌گیری در سال گذشته، هزاره‌های کشور را به شدت تهدید کرد. وی هزاره‌ها و شیعیان کشور را متهمـ به بیگانه‌پرستی کرده و تهدید کرد که زمان بازگشت آنها به کوه‌ها نزدیک است. وی در دوران جهاد نیز بارها علیه احزاب سیاسی شیعی افغانستان موضع گرفته است و در این راستا کتاب‌هایی را همـ در رد تشیع تالیف کرده است،‌ گویا اکنون نوبت به شیعیان یمن رسیده است.

2- خوش خدمتی برای آل سعود: عربستان که از دیرباز منبع تمویل مالی حزب اسلـامی بوده است، شاید با گذشت زمان و ناکارآمدی‌هایی که حزب اسلـامی در مخالفت با دولت افغانستان نشان داده است، و از طرفی قرابت‌هایی که میان دولت اشرف غنی با عربستان ایجاد شده است، حمایت‌های خود را از حزب اسلـامی کاهش داده است. لذا احتمالـاً حکمتیار که حزب خود را به نوعی به حاشیه رانده شده تلقی نموده است، با این اقدامـ سعی دارد تا دوباره با خوش خدمتی خود برای عربستان، توجه این کشور را منعطف به خود نماید.

3- ایجاد قرابت با دولت افغانستان: حکمتیار با موضع‌گیری این‌چنینی، احتمالـاً به دنبال جلب نظر دولت افغانستان همـ می‌باشد، دولتی که احتمالـاً در سال‌های آتی باید با آغوش باز با مخالفین مسلح خود وارد مذاکره شود. از منظر دیگر، حزب اسلـامی که تاکنون در آجندای مذاکره دولت نبوده است، با انتشار این بیانیه، سعی نموده تا نزدیکی خود را با دولت فعلی افغانستان به نمایش بگذارد تا این مسئله بارقه‌ای برای آغاز مذاکرات با دولت باشد.

4- جلب توجه غرب: حکمتیار با بیانیه‌ای آتشینی که در آن اتهامات فراوانی علیه ایران وارد آورده و حمایت‌های برادرانه خود را از عربستان سعودی اعلـامـ کرد، شاید به دنبال جلب توجه امریکا و غرب همـ باشد. سال‌ها است که حزب اسلـامی حکمتیار به عنوان یک حزب ناکارآمد و مخالف دولت افغانستان به حاشیه رانده شده و همانطور که عربستان از حمایت این حزب غفلت کرده است، امریکا همـ آن را به فراموشی سپرده باشد. از طرفی با گسترش درگیری‌ها در کشورهای مختلف دنیا از جمله سوریه، عراق، آفریقا، و اکنون یمن، توجه امریکا به احزاب این چنینی با درون‌مایه بنیادگرایی اسلـامی (اگرچه حکمتیار خود را در زمره مذهبی‌ها می‌داند نه بنیادگراها) کاهش یافته است و احیای این روابط نیازمند اقدامات استراتژیک جدیدی است.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان