1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/1/21 - 11:52:32
تعداد بازدید: 502
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یمن و حوثی‌هـا؛ از جنگ خارجی تا انسجامـ داخلی
یمن و حوثی‌هـا؛ از جنگ خارجی تا انسجامـ داخلی

احد نوری اصل

حمله نظامی عربستان به یمن اوضاع این کشور استراتژیک را وخیمـ‌تـر کرد. در چنین وضعیتی سوالی که به ذهن متبادر میشود این است که چرا واکنش نظامی در حد یک مقابله نظامی از سوی حوثی‌هـا نسبت به عربستان صورت نمی گیرد؟

یمن به عنوان یکی از مهمـ ترین نقاط استراتژیک جهان سالهاست آرامش و امنیت کامل از آن سلب شده است. این کشور که از مردمانی شجاع برخوردار است همـ به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی و همـ به دلیل شرایط فرهنگی و وجود چنین مردمان شجاعی مورد طمع قدرتهای استعماری فرا منطقه‌ای و شیوخ دست نشانده منطقه قرار گرفته است.

یکی از کشورهای که همواره سعی داشته است تا یمن را زیر سلطه خود قرار دهد و از نا ارامی‌هـای یمن نهایت استفاده را نموده است همسایه شمالی آنها یعنی عربستان است. در طول چندین دهه گذشته عربستان از طریق مزدوران خود سعی میکند به صورت غیر مستقیمـ یمن را در سلطه خود داشته باشد. این سیاست عربستان توسط امثال علی عبداله صالح به خوبی اجرا میشد ولی بعد از سقوط این دیکتاتور، آنها ناگزیر به حمایت از منصور‌هـادی به عنوان دیگر مهره کلیدی پرداخته اند. با مخالفت‌هـای مردمی نسبت منصور‌هـادی و آشکار شدن بیکفایتی‌هـای ایشان وضعیت یمن دوباره به حالت تنش‌هـای داخلی سوق داده شد. این وضعیت با فرار منصور‌هـادی از یمن و پناه بردن به عربستان قدری پیچیده‌تـر شد و حمله نظامی عربستان به یمن اوضاع این کشور استراتژیک را وخیمـ‌تـر کرد. در چنین وضعیتی سئوالی که به ذهن متبادر میشود این است که چرا واکنش نظامی در حد یک مقابله نظامی از سوی حوثی‌هـا نسبت به عربستان صورت نمی گیرد؟ و اینکه این جنگ تحمیلی چه فرصتی را در اختیار انصار اله یمن قرار میدهد؟ آیا جنگ خارجی اوضاع داخلی یمن را آشفته‌تـر خواهد کرد یا تنش‌هـای داخلی به خاطر وجود یک دشمن بیرونی به سمت انسجامـ ملی سوق داده میشود؟

یمن با دفاع مشروع خود و عدمـ تجاوز هوایی و زمینی به خاک عربستان سعی دارد ائتلـاف غیر رسمی شکل گرفته علیه خود را خنثی نماید.

پاسخ به سوالـات فوق را میتوان در دلـایل حوثی‌هـا برای عدمـ مقابله نظامی با عربستان جستجو کرد. جنبش انصار اله در درجه اول سعی دارد تا جای که ممکن است از جنگ خارجی به نفع سرکوب شورشیان و تروریستهای طرفدار منصور‌هـادی در یمن استفاده نماید. یک جنگ خارجی مهمترین بهانه را در اختیار حکومت مرکزی قرار میدهد تا ضمن دعوت همه گروههای داخلی به اتحاد و یک پارچگی ملی، نسبت به برخورد جدی با شورشیان و تروریستهای تجزیه طلب اقدامات لـازمـ را انجامـ دهد. در نتیجه پیروزی‌هـای انصار اله در عدن را میتوان در این راستا ملـاحظه کرد.آنها بعد از حملـات هوایی عربستان توانسته اند به پیشرویهای خود در جنوب یمن سرعت ببخشند و در نتیجه فعلـا انرژی خود را صرف مبارزه با عربستان نخواهند کرد.

نکته بعدی این است که جنبش انصار اله عمده نیروی خود را صرف مقابله با تهاجمی زمینی خواهد کرد؛ این بیشتر به این دلیل است که نمی خواهند متهمـ به حمله هوایی به مکه و مدینه شوند. هرگونه حمله هوایی یمن به خاک عربستان میتواند آنها را در موقعیت نامناسبی از لحاظ اعتقادی قرار دهد، این تدبیر انصار اله نقشه شومـ عربستان را خنثی نمود و یمنیها تنها به پدافند خود در سرنگونی چندین جنگنده عربستان اکتفا نمودند.

علـاوه بر این یمن با دفاع مشروع خود و عدمـ تجاوز هوایی و زمینی به خاک عربستان سعی دارد ائتلـاف غیر رسمی شکل گرفته علیه خود را خنثی نماید. در صورت واکنش سریع و احساسی انصار اله دیگر کشورهای عربی و حتی ممکن بود ترکیه و پاکستان نیز عربستان را در تجاوز خود همراهی کنند و سازمانهای بین المللی که ابزار دست غرب هستند بهانه لـازمـ را برای حمایت از عربستان پیدا میکردند.

اما در این زمینه نیز صبر حوثی‌هـا جواب داده و به تدریج شاهد محکومیتهای بین المللی علیه تجاوز عربستان هستیمـ در صورت تداومـ این تجاوز و افزایش محکومیتهای بین المللی و دولتی در منطقه و جهان، همراه با موج اعتراضات مردمی به تدریج فضا برای مقابله نظامی به صورت گسترده مهیا خواهد شد و در این صورت است که مردمـ عربستان به عنوان مردمی رفاه طلب و فربه شده از پولهای نفت، توان مقابله با مردمی شجاع و در تنگنای معیشتی نخواهند داشت. به نظر میرسد تعلل عربستان در حمله زمینی نیز نتیجه همین ترس میباشد.

سیاست انصار اله در مقابله با تجاوز عربستان تاکتیک صبر و انتظار است.

به هر حال نتیجه‌ای که از این بحث میتوان گرفت این است که سیاست انصار اله در مقابله با تجاوزات عربستان این است که با یک تاکتیک صبر و انتظار سعی دارد از طرفی نسبت به رفع تنشهای داخلی اقدامـ نموده و مزدوران و تجزیه طلبان داخلی را مهار نماید و از طرف دیگر منتظر ایجاد موقعیت مناسب همـ از لحاظ تبلیغاتی و همـ از لحاظ بین المللی باشد تا در صورت حمله زمینی عربستان، ضمن شکستن ائتلـاف غیر رسمی شیوخ عربی علیه خود، به عنوان یک جنگ تدافعی و نه یک تجاوز به خاک همسایه، درسی محکمـ به عربستان نشان دهد تا مانع از تجاوزات آتی آنها در آینده شده و فکر هرگونه تجاوز به دیگر کشورهای منطقه را از ذهن آنها خارج نماید.*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان