1397-8-30     2018-11-21     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/12/5 - 13:45:32
تعداد بازدید: 604
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مردمـ افغانستان در انتظار بهار صلح
مردمـ افغانستان در انتظار بهار صلح

میثمـ سلیمانی

با نزدیك شدن به بهار و شروع سال نو شمسی، در حالی كه بسیاری از مردمـ افغانستان در حال تدارك جشن نوروز هستند، مثل همه سال‌های قبل یك نگرانی وجود دارد و آن همـ آغاز عملیات‌های بهاره طالبان در افغانستان است. اما بهار امسال شاید برای افغان‌هـا مژده‌ دهنده صلح باشد. شواهد نشان می‌دهد این‌بار پس از یك دهه جنگ، امیدها بیش از هر زمانی برای صلح افزایش یافته است.

كلیدواژه‌های سخنان اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور در كنفرانس خبری با اشتون كارتر، وزیر دفاع امریكا این نوید را می‌دهد. غنی در این سخنان اعلـامـ كرد كه پس از وقایع ١١سپتامبر ٢٠٠١ افغانستان بیش از هر زمان دیگری به صلح  نزدیك‌تر است. این سخنان رییس‌جمهوری افغانستان نوید بخش رویایی شده كه افغان‌ها سال‌ها در سر می‌پروراندند و آن صلح بدون عملیات انتحاری و انفجار است.

به نظر می‌رسد این وعده اشرف غنی بیراه نیست. او كه كار خود را در ماه سپتامبر آغاز كرد، از استراتژی جدید، پیچیده و هدفدار یاد می‌كند تا بتواند طالبان را به پای میز مذاكره بكشاند. بسیاری معتقدند كه مسیر كشاندن طالبان به پای میز مذاكره از پاكستان می‌گذرد.

از همین رو به نظر می‌رسد اشرف غنی از آنجایی كه بر‌خلـاف حامد كرزی، رییس‌جمهور سابق افغانستان روابط مناسبی با كشورهایی همچون پاكستان و عربستان ایجاد كرده، توانسته فشارهایی را برای كشاندن طالبان به پای میز مذاكره وارد كند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس و به نقل از یك منبع آگاه در وزارت امور خارجه افغانستان كه نخواست نامش فاش شود، گزارش داده است كه امید بسیاری برای گفت‌وگو به عنوان پیش درآمدی برای مذاكرات صلح به وجود آمده است كه بناست به‌زودی برگزار شود. این منبع آگاه همچنین تاكید كرده تماس میان دو طرف بناست در اوایل ماه مارچ آغاز شود. این در حالی است كه گفتنی است طالبان همواره بر پیش‌شرط خود برای نشستن پای میز مذاكره با دولت افغانستان یعنی خروج تمامی نیروهای خارجی تاكید كرده است. اما اشتون كارتر، وزیر دفاع جدید امریكا كه دولتش در روزهای اخیر مذاكره با طالبان را انكار كرده بود، با وجود ابراز امیدواری به صلح سازنده، از امكان تمدید ماموریت نیروهای امریكایی در افغانستان سخن می‌گوید.

در حال حاضر ١٣ هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند كه در حال آموزش نیروهای امنیتی در انجامـ عملیات‌های ضد‌تروریستی علیه طالبان و القاعده هستند. طرح اوباما بر این مبناست كه تا پایان سال میلـادی تعداد این افراد را به نصف برساند و در پایان سال ٢٠١٦ نیز تعداد این سربازها تقریبا تعدادی نزدیك به صفر خواهد داشت. اما اشتون كارتر تاكید دارد كه ممكن است این جدول زمانی به درخواست اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان تغییر یابد. اگر چه او اشاره‌ای به حضور سربازها پس از سال ٢٠١٦ نكرده و تنها گفته است كه در جزییات برنامه ممكن است، بررسی مجدد صورت گیرد. اما وزیر دفاع امریكا روشن ساخته است كه اوباما طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای كند كردن روند خروج نیروهای نظامی همزمان با سفر اشرف غنی به كاخ سفید در ماه آینده را مورد بحث قرار می‌دهد. این تمایل واشنگتن برای تجدید طرح خروج سربازان خارجی از افغانستان خود نشانه‌ای از افزایش اطمینان نسبت به دولت غنی است كه در مقایسه با سلف خود یعنی حامد كرزی چنین موضوعی مشاهده نمی‌شد.

البته هنوز معلومـ نیست كه تغییر در زمان خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان بر مذاكرات صلح چه تاثیری خواهد گذاشت و این موضوع می‌تواند مذاكرات را بیش از هر زمان دیگری شكننده كند. با‌این وجود همین كه هنوز اظهارنظری از سوی طالبان در خصوص مذاكرات یا حضور كارتر در كابل صورت نگرفته، امیدها را به مذاكرات پشت پرده افزایش داده است.

كارشناسان معتقدند كه استراتژی غنی بر این مبنا طراحی شده است كه با دیپلماسی فشرده با چین، عربستان سعودی و امارات متحده عربی فشارها را روی پاكستان برای پایان دادن به حمایت از طالبان افزایش دهد كه این موضوع می‌تواند نه‌تنها برای صلح موثر باشد بلكه چشمـ‌انداز مناسبی را برای وضعیت اقتصادی افغانستان و پاكستان ایجاد كند.

اما نكته‌ای كه در این بین وجود دارد، نقش چین در ارتباط با طالبان است. قدمت این رابطه به دهه ٩٠ میلـادی باز می‌گردد كه طالبان در افغانستان قدرت را در دست داشت. به نظر می‌رسد به تازگی وزارت امور خارجه چین پشتیبانی جدیدی را از تلـاش‌های دولت افغانستان برای مذاكرات صلح آغاز كرده است. قدرت مانور پكن در این مذاكرات به دلیل روابط نزدیك با اسلـامـ‌آباد بیشتر است. نیروهای طالبان از جمله مولوی وكیل احمد متوكل، وزیر امور خارجه دوره حكومت طالبان در افغانستان همـ به‌تازگی تایید كرده‌اند چین گزینه مناسبی برای میانجیگری میان طالبان و دولت افغانستان خواهد بود. چین برای حل مناقشه افغانستان انگیزه‌های داخلی همـ دارد. جمعیت مسلمان مخالف دولت چین در منطقه سین‌كیانگ در مرز با افغانستان قرار دارند و به‌طور بالقوه یكی از تهدیدهای چین به حساب می‌آیند. در نتیجه حل و فصل بحران افغانستان، تهدید افراط‌گرایان در منطقه جدایی‌طلب چین را همـ كاهش می‌دهد و از سوی دیگر چین در حال سرمایه‌گذاری و توسعه بخش پتروشیمی و معدن در افغانستان است كه به‌طور قطع صلح میان دولت و طالبان افغانستان از اهمیت ویژه‌ای برای اهداف اقتصادی چین برخوردار خواهد بود.

در طرف مقابل پاكستان كه در گذشته از طالبان برای ارعاب دولت افغانستان استفاده می‌كرد و همچنین از این ابزار برای گرفتن امتیازهایی از امریكا بهره می‌برد، اكنون با تهدید فزاینده آن روبه‌رو شده است. پاكستان طی ماه‌های گذشته با عملیات‌های انتحاری در این كشور روبه‌رو بود كه تلفات گسترده‌ای را بر جای گذاشت كه مهمـ‌ترین آن عملیاتی در مدرسه ارتش در پیشاور پاكستان بود كه جان ١٥٠ دانش‌آموز را گرفت. بعد از آن حملـات گسترده ارتش پاكستان علیه مواضع طالبان نیز آغاز شد و طی هفته گذشته طی اقدامی كمـ‌سابقه فرمانده ارتش و رییس اطلـاعات پاكستان به افغانستان سفر كردند. حال مجموع این شرایط و سیاست‌های در نظر گرفته شده از سوی دولت جدید افغانستان و روابط نزدیك اشرف غنی با كشورهای تاثیرگذار در افغانستان باعث شده است كه شواهدی در دست باشد كه توافق صلح میان دولت افغانستان و طالبان بیش از هر زمان دیگری در دسترس است. این اتفاق می‌تواند تبدیل به مهمـ‌ترین دستاورد در دولت نوپای وحدت ملی در افغانستان شود.*
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان