1399-5-13     2020-8-3     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/11/14 - 07:43:3
تعداد بازدید: 701
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

قطار توافق سیاسی در ایستگاه اصلـاحات انتخاباتی
قطار توافق سیاسی در ایستگاه اصلـاحات انتخاباتی

کنفرانس ملی اصلـاحات انتخاباتی با حضور نمایندگان ریاست جمهوری و ریاست اجرایی، نمایندگان هردو اتاق شورای ملی و نمایندگان نهادهای مدنی روز یکشنبه در کابل برگزار شد.

محمد محقق؛‌ معاون دومـ رییس اجرایی به عنوان یکی از سخنرانان کنفرانس ملی اصلـاحات انتخاباتی گفت: باید یک اراده سیاسی برای اصلـاحات نظامـ انتخاباتی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه در انتخابات‌هـای گذشته هیچ اراده‌ای برای اصلـاحات وجود نداشت افزود:"امیدواریمـ در انتخابات‌هـای پیش رو اراده‌ای برای پذیرش آرای عمومی مردمـ به وجود بیاید".

به باور وی، مردمـ باید اطمینان پیدا کنند که آرای عمومـ شان به صندوق رفته است.

ظاهرا اشاره و تاکید آقای محقق بر نتایج انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری امسال بود که طی آن، هریک از دوطرف خود را برنده انتخابات اعلـامـ کردند و در نهایت، پس از آنکه در پی دخالت وزیر خارجه امریکا، هردو تیمـ انتخاباتی حاضر به امضای توافقنامه سیاسی شدند، انتخابات عملـا فاقد اعتبار شد و آنچه نتیجه رأی عمومـ مردمـ بود، هرگز آنگونه که انتظار میرفت روشن نشد.

آقای محقق از نظر تقسیمـ بندی‌هـای جناحی در انتخابات امسال، در کنار داکتر عبداله قرار داشت که اردوی منتقد کمیسیون‌هـای انتخاباتی، ارگ ریاست جمهوری و تیمـ تحول و تداومـ به رهبری اشرف غنی محسوب میشد؛ اردویی که از مثلث ذکرشده به عنوان (مثلث تقلب) یاد میکرد.

آقای محقق در ادامه این سخنرانی با تاکید بر اینکه کمیسیون اصلـاحات انتخاباتی باید مورد اعتماد همه مردمـ باشد، بیان داشت باید یک اصلـاحات بنیادین در کمیسیون‌هـای انتخاباتی به وجود بیاید.

ایجاد کمیسیون اصلـاحات انتخاباتی یکی از اصلی ترین ستون‌هـای توافقنامه سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی محسوب میشود.

دوطرف در توافقنامه سیاسی بر سر کلیات این طرح توافق کرده اند که میبایست نظامـ و قوانین انتخاباتی از بنیاد دستخوش اصلـاحات عمیق و جدی شود؛ اما به باور کارشناسان، هنوز تا رسیدن دوطرف به توافق بر سر جزئیات این طرح، به نظر میرسد راه سخت و دشواری در پیش است.

کارشناسان با اشاره به دشواری تشکیل کابینه وحدت ملی که بیش از چهار ماه به طول انجامید، خاطرنشان میکنند که عدمـ شروع عملی اصلـاحات انتخاباتی، نشانگر عمق اختلـاف نظرهای دو طرف بر سر دومین مساله مهمـ توافقنامه سیاسی است.

براساس توافقنامه سیاسی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری، قرار بود آقای غنی به عنوان رییس جمهور، طی فرمانی، کمیسیون ویژه ایجاد اصلـاحات انتخاباتی را به وجود آورد و همزمان داکتر عبدالله و اشرف غنی، اعضای آن را از میان افراد مورد نظر خود برگزینند؛ اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است؛ چیزی که به تردیدها و نگرانی‌هـا در خصوص احتمال وجود اختلـاف میان دوطرف دامن زده است.

با این حساب، به نظر میرسد تاکید آقای محقق بر این مساله که کمیسیون اصلـاحات انتخاباتی باید مورد اعتماد مردمـ باشد، اشاره به این دارد که اشرف غنی نمی تواند به صورت یکجانبه اراده خود را بر این کمیسیون تحمیل کند.

در همین حال، سرور دانش؛ معاون دومـ رییس جمهور غنی شرایط کنونی را فرصت مناسب برای اصلـاحات دانسته و خاطرنشان کرد که اگرچه افغانستان در ۱۳ سال گذشته انتخابات‌هـای زیادی را پشت سر گذاشته است؛ ولی هنوز همـ مشکلـاتی در نحوه برگزاری انتخابات وجود دارد.

وی در حالی که بهترین روش برای برگزاری انتخابات را همان قانون اساسی و قانون انتخابات دانست؛ ولی تاکید کرد که در این قسمت، مساله مهمـ تضمین استقلـال و بیطرفی کامل اعضا و کارمندان آن است.

این در حالی است که کارشناسان میگویند موضوع اصلی، تفسیر و دیدگاه هریک از دوطرف از اصلـاحات انتخاباتی است. اشرف غنی و تیمـ او مانند دوران تنش‌هـای انتخاباتی، همچنان بر محوریت قانون اساسی تاکید میکنند و اعتبار قوانین انتخاباتی را پایدار و همیشگی عنوان میکنند؛ اما داکتر عبداله و تیمـ او عقیده دارند که سازوکار و قوانین انتخاباتی کنونی، به اندازه کافی، کارآمد، پاسخگو، شفاف و برکنار از دخالت مقامـ‌هـای ذی نفوذ دولتی نیست و عقیده دارند سیستمـ و قوانین انتخابات، از بنیاد باید تغییر کند.

با این حساب، اختلـاف دوطرف در زمینه اصلـاحات انتخاباتی نیز عمیق و ریشه‌ای است و به نظر نمی رسد به آسانی و در کوتاه مدت، قابل حل و فصل باشد.

آقای دانش در پایان سخنانش تاکید کرد که در شیوه انتخاب اعضای کمیسیون باید غور بیشتری صورت بگیرد؛ ولی او نگفت که آیا اعضای کنونی این کمیسیون‌هـا، میتوانند کماکان به کار خود ادامه دهند یاخیر؛ زیرا یکی از مسایل جدی و مورد اختلـاف همین است.

یوسف نورستانی و تیمـ او در کمیسیون انتخابات، عقیده دارند که کسی قانونا حق برکناری کمیشنران این کمیسیون و اصلـاح قوانین انتخاباتی را ندارد؛ اما طرفداران داکتر عبداله میگویند آنها نه تنها باید برکنار شوند؛ بلکه به اتهامـ خیانت به آرای مردمـ، مورد پیگرد قانونی نیز قرار گیرند.

با این وجود، معاونان دومـ رئیس جمهور و رئیس اجرائی می‌گویند که رهبران حکومت وحدت ملی برای آوردن اصلـاحات جدی در کمیسیون‌هـای انتخاباتی و تعدیل قانون تشکیل وظایف و صلـاحیت‌هـای این کمیسیون ها آمادگی کامل دارند.

این موضع به باور ناظران، بیشتر در پاسخ به نگرانی‌هـایی اتخاذ میشود که بر پایه آن، از اصلـاحات انتخاباتی به عنوان دومین پیچ بحران زا و بن بست سنگین رهبران حکومت یاد میشود.

سرور دانش؛ معاون دومـ رئیس جمهور غنی، آوردن اصلـاحات در قانون تشکیل وظایف، صلـاحیت‌ها و ساختار کمیسیون‌های انتخاباتی را یک نیاز جدی دانست و از آمادگی رهبران حکومت وحدت ملی برای آوردن اصلـاحات بنیادی در کمیسیون ‌های انتخاباتی سخن گفت.

وی خاطرنشان کرد:"رهبری دولت جمهوری اسلـامی افغانستان برای آوردن هرگونه اصلـاحات در نهادهای انتخاباتی آماد‌گی کامل دارد و قابل یادآوری می‌دانمـ که جدا از گفته‌ها درباره‌ی اختلـاف نظر در میان رهبری حکومت وحدت ملی برای آوردن اصلـاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی کاملـا بی‌بنیاد است."

با این وصف، کارشناسان میگویند که حتی اگر چنین اختلـافی نیز وجود نداشته باشد، با توجه به نزدیک بودن زمان انتخابات آینده پارلمانی و تمهیداتی که در زمینه ایجاد اصلـاحات انتخاباتی هرگز روی دست گرفته نشده، این نگرانی‌هـا به خودی خود ایجاد میشود و رهبران حکومت دست کمـ در برابر این پرسش قرار میگیرند که برای انتخابات حساس پارلمانی آینده، چه برنامه‌ای دارند؟

نهادهای مدنی و سازمان‌هـای ناظر بر روند انتخابات نیز بر این باور اند که جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری بیباوری را نسبت به انتخابات آینده افزایش داده است، از همین رو برای تقویت روند انتخابات باید کمیسیون عالی اصلـاحات انتخاباتی ایجاد شود.

جانداد سپین‌غر؛ رئیس شبکه‌ فعالـان جامعه مدنی اکسین در این باره میگوید:"نگرانی بسیار شدیدی وجود دارد که هرگاه تأخیر در اصلـاحات انتخاباتی بیشتر شود، شاید این موضوع از اولویت به درجه‌های دومـ و سومـ تبدیل شود".

محمدنعیمـ ایوب‌زاده؛ رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نیز اظهار داشت:"ایجاد کمیسیون اصلـاحات انتخاباتی با آنچه میان رهبران وحدت ملی توافق شده می‌تواند بهترین آغاز برای اصلـاحات انتخاباتی باشد".

گفتنی است که برای آوردن اصلـاحات ساختاری در نهادهای انتخاباتی، تعدیلـاتی در قانون تشکیل، وظایف و صلـاحیت‌های این دو نهاد به میان آمده؛ اما با به تعطیلـات رفتن شورای ملی، این تعدیلـات هنوز اعمال نشده است.

نعیمـ ایوب زاده؛ رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نیز دلـایل نیاز به اصلـاحات در نظامـ انتخاباتی کشور را بیاعتمادی ایجاد شده بین مردمـ و حکومت، تقویت روند انتخابات و نهادهای انتخاباتی و تقویت دموکراسی عنوان کرد.

به گفته وی، تعیین دقیق تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان، بدون تعیین وقت شروع اصلـاحات انتخاباتی دشوار خواهد بود.

اینهمه در حالی است که مقامـ‌هـای کنونی کمیسیون‌هـای انتخاباتی که به دنبال انتخابات جنجالی امسال با اتهامات سنگینی در زمینه سوء مدیریت، فساد، رشوه ستانی، تقلب، دزدیدن آرای عمومی و خیانت به دموکراسی متهمـ هستند، مصرانه تاکید میکنند که مجلس کنونی نمایندگان، براساس قانون در سال آخر کاری خود، حق هیچگونه تعدیل در قانون انتخابات را ندارد و این به باور ناظران، میتواند به عنوان یک اهرمـ ظاهرا قانونی دیگر از سوی طرفداران ساختار و ترکیب کنونی کمیسیون‌هـای انتخاباتی مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر، زمان اندک باقیمانده تا برگزاری انتخابات آینده پارلمانی -اواسط یا اواخر بهار سال آینده- چشمـ انداز هرگونه اصلـاحات اساسی در نهادهای انتخاباتی را تیره و مبهمـ مینماید؛ ضمن آنکه برگزاری انتخابات از سوی کمیسیون‌هـای کنونی انتخاباتی، از دید اغلب مردمـ و ناظران، خیانتی دیگر به دموکراسی، آرای مردمـ و مشروعیت دموکراتیک خانه ملت خواهد بود.

ضمن آنکه تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی به بهانه ایجاد اصلـاحات انتخاباتی نیز عملـا مشروعیت و ادامه کار قوه قانونگذاری موجود را زایل میکند.

مرجع: صدای افغان(آوا)

 

 

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

لـاوروف: جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد/ کرزی: روابط ما با روسیه از مهمترین روابط ما است / طالبان: برای رسیدن به صلح، امریکایی‌هـا باید بروند / نور: به احترامـ عید ماه مبارک رمضان


فرد متهمـ به رسوایی اخلـاقی مشاور ارشد رییس جمهور شد


آقای غنی خواهان دستگیری فوری اخلـال‌گران امنیت شهر کابل شد


شورای نامزدان ریاست‌جمهوری: ترویج اعمال غیراخلـاقی در ارگ را شدیداً تقبیح می‌کنیمـ


شورای نامزدان: رییس‌جمهور در عزل و نصب‌ها خلـاف قانون عمل می‌کند


تنش مجلس وارد دومین هفته شد؛ دست‌های از داخل و بیرون کار مجلس را به اینجا کشانده است


مشاور مقامـ مجلس سنا به اتهامـ همکاری با تروریستان و به شهادت رساندن سربازان بازداشت شد


نگرانی دبیرکل سازمان ملل از قربانی‌شدن غیرنظامیان در نبردها


«برخی نماینده‌گان به مسایل قومی و مالی دامن می‌زنند تا چیزی عاید حال شان گردد»


در جریان مراسمـ تجلیل از صدسالگی رابطه روسیه و افغانستان، مذاکرات بین‌الـافغانی صلح برگزار میشود

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان