1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/11/12 - 09:18:4
تعداد بازدید: 506
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

طالبان و داعش؛ تفاوت‌ها و شباهت‌ها
طالبان و داعش؛ تفاوت‌ها و شباهت‌ها

طالبان و داعش هر چند در داشتن ماهیت تروریستی، روحیه خیال‌پروری، برخورداری از سرشت سنگدلـانه شبیه همـ‌اند؛ اما این همه نباید بهانه‌ای برای غفلت از تفاوت‌های این 2 گروه شود.

به گزارش انصار به نقل از خبرگزاری فارس، طالبان و داعش هر چند در داشتن ماهیت تروریستی، روحیه خیال‌پروری، برخورداری از سرشت سنگدلـانه و افراطی، خصلت خردگریزی و خشونت‌، شهرت و هویت هراس‌افگنی شبیه همـ‌اند؛ اما این همه نباید بهانه‌ای برای غفلت از تفاوت‌های این 2 گروه شود.

در این گزارش به برخی از این تفاوت‌های این 2 گروه به شکل و شرح زیر پرداخته شده است.

داعش، آرمانی‌تر از طالبان

یکی از ویژگی‌های مشترک داعش و طالبان، رؤیا پردازی و خیال‌پروری است؛ اما این 2 گروه در میزان برخورداری از این ویژگی، از همـ متفاوت‌اند.

(ظاهر مفکر) روزنامه‌نگار افغانستانی، احساس و اهداف آرمان‌گرایانه طالبان را چنین تشریح و توصیف می‌کند: (طالبان در تعیین تمنیات و اهداف گروهی خود، افراطی و آرمان‌گرایانه عمل می‌کند؛ بطوری که فاصله بین (وضع موجود) و (وضع مطلوب) را به بی‌نهایت می‌رسانند، به پیش‌بایسته‌های تحقق عملی و عینی خواسته‌های خود کمترین فکری نمی‌کنند و واقعیت‌ها را در نظر نمی‌گیرند.

مثلـاً طالبان بدون درنظرداشت وضع جاری جامعة افغانستان و حساسیت‌هایی که نسبت به این گروه شکل گرفته، هنوز به کمتر از (امارت طالبانی) قانع نیستند؛ توقعی که با وضع مستقر و موجود و منویات و مطالبات مردمـ از زمین تا آسمان فاصله دارد.)

طالبان، اما هدف امارت طالبانی را هدف دست‌یافتنی‌تر و عملی‌تر از تاسیس (خلـافت اسلـامی) می‌داند؛ خلـافتی که مهمترین داعیه داعش است.

در همین خصوص، (وحید مژده) تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان  خاطرنشان کرد: طالبان نه تنها با طرح تشکیل خلـافت اسلـامی در یک قلمرو وسیع از سوی داعش، هیچ‌گونه همدلی نشان نمی‌دهد؛ بلکه تحقق چنین طرحی را در شرایط فعلی غیر ممکن، غیرعملی و سبب اتلـاف ظرفیت‌های زمانی و نیازمند قبول و تحمل هزینه‌های انسانی گزاف می‌داند.

نحوه و وسعت استفاده از ابزار رسانه‌ای مدرن

طالبان در زمان حاکمیت خود و سال‌های پس از آن با استفاده تبلیغاتی و تهییجی از ابزار رسانه‌ای مدرن، توجه و اهتمامـ جدی داشت؛ اما پیمانه استفاده از این ابزار، در مقیاس محدود‌تـر و نازل‌تر از سطح سود سیاسیِ داعش از این ابزار بوده است.

به بیان بهتر داعش در مقایسه با طالبان، به صورت سازمان‌یافته‌تر و وسیع‌تر از ابزار رسانه‌ای امروزی سود جسته است؛ زیرا طالبان در مقایسه با داعش در عرصه فعالیت‌های رسانه‌ای خویش از افراد آماتور و غیرحرفه‌ای استفاده کرده است، در حالی که داعش با استخدامـ و جذب افرادی که با فوت‌وفن رسانه‌ای آشنایی خوبی داشته‌اند، رویکرد رسانه‌ای به مراتب موفق‌تر و مؤثر از طالبان داشته؛ بطوری که میزان مخاطبی که داعش در مدت محدود از کشورهای مختلف جذب کرده، چندین برابر مخاطبانی است که طالبان در مدت مشابه، توان و توفیق جذب آنان را بدست شده آورده‌اند.

طالبان، محدودیت‌هایی را در بخش بهره‌گیری از ابزار رسانه‌ای تعریف کرده بود؛ به عنوان مثال، طالبان با تماشای تلویزیون، بی‌پرده به مخالفت پرداخت و شنیدن موسیقی- چه از طریق تلویزیون و چه با استفاده از رادیو- را حرامـ اعلـامـ کرد، در حالی که داعش چنین روحیه و رویکردی نداشته است.

میزان دور از دید و دسترس بودن رهبر

(ملـاعمر) به عنوان (رهبر) خودخوانده  و (ابوبکر بغدادی) به عنوان (خلیفه مسلمین) خود خوانده هر 2 در پرده بوده‌اند و دور از دید و دسترس دیگران زیسته‌اند، اما به میزانی متفاوت؛ به گونه‌ای که از بغدادی برخی تصاویر ویدئویی در دسترس است، در حالی که از ملـاعمر از این دست تصاویر هرگز به بیرون درز نکرد.

بدون شک، زندگی متفاوت و رفتار رازآلود بغدادی و ملـاعمر، اقدامی عامدانه و هدفمند است و یکی از اهداف چنین شیوه‌ شگرف و غیر متعارف زندگی این است که فتاوای آنان برای پیروان شان از اثرگذاری و اهمیت خاصی برخوردار باشد؛ به این معنا که پیروان این 2 رهبر افراطی، به آنان باید به چشمـ افراد استثنایی و دارای قدرت قدسی بنگرند و در قبال فتاوای آنان هیچ‌گونه چون‌وچرا، تردید و پرسش‌گری را به خود راه ندهند.

چنانچه مجال مخفی و مبهمـ ماندن زوایای زندگی این افراد، از آنان ستانده شود، عادی و معمول بودن منش و کنش آنان بر همه آشکار شود، هویت و هیمنه معنوی برساخته و روحیه ریاکارانه آنان افشا و برملـا شود و تشت تقلـاهای تزویری و فعالیت‌های فریب‌کارانه آنان از بامـ تاریخ فرو افتد، یقینا از وزنه و اثرگذاری فتاوای شان خواهد کاست و یک باره، به رونق‌گیری روحیه روی برتابی و سرشت سرپیچی از فرامین و فتاوای این 2 رهبر خواهد انجامید.

وسعت قلمرو سربازگیری و نفوذ

داعش در زمینه نفوذ به کشورهای مدرن و سربازگیری از آنان موفقیت و دست‌آوردهایی داشته است و در حالی که قلمرو قدرت و فضای فعالیت طالبان به پاکستان و افغانستان محدود و محصور ماند و سطح سربازگیری آنان - در مقایسه با داعش- نیز نازل و ناچیز بوده است؛ به گونه‌ای که طالبان در جلب و جذب هواداران و پیروان بیرون از این 2 کشور چندان مهارت و موفقیتی نداشته است و این درحالی است که داعش سربازان زیادی را از کشورهای اروپایی، جذب جبهه خود کرده است.

ایجاد جاذبه‌های جنسی

طالبان با هرگونه فعالیت بیرون از منزل بانوان، سر ستیز و موضع مخالف داشت درحالی که داعش نه تنها فعالیت‌های بیرون از خانه برای بانوان را عمل خلـاف شرع و حرامـ نمی‌داند؛ بلکه زنان زیادی را جذب جبهه خود کرده تا زمینه ارضای جنسی به لجامـ‌گسیخته‌ترین شکل ممکن برای سربازان شان فراهمـ باشد.

داعش برای از میان بردن تصویر منفی از فراهمـ بودن بستر برای برقراری این گونه رابطه نامشروع و ناهمخوان با آموزه‌های اصیل اسلـامی در جبهات خود، این چنین (افلـاس اخلـاقی) را ( (جهاد النکاح) نامیده است.

 *
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان