1397-11-1     2019-1-21     بروز شده در: 1397/10/30 - 18:56:4      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
​انتخابات ریاست جمهوری و طرح چند نگرانی!

باید‌هـا و نباید‌هـای دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

سوگنامه برترین بانوی گیتی (ویژه نامه شهادت حضرت زهرا سلـامـ ا... علیها)

انقلـاب اسلـامی ایران چگونه شکل گرفت

چین و سیاست خاورمیانه‌ای جدید ترامپ

دوئل امریکا و روسیه در انتخابات افغانستان

بیداد گرسنگی کودکان اروپایی

آیا عبداله می‌خواهد جمعیت، پراکنده شود؟

تلفات نظامیان، هزینه سنگین اصلـاحات امنیتی؟

غرب به بن ‌بست رسیده است

انتخابات ریاست جمهوری؛ مجاهدین کجا هستند؟

سخنی با سلطان فیسبوک در افغانستان

آیا رژیمـ صهیونیستی در افغانستان نیرو دارد؟!

تفکر استراتژیک در وضعیت عدمـ اطمینان در خاورمیانه

​نگاهی به اقدامـ امریکا برای ورود عربستان به پرونده صلح افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

تاریخ نشر:
1393/11/3 - 11:16:45
تعداد بازدید: 849
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ملک عبداله، درگذشت/ «سلمان» پادشاه و «مقرن» ولیعهد شدند/ بیوگرافی خاندان آل سعود
ملک عبداله، درگذشت/ «سلمان» پادشاه و «مقرن» ولیعهد شدند/ بیوگرافی خاندان آل سعود

تلویزیون رسمی عربستان سعودی دیروز با قطع برنامه‌های خود از مرگ پادشاه عربستان سعودی خبر داد.

تلویزیون رسمی عربستان سعودی اعلـامـ کرد دفتر پادشاه عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلـامـ کرد ملک عبداله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در ساعت یک بامداد (به وقت محلی) دیروز جمعه درگذشت.

براساس این بیانیه، شاهزاده سلمان ولیعهد نیز به عنوان پادشاه جدید معرفی و با وی بیعت شد.

علـاوه بر این، شاهزاده مقرن نیز به عنوان ولیعهد جدید اعلـامـ شد.

برپایه این گزارش،‌ شبکه‌هـای تلویزیون رسمی عربستان سعودی برنامه‌هـای عادی خود را قطع کرده و در اقدامـ به پخش زیرنویس خبر مرگ عبداله بن عبدالعزیز کردند.

شبکه خبر تلویزیون رسمی عربستان سعودی نیز به طور مرتب بیانیه دفتر پادشاهی این کشور درباره درگذشت عبداله بن عبدالعزیز و معرفی شاهزاده سلمان به عنوان پادشاه جدید را پخش میکرد.

در همین حال بی‌بی‌سی اعلـامـ کرد که مقامـ‌های عربستان سعودی تایید کرده اند که ملک عبداله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در سن ۹۰ سالگی درگذشته است.

اعلـامـ خبر مرگ پادشاه عربستان سعودی در نخستین ساعات روز جمعه از تلویزیون رسمی این کشور صورت گرفت.

ملک عبداله در چند هفته اخیر به علت ابتلـا به عفونت ریه در بیمارستان بستری بود. او در سال ۲۰۰۵ و پس از مرگ برادرش، ملک فهد، پادشاه عربستان سعودی شد.

(خبرگزاری رویترز) نیز خبر داد، خبر مرگ (عبداله بن عبدالعزیز آل سعود) قبلـا بارها به صورت شایعه مطرح میشد اما اینبار با اعلـامـ اخبار مرگ وی از تلویزیون دولتی عربستان به شایعات پایان داد.

رویترز افزود: ( ملک عبداله) ۹۰ ساله برای نزدیک به ۱۰ سال حکومت عربستان سعودی را پس از مرگ برادرش (ملک فهد) در سال ۲۰۰۵ بر عهده داشت.

گزارش شده است که پس از نماز عصر دیروز- جمعه- نماز میت بر ملک عبداله بن عبدالعزیز در مسجد (جامع ترکی بن عبداله) در (ریاض) پایتخت عربستان اقامه شد.

درگذشت پادشاه عربستان قیمت نفت را افزایش داد

در پی درگذشت عبداله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، روز جمعه قیمت نفت در بازارهایی آسیایی بیش از یک دالر افزایش یافت.

رویترز خبر داد: قرارداد مربوط به معاملـات نفت خامـ امریکا در غرب تگزاس برای تحویل ماه مارچ روز جمعه با یک دالر و ۴۵ سنت افزایس، به۴۷.۷۶ دالر رسید.

عربستان سعودی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به شمار میرود و و نخستین صادرکننده نفت در جهان است.

بهای نفت از جون (جوزا- سرطان) سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت که مهمترین دلیل آن عرضه بیش از حد از سوی تولیدکنندگان است. البته این وضع با افزایش تولید نفت امریکا تشدید شده است.

۱۲ کشور عضو اوپک که یک سومـ نیاز جهانی نفت را تامین میکنند آخر ماه نوامبر(میزان) تصمیمـ گرفتند سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه‌ای خود در روز را برای ۶ ماه آینده حفظ کنند.

عبداله بن عبدالعزیز

ملک عبداله از سال ١٩٨٢ میلـادی ولیعهد عربستان شد، وی از سال ١٩٩٥ و پس از بیماری و زمین گیر شدن ملک فهد عملـاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست داشت، اما نهایتا با مرگ ملک فهد در سال ۲۰۰۵ رسما به عنوان پادشاه انتخاب شد. وی با وجودی که از نزدیک به سه سال پیش دچار بیماری‌های متعددی است، تاکنون در سمت پادشاه عربستان باقی مانده است.

وی همچنین ریاست هیات وزیران و فرماندهی گارد ملی عربستان سعودی را نیز عهده دار بوده است. سلطان بن عبدالعزیز و نایف بن عبدالعزیز دو تن از ولیعهدهای وی قبل از رسیدن به آرزوی خود یعنی پادشاهی عربستان، از دنیا رفته اند و همـ اکنون سلمان بن عبدالعزیز که وی نیز به بیماری آلزایمر مبتلـا است، ولیعهد عربستان است.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان کیست؟

پس از مرگ شاهزاده (سلطان بن عبدالعزیز) در اکتبر ۲۰۱۱ و نیز مرگ شاهزاده (نایف بن عبدالعزیز) در جون ۲۰۱۲ که ولیعهدهای سابق عربستان سعودی بودند، سلمان بن عبدالعزیز به ولیعهد این کشور معرفی شد.

سلمان بن عبدالعزیز اولین ولیعهد عربستان است که قبل از رسیدن به پادشاهی برای وی جانشینی تعیین شد. در اواخر ماه مارچ ۲۰۱۴ (عبداله بن عبدالعزیز) پادشاه متوفی عربستان در حکمی، شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز را به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب کرد و براساس این حکمـ، مقرن به عنوان ولیعهد و جانشین ملک سلمان مورد بیعت قرار می‌گیرد و همزمان با شاهزاده سلمان به عنوان شاه این کشور بیعت انجامـ می‌شود.

سلمان بن عبدالعزیز یکی از مهمـ‌ترین ارکان خاندان سلطنتی، امین اسرار و مشاور شخصی پادشاه بود.

پادشاه جدید عربستان که متولد در سال ۱۹۳۵ میلـادی است، بیست و پنجمین فرزند (عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود) موسس خاندان سلطنتی سعودی است.

ملک سلمان حیات سیاسی خود را در سال ۱۹۵۴ به عنوان امیر منطقه ریاض که در آن زمان جانشین برادرش (نایف بن عبدالعزیز) بود، آغاز کرد. سپس یک سال پس از آن رسما امیر ریاض شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ از این سمت استعفا داد.

(سعود بن عبدالعزیز) پادشاه وقت عربستان سعودی در سال ۱۹۶۳ با صدور حکمی بار دیگر شاهزاده سلمان را به عنوان امیر منطقه ریاض معرفی کرد.

براساس حکمـ دیوان پادشاهی عربستان سعودی، شاهزاده سلمان در سال ۲۰۱۱ وزیر دفاع این کشور شد.

پس از مرگ نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد اسبق عربستان سعودی، دیوان پادشاهی در حکمی شاهزاده سلمان را با حفظ سمت قبلی در وزارت دفاع، به عنوان ولیعهد و معاون رئیس هیئت وزیران انتخاب کرد.

سلمان تاکنون ۳ بار ازدواج کرده است و ۱۳ فرزند دارد.

مشکلـات جسمانی ملک سلمان در سن ۷۹ سالگی بروز کرد طوری که گفته می‌شود وی به دلیل بیماری (آلزایمر) قادر به اداره حکومت نیست.

کشمکش و نزاع در خاندان حاکم

به عقیده ناظران سیاسی مشکل اصلی در مورد موضوع ولیعهدی و اختلـافات شدید بر سر آن بین خاندان حاکمـ است.

تعیین ولیعهد یا برکناری او از جمله اختیارات پادشاه است، از همین رو امیر سلمان یا همان ولیعهد کنونی می‌تواند امیر مقرن را که اکنون جانشین ولیعهد است عزل کرده و شخص دیگری را که مناسب این پست می‌داند، تعیین کند.

همچنین این احتمال وجود دارد که امیر سلمان، فرزندش امیرمحمد که رئیس دفترش است، به ولیعهدی برگزیند که در این صورت بسیاری از کسانی که به این پست چشمـ طمع دارند، خشمگین خواهند شد، یکی از این افراد "متعب‌بن عبداله" وزیر گارد ملی پسر ملک عبداله و امیر محمدبن نایف فرزند ولیعهد سابق و وزیر داخله است.

فراز و فرود قدرت در خاندان حاکمـ عربستان +آمار جالب از آل سعود

اقلیت ۷ هزار نفری خاندان آل سعود نزدیک به ربع قرن است که با قدرت سرنیزه حاکمیت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی اکثریت ۲۵ میلیونی عربستان را در دست گرفته‌اند.

آل سعود نامـ خاندان سلطنتی حاکمـ بر کشور عربستان است که از اواسط قرن هجدهمـ میلـادی و توسط عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل به حکومت در عربستان سعودی دست یافت و تاکنون بر این کشور حکومت میکنند.

خاندان آل سعود منسوب به سعود بن محمد بن مقرن که از ۱۷۳۵ میلـادی بر بخشی از شبه جزیره عربستان حکومت کرده‌ و اکنون نیز نامـ خود را به کشور عربستان تحمیل کرده است. گسترش نفوذ سیاسی - اقتصادی این خاندان از قرن هجدهمـ تاکنون می‌توان به سه دوره تقسیمـ کرد:

۱- تاسیس دولت آل سعود در درعیه تا چیرگی مصریان

۲- بازگشت به قدرت تا استیلـای ابن رشید بر نجد

۳- چیرگی ابن سعود بر ریاض و آغاز دوران نوین فرمانروایی آل سعود

تاریخچه حاکمیت سعودی‌هـا در عربستان

حکومت عربستان سعودی در سال ۱۷۵۰ به وسیله محمد ابن سعود(۱۷۳۵-۱۷۶۶ ) پایه‌ریزی شد. پس از وی عبد العزیز بن سعود (۱۷۶۶-۱۸۰۳) با پشتیبانی شیخ محمد بن عبدالوهاب شهر ریاض را به تصرف درآورد. در عهد عبدالعزیز، عسر، تهامه، حجاز، عمان، احساء، قطیف، زیاره، بحرین، وادی الدواسر خرج، محمل وشمـ، سدیر، قصیمـ، شمر، مجمعه، منیح، بیشه، رنیه، و ترابه تحت تصرّف مذهب وهابی درآمد. او پس از غلبه برهمه قبایل این سرزمین توانست سلسله پادشاهی "آل سعود " را بنیان گذارد. مبانی دولت سعودی‌ها در دوره‌هـای مختلف حاکمیت بر عربستان ضرب شمشیر و سوار شدن بر موج تعلیمات یک روحانی متعصب واپسگرا به نامـ محمد بن عبدالوهاب بود که در منطقه عیینه عربستان رشد کرد. انگلستان نیز با حمایت تمامـ قد از این ائتلـاف و پوشش گذاشتن بر قتل عامـ مردمـ عربستان منجر به تشکیل خاندانی شد که به مرور زمان بر گرده مردمـ بخش عمده‌ای از شبه جزیره عربستان سوار شده و منافع اقتصادی و سیاسی و امنیتی خود را دنبال کردند.

کسانی که پس از عبد العزیز بن سعود با در اختیار گرفتن قدرت به دنبال تداومـ حاکمیت خاندان آل سعود بودند، عبارتند از:

 • سعود بن عبدالعزیز۱۸۰۳-۱۸۱۴ (او فتوحات وهابیان را در شبه جزیره تا خلیج فارس ادامه داد.(
 • ابراهیمـ بن سعود۱۸۱۴-۱۸۱۸ (در زمان وی عربستان از مصر شکست خورد و طوسون پاشا فرمانده سپاه، مکه را فتح کرد اما نتوانست در مدینه پیشروی کند و به قاهره بازگشت. پس از طوسون پاشا برادرش، ابراهیمـ پاشا نجد را تصرّف کرد و خود را به درعیه رسانده و پایتخت آل سعود را به محاصره درآورد و مقاومت وهابیان را بار دیگر در همـ شکست.(
 • عبداله بن مسعود ۱۸۱۴-۱۸۱۸ (دوران حکومت وی اوج نفوذ فرهنگ اروپا در عربستان بود تا این که شکست خورده و به دستور ابراهیمـ پاشا محکومـ به اعدامـ شد.(
 • مشاری بن سعود۱۸۱۹-۱۸۲۰ ( اولین تلـاش در زمینهٔ برپایی مجدّد حکومت آل سعود توسط مشاری بن سعود بود.(
 • ترکی بن عبداله۱۸۲۱-۱۸۳۴ ( او ریاض را به تصرف خود در آورد(
 • مشاری بن عبدالرحمن مشاری۱۸۳۴( وی تنها۴۰ روز حکومت کرد.(
 • فیصل بن ترکی۱۸۳۴-۱۸۳۸ (وی تشکیل حکومت دومـ آل سعود را اعلـامـ نمود).
 • خالد بن سعود۱۸۴۲-۱۸۴۳ (او کسی بوده که اعراب بر وی شوریده و او را از ریاض بیرون کردند.(
 • عبداله بن ثنیان ۱۸۴۳-۱۸۶۵ (در دوران حکومت او مصر ارتش خود را از عربستان فراخواند.(
 • فیصل بن ترکی۱۸۶۵-۱۸۷۱
 • عبداله بن فصیل۱۸۷۱-۱۸۷۴ ( او با همدستی قبیلهٔ عجمان و سعود به منطقه احساء حمله و آنجا را متصرف شد.(
 • سعود بن فیصل۱۸۷۵-۱۸۸۷ (او با حمله به قطیف آنجا را به فتوحات سعودی افزود، بعد از وی چند حاکمـ دیگر در مدت زمان‌هـای کوتاه روی کار آمدند، اما نهایتا دوره دومـ حاکمیت آل سعود با شکست از حکومت آل رشید به پایان رسید.

اسامی پادشاهان دولت سومـ سعودی

عبدالعزیز بن عبدالرحمن۱۹۰۲-۱۹۵۳ موسس دولت سومـ سعودی در عربستان است، وی که در سال ۱۹۲۲ میلـادی در ۲۰ سالگی به ریاض حمله کرده و آنجا را تحت تسلط خود گرفت، ۵۱ سال در عربستان حکومت کرد و با اتکا به انگلیس جنایت‌هـای زیادی در این کشور انجامـ داد.

عبدالعزیز موسس خاندان سعودی وصیت کرد که تا زمانی که فرزندان وی زنده هستند، حاکمیت خاندان سعودی به نسل‌هـای بعدی منتقل نشود.

طبق وصیت عبدالعزیز ولیعهدی به پسر بزرگتر و کوچکتر از شاه بر می‌گردد، مگر آنکه خود فرد بزرگتر از آن امتناع کند. در آن صورت به پسر بزرگتر بعدی میرسد. در پادشاهی ملک عبداله پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز (ولیعهد) به ترتیب عبدالرحمن، طلـال و ترکی برادران بزرگتر بودند که در نوبت ولیعهدی بودند، اما علیرغمـ این وصیت پس از مرگ سلطان، نایف بن عبدالعزیز ولیعهد شد و پس از مرگ او نیز سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد شد.

حاکمان دوره حکومت جدید خاندان آل سعود بر ریاض به این شرح است:

عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل: ۱۹۰۲ تا ۱۹۵۳

سعود بن عبدالعزیز: ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۴

فیصل بن عبدالعزیز: ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۵

خالد بن عبدالعزیز: ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۲

فهد بن عبد العزیز ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۵

عبداله بن عبدالعزیز: ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵

شمار دقیق همسران و فرزندان عبدالعزیز نامعلومـ است. گفته می‌شود که او ۱۷ تا ۲۲ همسر قانونی و ۳۷ تا ۴۸ پسر داشته ‌است. وی همسران خود را از بین خانواده‌هایی انتخاب می‌کرد که قصد جلب حمایت آن‌ها را از حکومت خود داشت. تعداد دختران او به درستی مشخص نیست و در برخی منابع ۲۱۵ نفر برآورد شده‌ است. تعداد پسران او را نیز تا ۱۵۰ نفر ذکر کرده‌اند.

گریه موسس خاندان سعودی در برابر نماینده انگلیس

هارولد دیکسون وکیل وقت سیاسی انگلیس در بحرین که در یکی از دیدارهای پرسی کاکس نماینده ارشد بریتانیا در عراق به عنوان مشاور و مترجمـ کاکس حضور داشت، در کتاب خاطرات خود می‌نویسد: در روز ششمـ مذاکرات در العقیر آقای پرسی کاکس صبر خود را از دست داد و عبدالعزیز بن سعود را به انجامـ اقدامات بچگانه در زمینه پیشنهاد مرزی عشایری بین عراق و نجد متهمـ کرد. وی عربی را به خوبی بلد نبود، به همین علت من آن را ترجمه کردمـ. برای من عجیب بود که می‌دیدمـ سلطان نجد از سوی نماینده ارشد دولت انگلیس مانند یک شاگرد ضعیف و ذلیل مورد توبیخ قرار می‌گیرد. کاکس با لحنی قاطع به ابن سعود گفت که خود وی بدون توجه به هر اعتراضی مرزها را مشخص خواهد کرد.

در این لحظه بود که عبدالعزیز به التماس و اظهار دوستی با کاکس افتاد و با لحنی خفت‌بار و ملتمسانه گفت: حضرت‌عالی پدر و مادر من هستی. غیرممکن است که من لطف شما را فراموش کنمـ. شما دست من را گرفتید و پرورش دادید و مرا بالـا بردید. با یک اشاره و دستور شما من حتی حاضرمـ از همه کشورمـ چشمـ‌پوشی کنمـ. در این هنگامـ کاکس خودکار سرخ را برداشت و مرز شبه جزیره عربستان را رسمـ کرد و نقاط مختلف آن از خلیج ‌فارس تا شرق اردن را توضیح داد.

هارولد دیکسون در ادامه روایت خود از این نشست مینویسد: حدود ساعت ۹ عصر بود، من از این مناظره متعجب بودمـ، اما عبدالعزیز بن آل سعود بار دیگر درخواست دیدار با پرسی کاکسی را کرد، من نیز با او همراه شدمـ، دیدمـ که ابن سعود به تنهایی در مرکز خیمه اش ایستاده است. او با دیدن ما مضطرب شد.

مدتی بعد با ناراحتی شروع به حرف زدن کرد و گفت:‌ای دوست من نیمی از مملکت من را گرفتید و بهتر است که بقیه آن را همـ بگیرید. مرا رها کن تا به تبعیدگاه برومـ، لحظاتی بعد این مرد با جثه بزرگی که داشت و با ناراحتی در برابر ما ایستاده بود، به صورت ناگهانی شروع به گریه کرد.

عبداله بن عبدالعزیز:

ملک عبداله بن عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل بن ترکی بن عبداله بن محمد بن سعود معروف به ملک عبداله در سال ۱۹۲۴ در ریاض یه دنیا آمد. عبداله بن عبدالعزیز ششمین پادشاه دولت سعودی و پنجمین نفر از فرزندان عبدالعزیز است که به پادشاهی رسیده است. عبداله دهمین فرزند عبدالعزیز آل سعود است، وی از سال ١٩٧٥ به عنوان معاون دومـ نخست وزیر در کشورش خدمت کرده است. این سمت در عربستان به جانشین ولیعهد تعلق می‌گیرد.

ملک عبداله از سال ١٩٨٢ میلـادی ولیعهد عربستان شد، وی از سال ١٩٩٥ و پس از بیماری و زمین گیر شدن ملک فهد عملـاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست داشت، اما نهایتا با مرگ ملک فهد در سال ۲۰۰۵ رسما به عنوان پادشاه انتخاب شد. وی با وجودی که از نزدیک به سه سال پیش دچار بیماری‌های متعددی است، تاکنون در سمت پادشاه عربستان باقی مانده است. وی همچنین ریاست هیات وزیران و فرماندهی گارد ملی عربستان سعودی را نیز عهده دار بوده است. سلطان بن عبدالعزیز و نایف بن عبدالعزیز دو تن از ولیعهدهای وی قبل از رسیدن به آرزوی خود یعنی پادشاهی عربستان، از دنیا رفته اند و همـ اکنون سلمان بن عبدالعزیز که وی نیز به بیماری آلزایمر مبتلـا است، ولیعهد عربستان است.

همان طور که گفته شد آمار دقیقی از تعداد زنان، دختران و پسران ملک عبداله وجود ندارد، اما اسامی تعداد 19 زن و 36 فرزند، 20 دختر و 16 پسر در گزارشات از آن‌هـا نامـ برده شده است.

زنان:

۱- حصه بنت عبداله ال سعود

۲- منیره بنت محمد بن عبدالعزیز آل الشیخ

۳- منیره بنت محمد بن عبداله العطیشان

۴- نوره بنت عجمی المنیخر

۵-سلطانه بنت عبدالعزیز بن الأحمد السدیری

۶- عایده فستق

۷- حصه بنت طراد الشعلـان

۸- مشاعل بنت بندر بن فیصل الدویش

۹- تاضی بنت مشعان الفیصل الجربا

۱۰- ملکه بنت سعود بن زید الجربا الشمری

۱۱-طریفه الفیصل الحمود آل رشید

۱۲- هیفاء بنت مهنا بن عبدالرحمن آل مهنا

۱۳- حصه بنت مانع بن جمعه

۱۴- العنود دحامـ البخیت الفایز بنی صخر

۱۵- بینه بنت محمد بن نایف الحثلین

۱۶-عمشاء بنت خلیل بن قرمله

۱۷-نوره بنت لـافی الشریم

۱۸- موضی بنت محمد بن فلـاح آل مجفل

۱۹- شیخه بنت فهد العبود

پسران:

۱- متعب اول

۲-خالد

۳-متعب دوم

۴- عبدالعزیز

۵-فیصل

۶- مشعل

۷-ترکی

۸-سعود

۹- منصور

۱۰- محمد

۱۱-ماجد

۱۲-سعد

۱۳- مشهور

۱۴-بدر

۱۵-بندر

۱۶- سلطان

دختران:

۱- فهده

۲- نایفه

۳- نوف

۴-عالیه

۵-عادله

۶- صیته

۷-سیفه

۸-ساره

۹-هیفاء

۱۰-سحر

۱۱-مها

۱۲-هلـا

۱۳-جواهر

۱۴-ریم

۱۵- بسمه

۱۶-عریب

۱۷-الهنوف

۱۸- مضاوی

۱۹- سحاب

۲۰-شعاله

آمار جالب از خاندان آل سعود و شاه عربستان

*در عربستان ۷ هزار نفر عضو خاندان آل سعود، به تمامی کشور و بیش از ۲۵ میلیون ساکن آن حکمرانی می‌کنند. این گروه علـاوه بر در دست ‌داشتن تمامی امور حساس کشور، ثروت‌های نجومی حاصل از فروش نفت و گاز و تمامی امور کشور را بدون حضور هر گونه نهاد انتخابی و یا نظارت مردمی در اختیار خود گرفته‌اند. ثروت خاندان سعودی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دالر برآورد شده است.

*بر اساس سندی که ویکی لیکس آن را منتشر کرده است، فرزندان عبد العزیز بن سعود ماهانه مبلغ معادل ۲۷۰ هزار دالر از خزانه دولتی دریافت میکنند،‌ همـ چنین دادن دختر به شاهزادگان آل سعود برای ازدواج به عنوان هدیه نیز بسیار مرسومـ است. در این میان نوه‌هـا ۲۷ هزار دالر، فرزندان نوه‌هـا ۱۳ هزار دالر و دیگر منسوبین تا ۸ هزار دالر دریافت میکنند. خاندان سلطنتی سعودی سالـانه دو میلیارد دالر از بودجه ۴۰ میلیارد دالری این کشور را خرج می‌کنند. ویکی لیکس همچنین از تصرف و فروش زمین‌هـا و منابع دولتی و ملی عربستان توسط آل سعود بدون ضوابط و مقررات قانونی خبر داده است.

*همـ اکنون در کشور عربستان بیش از ۲۵۰ شرکت امریکایی مشغول به فعالیت هستند که اکثر قراردادهای منعقده در حوزه‌های تسلیحات و برق و گاز و نفت و صنعت آهن و پتروشیمی را به خود اختصاص می‌دهند و در این میان شرکت آرامکو در واقع بازوی اجرایی دولت امریکا در عرصه اقتصادی در عربستان است و بیش از هرچیز چون اختاپوسی می‌ماند که جدای از بخش نفت و گاز بر دیگر بخش‌های اقتصادی عربستان چنگ انداخته است.

*صرف نظر از نفت، امریکا نبض اقتصاد کشور عربستان سعودی را درست دارد، بگونه‌ای که آمار و ارقامـ موجود نشان می‌دهد که ۳۰ درصد واردات کالـاهای اقتصادی مورد نیاز عربستان از امریکا تامین می‌شود، درحالی که این نسبت در خصوص خریدهای تسلیحاتی به حدود ۷۰ درصد می‌رسد.

" * ولید بن طلـال" شاهزاده ۵۶ ساله عربستانی از جمله ثروتمندترین افراد در این کشور به شمار میرود. بر اساس آمار مجله فوربس وی بیست و ششمین مرد ثروتمند جهان است. این شاهزاده به همراه همسر و فرزندانش در قصری در شهر ریاض زندگی میکند که ۳۲۰ اتاق و دیوارهایی از مرمر ایتالیایی دارد. این قصر با داشتن سه سالن و استخر مجزا، زمینهای تنیس، ۲۵۰ پنجره بزرگ، یک سالن سینما و ۵ آشپزخانه مجلل ظرفیت پذیرایی از ۲۰۰۰ مهمان را در آن واحد دارد. این در حالی است که پارکینگ خودروهای وی مجهز به ۲۰۰ خودروی لوکس و آخرین مدل از جمله رولز رویس، فراری و لـامبورگینی است.

*به نوشته ویکی لیکس در زمانی که تولید روزانه نفت عربستان هشت میلیون بشکه بود، تنها شش تن از امرای سعودی کنترل فروش روزانه یک میلیون بشکه از آن را در اختیار داشته اند که با توجه به بهای فروش نفت، این کار ثروتی معادل ۱۲۰ میلیون دالر در روز نصیب آنان میکند.

*شاید کمتر کسی اطلـاع داشته باشد که رژیمـ صهیونیستی از سالها پیش بخشی از خاک عربستان سعودی را به تصرف خود درآورده، بی‌آن‌که حتی مردمـ این کشور از این موضوع مطلع باشند. این در حالی ‌است که آل ‌سعود نیز هیچ اقدامی برای باز پس گرفتن آن از خود نشان دهد. دو جزیره "تیران" و "صنافیر" این کشور سال‌هاست در اشغال رژیمـ صهیونیستی قرار دارد و هیچ یک از مجامع عربی و جهانی از آن سخنی به میان نمی آورند.

انتهای مطلب

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

نتیجه تجاوزات عربستان در یمن اعلـامـ شد؛ شهادت بیش از ۱۵هزار غیرنظامی و آواره‌شدن بیش از ۳میلیون نفر


وقوع یک سونامی مرگبار در اندونزی


جنبش جلیقه‌ زردها به کانادا رسید


ماهاتیر محمد: حق ندارند قدس را دوپاره کنند


کرملین در طعنه به پامپئو: بودجه نظامی امریکا می‌تواند کل آفریقا را سیر کند


گوترش توضیح کامل بن سلمان درباره قتل خاشقجی را خواستار شد


پاریس ملتهب/ معترضان: تا کریسمس ادامه می‌دهیم/ دولت به اعلـامـ وضعیت فوق‌العاده می‌اندیشد


سیا: بن‌سلمان همزمان با قتل خاشقجی پیام‌های متعددی به رهبر عملیات ارسال کرده است


اندیشکده کاتو بررسی کرد؛ دخالت امریکا در امور داخلی بیش از ۸۰ کشور


سیا فایل صوتی دستور بن‌سلمان به برادرش برای آرامـ کردن خاشقجی را در اختیار دارد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان