1397-6-29     2018-9-20     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1393/10/30 - 08:09:2
تعداد بازدید: 510
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشباح داعش از افغانستان چه می‌خواهند؟
اشباح داعش از افغانستان چه می‌خواهند؟

حضور افراد مسلح مشکوک و نقاب‌پوش در برخی ولـایات افغانستان، احتمال ورود و نفوذ داعش به افغانستان را جدی‌تر کرده که اگر این افراد وابسته به داعش باشند، پرسش اصلی این است که آنان چه اهدافی را دنبال می‌کنند.

به گزارش انصار به نقل از خبرگزاری فارس، حضور و نفوذ افراد مسلحِ مشکوک در برخی ولـایت‌های جنوبی افغانستان و احتمال منصوب بودن این افراد به گروه داعش به این پرسش می‌انجامد که نیت نهایی و مقصد اصلی این افراد کجاست و با پر رنگ شدن حضور آنان در بخش‌هایی از افغانستان چه اتفاقاتی در انتظار کشورهای منطقه خواهد بود.

احتمالـات مرتبط به افغانستان

حضور افراد منتسب به داعش در ولـایت‌های جنوبی افغانستان نظیر(هلمند)، (پکتیکا)، (غزنی) و (زابل) نشان از آن دارد که این گروه (داعش)، مسیری را برای ورود و حضور خود در افغانستان انتخاب کرده که حدود 19 سال پیش، طالبان از همان مسیر و مجرا وارد این سرزمین شد.

با این توضیح طالبان نیز ابتدا در ولـایت‌های جنوبی افغانستان اعلـامـ حضور کردند؛ مسیری که نهایت و سرانجامـ آن برای طالبان، حاکمیت 5 ساله و سپس تقدیر تلخ شکست و سرنوشت سربه نیست‌شدن بخش زیادی از طالبان و سقوط یک‌باره و غیرقابل پیش‌بینی برای این گروه بود.

اوایل هفته، (جنرال مرادعلی مراد) فرمانده عمومی نیروهای زمینی افغانستان در ارتباط با این مسئله اظهار داشت: گزارش‌هایی وجود دارد که گروه داعش در بخش‌هایی از جنوب کشور از جمله ولـایت هلمند رخنه کرده و با طالبان مسلح درگیر شده و بر آنان فشار وارد کرده‌اند که با آنان بیعت کنند و در درگیری که میان طالبان مسلح و نقاب پوشان موسومـ به گروه داعش صورت گرفته، پرچمـ سفید را پایین نموده و پرچمـ سیاه را بالـا کرده‌اند.)

این مقامـ امنیتی افغانستان ضمن اشاره به اینکه داعش با حضور در ولـایات هلمند و زابل، در صدد نفوذ و ایجاد جبهه در شمال افغانستان هستند، تاکید کرد: در زمانی که نیروهای امنیتی افغانستان عهده‌دار ( دفاع مستقلـانه) از افغانستان هستند، وجود و نفوذ داعش در برخی ولـایت‌های جنوبی این کشور باید جدی گرفته شود.

با درنظرداشت پیش‌بینی فرمانده عمومی نیروهای زمینی افغانستان، چنانچه داعش بتواند با استقرار در جنوب افغانستان بخش‌هایی از شمال کشور را نیز به حوزه حضور خویش بیفزاید، در آن صورت داعش خواهد کوشید تا با جریان‌های دارنده روحیه رادیکال و سرشت سلفی در کشورهای آسیای مرکزی، مانند جریان مذهبی (سلفیه) در تاجیکستان و (حزب التحریر) که در برخی از کشورهای آسیای مرکزی فعال است، ارتباط برقرار کرده و زمینه‌ای برای تجمیع و تراکمـ‌ توانایی‌های افراط در سطح سرزمین‌های آسیایی، مساعد و مهیا سازد.

اتفاقا یکی از ویژگی‌های  مشترک بین داعش و حزب التحریر این است که هر 2 در صدد احیای سیستمـ و سازوکارهای (خلـافتی) است و این ویژگی مشترک می‌تواند بستر ایجاد پیوند پایداری بین این دو جریان را تمهید و تقویت کند.

در صورتی که داعش فعالیت‌های خود را بیشتر به افغانستان متمرکز و متوجه سازد، در این صورت اتفاقات زیر قابل پیش‌بینی است.

جابجایی طالبان و داعش

(جاوید کوهستانی) کارشناس نظامی و یکی از آگاهان سیاسی افغانستانی به این باور است که افراد و عناصر وفادار به طالبان پس از این زیر پرچمـ داعش به فعالیت‌های تروریستی و تحرکات تخریبی خود در افغانستان ادامه خواهد داد.

این جنرال پیشین ارتش افغانستان در گفت‌وگویی که چندی پیش با خبرگزاری فارس در کابل، داشت، تصریح کرد: پاکستان برای اخذ امتیازهای سیاسی بیشتر از غرب و نشان دادن حُسن نیت و حس همکاری با دولت افغانستان، رهبران طالبان را پشت میز مذاکره با دولتمردان افغانستان خواهد نشاند؛ اما در عوض از داعش به عنوان حربه و ابزار فشار علیه دولت افغانستان استفاده خواهد کرد.

توافق و تبانی طالبان با داعش

هرچند گزارش‌ها حاکی از وجود اختلـاف و حتی درگیری بین شبه‌نظامیان طالبان و افراد منتسب به داعش در بخش‌هایی از ولـایت جنوبی هلمند وجود دارد؛ اما ممکن است این جنگ‌ها، جنگ‌های ظاهری و زرگری باشد تا طالبان و داعش، 2 گروه جدا از همـ و دارای اختلـافات عمیق عملکردی و فاصله‌های فکری کاهش‌ناپذیر، از همـ به نظر آید.

این که طالبان و داعش به قدری از همـ دور اند و نسبت به همـ بدبین که درگیری‌های مسلحانه بین آنان اتفاق افتاده، تصوری است که تقویت آن به طالبان این امکان را می‌دهد که بخش کوچکی از این گروه (طالبان) با نشان دادن چراغ‌های سبز صلح‌جویی به دولت افغانستان، امکان امتیازگیری‌های سیاسی از طریق چانه‌زنی‌ها و مذاکرات را تعقیب کنند و از سوی دیگر بدنه اصلی و بخش وسیعی از طالبان زیر نامـ داعش جبهه جنگ و جدال‌های مسلحانه در برابر دولت افغانستان را گرمـ و فعال نگه دارد تا تمایل به تمکین و توجه بیشتر به خواست‌ها و مطالبات طالبان را در دولت وحدت ملی بپرورد.

توجه به این که هنوز داعش در مناطقی فعال بوده که تحت تسلط نسبی طالبان قرار دارد، این فهمـ و فرضیه در مورد نوع نسبت داعش و طالبان(تبانی و توافق این 2 گروه) در افغانستان را تقویت می‌کند.

با این توضیح که چنانچه اختلـافات طالبان و داعش، اختلـافات واقعی و عمیق می‌بود، تاکنون این 2 گروه همـ به درگیری‌های مسلحانه و خشونت‌های خونین و همـ به رویارویی‌های نرمـ‌افزارانه و تبلیغاتی در برابر همـ می‌پرداختند؛ به عبارتی دیگر آرامی و انعطاف طالبان در برابر داعش آنهمـ در مناطقی که طالبان از توان نظامی نسبی برخوردار است، نشان از آن دارد که آبِ طالبان و داعش در یک جُوی جاری است.

خواب داعش برای ایران

یکی از پندارها و پیش‌بینی‌های ممکن این است که هدف و انگیزه اصلی از استقرار داعش در افغانستان، هدف قرار دادن همسایه غربی کشور یعنی جمهوری اسلـامی ایران باشد؛ زیرا کشورهای حامی و دستور دهنده داعش به این گروه این گونه القاء کرده که ایران عامل اصلی و مهمـ‌ترین سبب سرکوب و شکست این گروه در سوریه و عراق بوده است.

طبق این فرض، داعش خواهد کوشید تا با یافتن جای پای در ولـایت‌های جنوبی افغانستان و سپس تحکیمـ پایگاه‌ها و پناهگاه‌های خود در این مناطق، در صدد یافتن راه رخنه به ایران شود و در این راستا از برخی عناصر ناخرسند از وضعیت فعلی در ایران مانند بلوچ‌هایی که در مناطق همـ‌مرز با افغانستان زندگی می‌کنند، استفاده و استمداد خواهد جست؛ هرچند با درنظرداشت توانایی‌ها، آمادگی‌ها و امکانات امنیتی ایران، تحقق ایدۀ آفرینش انگیزه‌های اغتشاش و آشوب در آن کشور برای داعش کاری ناممکن و دست‌نیافتنی می‌نماید.

داعش و دورنمای هراس افکنی برای کشورهای منطقه

به هر تقدیر، آنچه مسلمـ است این است که حضور داعش در افغانستان به این گروه تروریستی امکان آن می‌دهد که تا با جریان‌های جنگ‌جو و خشونت‌گرایی چون (سپاه صحابه)، (لشکر جهنگوی)، (جماعت الدعوة)، (حرکت المجاهد)، (جیش المسلمین)، (شورای کویته)، (شبکه حقانی) و سایر گروه‌های تندرو و تروریستی فعال در منطقه همسو گردد و با تعقیب اهداف افراطی و آرمانگرایانه، امنیت کشورهای منطقه را با چالش‌های چند وجهی و مخاطرات جدی مواجه سازد.

 *
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان