1398-4-31     2019-7-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/9/23 - 07:45:36
تعداد بازدید: 652
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

داعش: نماد تکامل‌یافته توحش القاعده
داعش: نماد تکامل‌یافته توحش القاعده

از نقاط اشتراک القاعده و داعش می‌توان به این موارد اشاره کرد: هر دو به نفع دشمنان اسلـامـ در حال پیکار و خونریزی در میان مسلمانان هستند. برای هیچ‌کدامـ رژیمـ صهیونیستی به‌عنوان غاصب فلسطین اولویت ندارد و در هیچ‌جا در این مورد سخنی نگفته‌اند.

در طی پنج سال گذشته، بحث اصلی در دنیا پیرامون حضور القاعده در مناطق مختلف بوده است و در حال حاضر داعش محوریت اساسی پیدا کرده است. در فبروری گذشته، جیمز کلـاپر، از فرماندهان امنیت ملی امریکا، در جلسه کاخ سفید از یافته‌های جدید واشنگتن درباره القاعده پرده برداشت. کلـاپر در این صحبت‌ها اشاره کرد که ماهیت القاعده نسبت به سال 2001 و موضوع 11 سپتامبر به‌کلی تغییر کرده است. به بیان او، القاعده اکنون به سازمانی تبدیل شده که بسته به موقعیت جغرافیایی خود، اهداف متفاوتی دارد. او گفت که القاعده دیگر از مرکزیت واحدی برخوردار نیست و القاعده دیگر گروه سازمان‌یافته تحت امر اسامه بن لـادن نیست؛ اما آنچه همـ‌اکنون اهمیت یافته، گروه تروریستی داعش و ریشه‌های شکل‌گیری و تقویت این گروه است. اینکه آیا این گروه منفک شده از القاعده است یا خیر، سؤالی است که در ادامه به آن پاسخ داده می‌شود.

القاعده همواره در تلـاش بوده است تا اهداف دوردست را پیگیری کند. آنها بدون ایجاد هیچ مزاحمتی برای کشورهای عربی منطقه، در 11 سپتامبر به امریکا حمله کردند. پروفسور برنارد لوویس، از کارشناسان ارشد موضوع خاورمیانه که جریان القاعده را از ابتدا بررسی و مطالعه کرده است، بیان می‌کند که از سال 1998 که بن لـادن دیدگاه استراتژیک القاعده را شکل داد، هدف خود را بیرون راندن قدرت امریکا از شبه‌جزیره عرب قرار داد. بن لـادن عراق را به‌عنوان دومین هدف القاعده قرار داد. موضوع رژیمـ صهیونیستی و فلسطین را می‌توان سومین اولویت بن لـادن برای القاعده در زمان وی تصور کرد. در سال 2001 حشامـ ملهمـ دقیقاً بیان کرد که بن لـادن تاکنون هیچ کمکی به فلسطین نکرده است. در سال 1990 نیز با شکل‌گیری القاعده در افغانستان بن لـادن هیچگاه رژیمـ صهیونیستی را به‌عنوان هدف خود مشخص نکرد. تمرکز او جای دیگری بود.

از طرفی، در طی سال‌ها تعداد زیادی از گروه‌های جهادی تلـاش کردند تا خود را در کنار القاعده جای دهند. گروه اسلـامی مصر در اواسط دهه نود خود را با القاعده تلفیق کرد. آنها هدف خود را حمایت‌های مالی عنوان کردند. گروه خطاب که در چچن با روسیه می‌جنگیدند نیز کمـ‌کمـ به‌سوی حمایت‌های مالی بن لـادن سوق پیدا کردند. گروه‌های جهادی سلفی نیز به‌سوی القاعده رفتند و به‌خصوص در کشور مغرب گروه‌های سلفی با تغییر نامـ خود به القاعده توانستند گروه القاعده مغرب را راه‌اندازی کنند. با حمایت‌های مالی القاعده از این گروه، برنامه‌های القاعده در شمال آفریقا نیز آغاز شد. بسیاری از کارشناسان، هدف اصلی این گروه را فرانسه و اسپانیا می‌دانستند. این اتفاقات نشان می‌دهد که چرا القاعده و گروه‌های پیوسته به آن، هدف اصلی و مشخصی ندارند.

الزرقاوی و اولین شاخه القاعده در عراق

اولین تغییرات در برنامه‌ها و ساختار القاعده و همچنین گسترش چشمگیر این گروه، با حضور القاعده در عراق با رهبری الزرقاوی (قبل از ابوبکر بغدادی، رهبر داعش بوده است) مصادف بوده است. اصلیت زرقاوی اردنی است. اولین فعالیت‌های زرقاوی به سال 1990 برمی‌گردد؛ زمانی که حدود صد هزار فلسطینی بعد از جنگ خلیج فارس از کویت اخراج شدند. زرقاوی در سال 2001 باز همـ به افغانستان بازگشت و با بن لـادن بیعت کرد. همـ‌پیمانی زرقاوی با بن لـادن در ابتدای امر با دو هدف متفاوت آغاز شد:

1- سیاست‌های بن لـادن علیه دشمن دور؛

2- سیاست‌های زرقاوی علیه دشمن نزدیک.

زرقاوی خواستار جنگ علیه اردن و رژیمـ این کشور بود. وی همواره به خود می‌بالید که توانست جهاد را به داخل کشورهای عربی بکشاند. با حضور امریکا در عراق، زرقاوی رهبری شورشیان علیه امریکا را برعهده گرفت و بعد از آن در کنار القاعده به افغانستان و پاکستان سفر کرد.

نسبت میان داعش و القاعده

اما در ارتباط با شکل‌گیری داعش و ارتباط این گروه با القاعده، دو نگاه اصلی وجود دارد: الف) نگاهی که می‌گوید داعش از القاعده جدا شده است؛ ب) نگاه دومی که می‌گوید داعش از القاعده جدا نشده است، بلکه از آن پیروی می‌کند و به آن ایمان آورده‌اند.

در ارتباط با نگاه اول، شاید یکی از مهمـ‌ ترین تحولـات در ساختار القاعده را بتوان خروج داعش از این گروه در میان جنگ داخلی سوریه دانست که پس از آن با پیروزی‌های متعدد آنها در غرب عراق همـ‌زمان شد. داعش از گروه‌های شکل‌گرفته در میان القاعده عراق به رهبری رزقاوی است. گروه دولت اسلـامی عراق به‌عنوان شاخه‌ای از داعش در اواخر سال 2011 در ابتدای جنگ داخلی عراق، گروهی با نامـ جبهه النصره را تشکیل داد. در آپریل 2013 رهبر داعش یعنی ابوبکر البغدادی عنوان کرد که گروه النصره را خود راه‌اندازی کرده و درآمد آن از سوی داعش تأمین می‌شده است. او در اقدامی، نامـ گروه خود را به (دولت اسلـامی عراق و شامـ یا داعش) تغییر داد.

داعش به یک معنا شبیه رژیمـ طالبان در افغانستان قبل از 11 سپتامبر است. با این حال، مشخص است که روش خود را از تجربه طالبان فراگرفته است؛ اما هماهنگی با گروه‌های تروریستی مانند القاعده را رد کرده است. در اوایل سال 2014 ایمن الظواهری حرکات البغدادی را رد کرد و جبهه النصره را خود به‌دست گرفته و در کنار آن گروه داعش را از شبکه القاعده جدا کرد.

در توضیح دیدگاه دومـ نسبت به شکل‌گیری داعش بایستی گفت نبیل نعیمـ، کارشناس گروه‌های اسلـامی و جهادی سابق که در افغانستان با ایمن الظواهری و بن لـادن همراه بوده است، به‌خوبی در این خصوص سخن گفته است: (داعش در سال 2006 به‌وجود آمد، اما القاعده از سال 1989 آغاز به‌کار کرده است. بنابراین، داعش شاخه‌ای از القاعده نیست، بلکه از آن پیروی می‌کند و به آن ایمان آورده است. ابوبکر البغدادی مزدور غرب است. او از ایمن الظواهری خواسته است که با او بیعت کند. البغدادی خود را صاحب حق می‌داند و می‌گوید که در پی آزادسازی عراق و سوریه است. ایمن نپذیرفت و جنگ میان آنها درگرفت. البغدادی در زندان بود که آمریکا او را آزاد کرد و.... اولین پایگاه‌های آموزشی داعش در اردن بود که این پایگاه‌ها متعلق به غرب بودند. سلـاح‌ها و تجهیزات در اختیار داعش همـ غربی هستند. زخمی‌های داعش برای معالجه به اسرائیل برده می‌شوند. براساس اطلـاعات، 1500 نفر از نیروهای داعش و النصره در بیمارستان‌های تل‌آویو تحت مداوا هستند).

از طرفی، گروه‌هایی هستند که با داعش اعلـامـ همبستگی کرده‌اند؛ از آن جمله می‌توان گروه‌های ابوسیاف از فیلیپین، جامعه اسلـامی در اندونزی، گردان آل توحید افغانستان و پاکستان، و طالبان پاکستانی را نامـ برد. داعش طی چهار ماه آنچنان تاخته که طالبان طی 26 سال این کار را نکرده است و اینها همگی برای رسیدن به آرزوی کنترل قلمرویی به وسعت اردن است.

در ارتباط با نقاط افتراق داعش و القاعده باید گفت بن لـادن آرزوی بازگرداندن خلـافت را داشت، در صورتی که ابوبکر البغدادی خود را خلیفه نامیده است، سیاست‌های بن لـادن علیه دشمن دور بود؛ اما سیاست‌های زرقاوی علیه دشمن نزدیک است (شیعیان و...). القاعده تشکیل یافته از طلـاب مدارس علمیه پاکستان و افغانستان و هدف آن مبارزه با قدرت‌هـای شرق و غرب بود؛ اما داعش به‌دلیل وابستگی شدید مالی به کشورهای غربی، هیچگاه سخن از مبارزه با غرب نزده است. حرکت داعش برخلـاف القاعده، مورد حمایت گروه‌های جهادی در بالکان، کشمیر و سایر کشورهایی که شورشیان مسلمان دارند قرار گرفته است. داعش تمامی عزمـ خود را برای تأثیر در دنیای عرب به‌کار گرفته است. داعش داعیه حکومت بر کل بلـاد اسلـامی را دارد؛ اما القاعده چنین برنامه‌ای نداشته است. القاعده گروهی منطقه‌ای است که حامیان منطقه‌ای داشته است، اما داعش گروهی است تقویت‌شده از جانب غرب، آنهمـ حمایتی همه‌جانبه. ولی از نقاط اشتراک القاعده و داعش می‌توان به این موارد اشاره کرد: هر دو به نفع غرب و دشمنان اسلـامـ در حال پیکار و خونریزی در میان مسلمانان هستند. برای هیچ‌کدامـ رژیمـ صهیونیستی به‌عنوان غاصب فلسطین اولویت ندارد و در هیچ‌جا در این مورد سخنی نگفته‌اند. ریشه‌های فکری یکسانی دارند. داعش نماد تکمیل‌شده القاعده در توحش است و نیاز به مدیریت توحش دارد که زمینه آن را نیز رسانه‌های در اختیارش فراهمـ ساخته‌اند.

فرجامـ سخن آنکه، در نسبت‌سنجی داعش با القاعده به نتیجه می‌رسیمـ که: (داعش از لحاظ اعتقادی و بعضاً تاکتیکی، گروهی منفک‌شده از القاعده است که به القاعده اعتقاد یافته است؛ اما مسیری غیر از القاعده برای خود انتخاب کرده است. داعش گروهی بلندپرواز با رهبرانی آموزش‌دیده از جانب غرب است؛ آنچه القاعده از آن بی‌بهره بود و آموزش‌ها در منطقه صورت می‌گرفت. از طرفی، داعش داعیه خلـافت دارد، حال آنکه القاعده آرزوی تجدید خلـافت را در سر می‌پروراند. داعش اگرچه از القاعده الهامـ گرفته است، اما همـ‌اکنون بر القاعده پیشی گرفته است.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان