1397-8-24     2018-11-15     بروز شده در: 1397/8/22 - 19:13:19      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

ویژه نامه شهادت امامـ رضا(ع)

«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریمـ ایران

سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/9/9 - 07:58:16
تعداد بازدید: 473
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بی‌توجهی به نیت آل‌سعود از حضور در افغانستان، غفلتی غیرقابل جبران
بی‌توجهی به نیت آل‌سعود از حضور در افغانستان، غفلتی غیرقابل جبران

فعالیت‌های به اصطلـاح فرهنگی سعودی‌ها در کشورهای اسلـامی نشان می‌دهد که هرجا تروریسمـ رشد داشته عربستان بطور مستقیمـ و غیرمستقیمـ در آن درگیر بوده و اکنون این کشور بدنبال ساخت یک مجموعه دینی و فرهنگی در کابل است.

به گزارش انصار به نقل از تسنیمـ، بر اساس توافقات مقامات فرهنگی سفارت عربستان سعودی با مقات افغانستان اجازه ساخت یک مدرسه دینی و مجموعه فرهنگی در شهر کابل به آنها داده شده‌ است و قرار است زمینی به وسعت چند هکتار در شرق کابل به این موضوع اختصاص داده شود.

در خواست مقامات سعودی و پاسخ مثبت از سوی مقامات افغان با واکنش نسبتا تند مردمـ عادی ونهادهای دینی افغانستان روبرو شده است و از مقامات کابل پرسیده شده که دولت افغانستان با کدامـ سابقه نیک و عملکردصادقانه حکومت عربستان سعودی به این در خواست پاسخ مثبت داده اند؟

گذشته از این که جایگاه مذهب وهابیت درهیچ جای افغانستان نه در میان اهل  سنت و نه در میان شیعیان کشور از منزلتی برخوردار نبوده است، واقعیت‌های نه چندان گذشته تاریخ افغانستان نشان می‌دهد که خون‌هایی که توسط دست‌پرورده‌های سعودی‌ها و زیر مجموعه بن‌لـادن ریخته شده هنوز نخشکیده و زخمـ‌های آن التیامـ نیافه است.

حال با توجه به این سابقه تاریک چگونه می‌توان به مقامات عربستان سعودی اطمینان کرد و تکه‌ای از خاک افغانستان را بصورت رسمی تحویل آن کشور داد؟ علـاوه بر آن که در افغانستان دست‌های خون آلود سعودی‌هارا می‌توان دید در سایر کشورهای اسلـامی نیز وضعیت بهتر از افغانستان نیست.

فعالیت‌های به اصطلـاح فرهنگی و ساخت مدارس سعودی‌ها در کشورهای اسلـامی طی چند دهه اخیر نشان می‌دهد که هر جا تروریسمـ رشد داشته یا دست عربستان بصورت مستقیمـ در ایجاد پایگاه تروریستی دخیل بوده یا آن که دالرهای نفتی آن کشور در تسلیح و تقویت نیروهای تروریستی کمک کرده است. یمن، عراق، سوریه، پاکستان و بسیاری از شبه‌نظامیان کشورهای آسیای میانه منشا و مبدإ سعودی دارند.

خطر افراط گرایی سبب شد که مقامات تاجیکستان از رفتن شهروندانش به عربستان جلوگیری کند و محصلـان علومـ دینی در آن کشور را فرا بخوانند تا در دامـ سلفی‌گری گرفتار نشوند همچنین در افغانستان نیز گزارش‌هایی که از مدارس دخترانه سال گذشته در ولـایت (قندوز) در شمال شرق افغانستان منتشر شد که ساده‌ترین پیامد آن تنش دانش آموزان با خانواده‌هایشان بود و این نتیجه طرز دید و تفکر عربستان سعودی را به نمایش می‌گذاشت.

اکنون نیز گروه تروریستی داعش بدون هیچ مقدمه‌ای ساخته و پرداخته عربستان سعودی ودالرهای نفتی آن کشور است که حال به افعی تمامـ عیاری مبدل گشته و کشورهای منطقه را تهدید می‌کند. رویکردی که گروه بن لـادن در ده‌های اخیر قرن گذشته بعهده داشت اینک داعش به دوش گرفته است.

قابل یاد آوری  است که موضع گیری مردمـ افغانستان و احساس نفرت  و بدبینی آن‌ها نسبت به حضور فرهنگی عربستان سعودی به هیچ وجه ناشی از تعصب نبوده  و بحثی بر سر حق و باطل بودن تفکر وهابی ندارند؛ بلکه مردمـ ازعواقب و پیامدهای سیاسی اینگونه حضور هراس دارند تا  مبادا سبب بروز جدال‌های بیشتر در کشور شود بنابراین مردمـ افغانستان مصداق این ضرب‌المثل هستند که (آدمـ عاقل نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شود.)

مردمـ افغانستان گزیدن‌های سلفیت را با پوست و استخوان خود تجربه کرده‌اند در نتیجه مایه خجالت است که بار دیگر سلفیت با عنوان مدارس دینی در کشور حضور یابند.

با این حال ممکن است که مقامات افغانستان بخواهند با میدان دادن به فعالیت‌های فرهنگی سعودی دیدگاه آن‌ها را نسبت به روند صلح دولت افغانستان با طالبان جلب کنند اما گمان غالب آنست که وجود و حضور فرهنگی عربستان در افغانستان، رشد افراطیت را به همراه خواهد داشت.

بنابراین افراطیت طرز دید و تفکری نیست که صلح از آن متولد شود یا امنیت و ثبات در دامن آن به کمال برسد.

از سوی دیگر، مردمـ افغانستان به نحوه برخورد عربستان نسبت به شهروندانش نیز آگاهند. حکومت عربستان سعودی درقرن 21 می‌طلبد که حداقل هنجارهای بین‌المللی را نسبت به شهروندان خود رعایت کند و در عین حال هر از گاهی گزارش‌های بسیاری از رذایل اخلـاقی مقامات سعودی نیز فاش می‌شود.

هنوز زنان در عربستان سعودی از کمترین حقوق اجتماعی خود برخوردار نیستند؛ رانندگی برای آن‌ها جرمـ سنگین است، مجرمان با اندک گناهی گردن زده می‌شوند و بسیاری از مردمـ افغانستان دیده‌اند که دختران ملک عبداله پادشاه کنونی عربستان برای آزادی خود نیز از نهادهای حقوق بشری خواستار کمک شده‌اند.

آن چه پرده بر صورت کریه مقامات سعودی افکنده است بسیاری از رصد رسانه‌های گروهی جهانی دور نگهداشته شده و تنها جنبه‌های سیاسی آن به نشر می‌رسد که با پشتیبانی غرب صورت می‌گیرد.

دولت‌هـای غربی با همه ادعاهای حقوق بشری‌اش با چشمـ دوختن به دالرهای نفتی عربستان کور و کر می‌شود و همواره بر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی سرپوش گذاشته است.

حال مردمـ افغانستان نگرانند که مبادا خشونت‌های فرقه‌‌ای جان فرزندانشان را بستاند و این بار نیروهای سلفی به نامـ مدرسه دینی عربستانی آن‌ها را درگیر ناامنی و خونریزی کند. شاید مقامات عربستان سعودی اعلـامـ کنند که برای اعتلـای فرهنگ در افغانستان خدمت خواهند کرد، اما عملکرد این کشور در دیگر کشورهای عربی و اسلـامی نشان می‌دهد که هرجا سعودی‌ها قدمـ گذاشته‌اند؛  پای خشونت و اختلـافات فرقه‌ای نیز به آنجا باز شده است.

اما این که چرا عربستان سعودی و نهادهای دینی دست به خشونت می‌برند نیازمند تحلیل جداگانه‌ای است که در مجال دیگر به آن پرداخته خواهدشد. در اینجا تنها اشاره می‌شود که باید برای مقامات حکومتی افغانستان بیمـ و هراس مردمـ کشورمان از حضور فرهنگی عربستان سعودی در کابل قابل درک باشد.

مقامات کابل باید به عملکرد سعودی‌ها درکشورهای اسلـامی و عربی بنگرند و درس عبرت بگیرند که حضور فرهنگی عربستان، نه به مصالح کشور و نه به منافع دراز مدت افغانستان است.

بنابراین دولت افغانستان پیش از آن که دیر شود به احساس نگرانی مردمـ از حضور عربستان و نیت‌های مقامات سعودی توجه کند که غفلت در این مورد هرگز جبران نخواهد شد.*
*

*نیز بخوانید

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟


ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)


مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ


کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان