1398-2-6     2019-4-26     بروز شده در: 1398/2/3 - 17:39:09      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان

دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟

ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»

اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ

رهبرانی بدون سابقه سیاسی

قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا

آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان

صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

سایه ابهامـ بر نشست دوحه؛ از برگزاری تا نتیجه

گل نرگس (ویژه نامه ولـادت امامـ زمان عجل ا... تعالی فرجه الشریف)

بلـایی که اسرائیل بر سر منتقدانش در امریکا می‌آورد

چرا آسانژ حالـا بازداشت شد؟/ ناگفته‌هایی از دو تبانی پشت پرده در بازداشت مدیر ویکی‌لیکس

جرگه مشورتی، ناوردگاه رقابت‌های انتخاباتی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

تاریخ نشر:
1393/9/9 - 07:58:16
تعداد بازدید: 548
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بی‌توجهی به نیت آل‌سعود از حضور در افغانستان، غفلتی غیرقابل جبران
بی‌توجهی به نیت آل‌سعود از حضور در افغانستان، غفلتی غیرقابل جبران

فعالیت‌های به اصطلـاح فرهنگی سعودی‌ها در کشورهای اسلـامی نشان می‌دهد که هرجا تروریسمـ رشد داشته عربستان بطور مستقیمـ و غیرمستقیمـ در آن درگیر بوده و اکنون این کشور بدنبال ساخت یک مجموعه دینی و فرهنگی در کابل است.

به گزارش انصار به نقل از تسنیمـ، بر اساس توافقات مقامات فرهنگی سفارت عربستان سعودی با مقات افغانستان اجازه ساخت یک مدرسه دینی و مجموعه فرهنگی در شهر کابل به آنها داده شده‌ است و قرار است زمینی به وسعت چند هکتار در شرق کابل به این موضوع اختصاص داده شود.

در خواست مقامات سعودی و پاسخ مثبت از سوی مقامات افغان با واکنش نسبتا تند مردمـ عادی ونهادهای دینی افغانستان روبرو شده است و از مقامات کابل پرسیده شده که دولت افغانستان با کدامـ سابقه نیک و عملکردصادقانه حکومت عربستان سعودی به این در خواست پاسخ مثبت داده اند؟

گذشته از این که جایگاه مذهب وهابیت درهیچ جای افغانستان نه در میان اهل  سنت و نه در میان شیعیان کشور از منزلتی برخوردار نبوده است، واقعیت‌های نه چندان گذشته تاریخ افغانستان نشان می‌دهد که خون‌هایی که توسط دست‌پرورده‌های سعودی‌ها و زیر مجموعه بن‌لـادن ریخته شده هنوز نخشکیده و زخمـ‌های آن التیامـ نیافه است.

حال با توجه به این سابقه تاریک چگونه می‌توان به مقامات عربستان سعودی اطمینان کرد و تکه‌ای از خاک افغانستان را بصورت رسمی تحویل آن کشور داد؟ علـاوه بر آن که در افغانستان دست‌های خون آلود سعودی‌هارا می‌توان دید در سایر کشورهای اسلـامی نیز وضعیت بهتر از افغانستان نیست.

فعالیت‌های به اصطلـاح فرهنگی و ساخت مدارس سعودی‌ها در کشورهای اسلـامی طی چند دهه اخیر نشان می‌دهد که هر جا تروریسمـ رشد داشته یا دست عربستان بصورت مستقیمـ در ایجاد پایگاه تروریستی دخیل بوده یا آن که دالرهای نفتی آن کشور در تسلیح و تقویت نیروهای تروریستی کمک کرده است. یمن، عراق، سوریه، پاکستان و بسیاری از شبه‌نظامیان کشورهای آسیای میانه منشا و مبدإ سعودی دارند.

خطر افراط گرایی سبب شد که مقامات تاجیکستان از رفتن شهروندانش به عربستان جلوگیری کند و محصلـان علومـ دینی در آن کشور را فرا بخوانند تا در دامـ سلفی‌گری گرفتار نشوند همچنین در افغانستان نیز گزارش‌هایی که از مدارس دخترانه سال گذشته در ولـایت (قندوز) در شمال شرق افغانستان منتشر شد که ساده‌ترین پیامد آن تنش دانش آموزان با خانواده‌هایشان بود و این نتیجه طرز دید و تفکر عربستان سعودی را به نمایش می‌گذاشت.

اکنون نیز گروه تروریستی داعش بدون هیچ مقدمه‌ای ساخته و پرداخته عربستان سعودی ودالرهای نفتی آن کشور است که حال به افعی تمامـ عیاری مبدل گشته و کشورهای منطقه را تهدید می‌کند. رویکردی که گروه بن لـادن در ده‌های اخیر قرن گذشته بعهده داشت اینک داعش به دوش گرفته است.

قابل یاد آوری  است که موضع گیری مردمـ افغانستان و احساس نفرت  و بدبینی آن‌ها نسبت به حضور فرهنگی عربستان سعودی به هیچ وجه ناشی از تعصب نبوده  و بحثی بر سر حق و باطل بودن تفکر وهابی ندارند؛ بلکه مردمـ ازعواقب و پیامدهای سیاسی اینگونه حضور هراس دارند تا  مبادا سبب بروز جدال‌های بیشتر در کشور شود بنابراین مردمـ افغانستان مصداق این ضرب‌المثل هستند که (آدمـ عاقل نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شود.)

مردمـ افغانستان گزیدن‌های سلفیت را با پوست و استخوان خود تجربه کرده‌اند در نتیجه مایه خجالت است که بار دیگر سلفیت با عنوان مدارس دینی در کشور حضور یابند.

با این حال ممکن است که مقامات افغانستان بخواهند با میدان دادن به فعالیت‌های فرهنگی سعودی دیدگاه آن‌ها را نسبت به روند صلح دولت افغانستان با طالبان جلب کنند اما گمان غالب آنست که وجود و حضور فرهنگی عربستان در افغانستان، رشد افراطیت را به همراه خواهد داشت.

بنابراین افراطیت طرز دید و تفکری نیست که صلح از آن متولد شود یا امنیت و ثبات در دامن آن به کمال برسد.

از سوی دیگر، مردمـ افغانستان به نحوه برخورد عربستان نسبت به شهروندانش نیز آگاهند. حکومت عربستان سعودی درقرن 21 می‌طلبد که حداقل هنجارهای بین‌المللی را نسبت به شهروندان خود رعایت کند و در عین حال هر از گاهی گزارش‌های بسیاری از رذایل اخلـاقی مقامات سعودی نیز فاش می‌شود.

هنوز زنان در عربستان سعودی از کمترین حقوق اجتماعی خود برخوردار نیستند؛ رانندگی برای آن‌ها جرمـ سنگین است، مجرمان با اندک گناهی گردن زده می‌شوند و بسیاری از مردمـ افغانستان دیده‌اند که دختران ملک عبداله پادشاه کنونی عربستان برای آزادی خود نیز از نهادهای حقوق بشری خواستار کمک شده‌اند.

آن چه پرده بر صورت کریه مقامات سعودی افکنده است بسیاری از رصد رسانه‌های گروهی جهانی دور نگهداشته شده و تنها جنبه‌های سیاسی آن به نشر می‌رسد که با پشتیبانی غرب صورت می‌گیرد.

دولت‌هـای غربی با همه ادعاهای حقوق بشری‌اش با چشمـ دوختن به دالرهای نفتی عربستان کور و کر می‌شود و همواره بر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی سرپوش گذاشته است.

حال مردمـ افغانستان نگرانند که مبادا خشونت‌های فرقه‌‌ای جان فرزندانشان را بستاند و این بار نیروهای سلفی به نامـ مدرسه دینی عربستانی آن‌ها را درگیر ناامنی و خونریزی کند. شاید مقامات عربستان سعودی اعلـامـ کنند که برای اعتلـای فرهنگ در افغانستان خدمت خواهند کرد، اما عملکرد این کشور در دیگر کشورهای عربی و اسلـامی نشان می‌دهد که هرجا سعودی‌ها قدمـ گذاشته‌اند؛  پای خشونت و اختلـافات فرقه‌ای نیز به آنجا باز شده است.

اما این که چرا عربستان سعودی و نهادهای دینی دست به خشونت می‌برند نیازمند تحلیل جداگانه‌ای است که در مجال دیگر به آن پرداخته خواهدشد. در اینجا تنها اشاره می‌شود که باید برای مقامات حکومتی افغانستان بیمـ و هراس مردمـ کشورمان از حضور فرهنگی عربستان سعودی در کابل قابل درک باشد.

مقامات کابل باید به عملکرد سعودی‌ها درکشورهای اسلـامی و عربی بنگرند و درس عبرت بگیرند که حضور فرهنگی عربستان، نه به مصالح کشور و نه به منافع دراز مدت افغانستان است.

بنابراین دولت افغانستان پیش از آن که دیر شود به احساس نگرانی مردمـ از حضور عربستان و نیت‌های مقامات سعودی توجه کند که غفلت در این مورد هرگز جبران نخواهد شد.*
*

*نیز بخوانید

ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان


دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟


ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»


اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ


رهبرانی بدون سابقه سیاسی


قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا


آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان


صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان