1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/8/18 - 09:16:30
تعداد بازدید: 501
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

لغو محدودیت عملیاتی نظامی نیروهای خارجی و تبعات احتمالی آن
لغو محدودیت عملیاتی نظامی نیروهای خارجی و تبعات احتمالی آن

افزایش کشتار غیر نظامیان در حملـات نیروهای خارجی در مناطق مسکونی، تلـاشی خود سرانه منازل شهروندان، آزار و اذیت شهروندان در جریان تلـاشی‌ها، افزایش نارضایتی و شکایت شهروندان از عملکرد خود سرانه نیروهای نظامی خارجی و... از دلـایلی بودند که آقای کرزی تصمیمـ گرفت تا قیودات و محدودیت‌های را بر عملیات نیروهای خارجی وضع کند. هرچند این اقدامـ رییس جمهور سابق باعث گلـایه و شکایت برخی از کشورها از جمله انگلیس و ایالـات متحده امریکا در آن زمان شد اما نیروهای امنیتی افغانستان به شدت از این اقدامـ رییس جمهور پیشین حمایت کرده و آن را گامی در جهت کنترول اوضاع و افغانیزه کردن شرایطی امنیتی اعلـان کردند.

جلوگیری و کاهش کشتار شهروندان غیر نظامی توسط قوایی خارجی در افغانستان، گسترش حاکمیت افغانستان بر مناطق بیشتر، فراهمـ ساختن بستر برای تامین استقلـال واقعی، جلوگیری از تحرکات مشکوک و پرسش برانگیز نیروهای خارجی در مناطق تحت کنترول شان، سلب بهانه طلبی‌های طالبان و... بخشی از دستاوردهای این اقدامـ به حساب می‌رود و به نظر می‌رسد که ادامه این روند، نقش مهمی را در کاهش نا امنی و توسعه قلمرو تحت کنترول نیروهای امنیتی داخلی ایفا می‌کرد اما گفته می‌شود دولت وحدت ملی رویکرد خود را نسبت به این موضوع تغییر داده واز رفع قیودات عملیاتی بر نیروهای نظامی خارجی خبر داده است.

مقامات نیروهای خارجی در کشور گفته‌اند که تمامـ محدودیت‌های وضع شده در زمان رییس جمهوری پیشین اکنون اما برداشته می‌شود و رییس جمهور جدید افغانستان مجوزهای تازهٔ را برای انجامـ عملیات به این نیروها خواهد داد.

پیامدهای لغو قیودات قبلی

همچنان که در فوق نیز اشاره شد، وضع قیودات بر عملیات خود سرانه نیروهای خارجی در مناطق مسکونی، دلـایلی مهمـ و قابل ملـاحظهٔ برای دولت قبلی داشت؛ جلوگیر از استمرار نقض آشکار، مکرر و خطرناک حاکمیت ملی توسط نیروهای خارجی، قطع اتهامـ طالبان به بهانه جنگیدن با نیروهای خارجی، جلوگیری از تحریک شدن احساسات مردمـ در اثر یورش‌های خود سرانه نیروهای نظامی خارجی به مناطق مسکونی شهروندان، جلوگیری از استفاده از تسلیحات سنگین در مناطق مسکونی و بیحرمتی به مقدسات شهروندان در جریان تلـاشی و عملیات در این مناطق و از همه مهمتر حفاظت ازهتک جان، مال و ناموس مردمـ توسط نیروهای خارجی از جمله این دلـایل بود.

به نظر می‌رسد لغو این قیودات تبعات و پیامدهای منفی بر وجهه دولت وحدت ملی داشته باشد که در ذیل مختصرا به چند مورد آن اشاره می‌شود:

۱-تشدید اتهامـ وابستگی دولت به غرب: هرچند وخامت اوضاع بخصوص شرایط ناگوار امنیتی و اقتصادی بخش وسیعی از ملت و بزرگان کشور را در برابر امضاء پیمان امنیتی با امریکا عملـا مجبور به سکوت و یا انفعال ساخته است اما در حقیقت کارکردهای غرب به خصوص ایالـات متحده در افکار عامه افغان‌ها با شک و پرسش‌های بسیاری مواجه است. امضایی پیمان امنیتی با این کشور نیز جز تشدید اتهامـ به دولت و افزایش تردیدها نسبت به حضور کشورهای غربی در افغانستان، در اذهان عمومی تعبیردیگری ندارد و با توجه به بیدستاورد بودن این پیمان در تامین امنیت، رفع قیودات دولت پیشین بر عملیات نیروهای خارجی، این اتهامـ‌ها و بدبین‌ها را ممکن است افزایش بدهد.

۲-افزایش نارضایتی‌ها و تقویت مخالفان مسلح: اعطای مجوز دوباره به عملیات مستقلـانه و خود سرانه نیروهای خارجی در خاک افغانستان می‌تواند به صورت غیر مستقیمـ به سود مخالفان مسلح تمامـ شود. زیرا تجارب گذشته از نحوهٔ برخورد نیروهای خارجی با شهروندان افغانستان نشان می‌دهد که معمولـا این گونه عملیات‌ها جز افزایش ناراحتی‌ها و نارضایتی‌های شهروندان دستاوردی قابل ملـاحظهٔ ندارد. از سویی، مخالفان مسلح با استفاده از نارضایتی شهروندان، بخوبی می‌توانند به سرباز گیری و توسعه جغرافیایی نظامی و کاری خویش بپردازند و وجهه دولت افغانستان را با استفاده از این حربه، مخدوش و بیاعتبار سازند.

۳-تضعیف حاکمیت ملی و احتمال فعالیت‌های خرابکارانه: در سال‌های اخیر بسیاری از اقدامات و حرکات نیروهای خارجی در افغانستان پرسش بر انگیز بوده است. مذاکرات سری و بدون اطلـاع و حضور افغانستان میان مخالفان مسلح و کشورهای غربی از جمله امریکا، بیتوجهی مکرر به حفاظت از جان غیر نظامیان در عملیات‌های نظامی با وجود اولتیماتومـ و درخواست‌های مصرانه رییس جمهور قبلی و... از مواردی بودند که برای دولت مردان پرسش برانگیز به حساب می‌رفت و از لحاظ قانون، حاکمیت ملی کشور را نیز شدیدا تضعیف می‌کرد.

لغو قیودات و محدودیت‌های گذشته بر نیروهای خارجی، باعث می‌شود که آن وضعیت دوباره تکرار شده و استمرار پیدا کند. امریکه در نهایت بیش از پیش منجر به تضعیف حاکمیت ملی و بیرون شدن اوضاع از کنترول دولت افغانستان خواهد شد.

۴-تکرار حوادث: کشتار هولناک افراد بیگناه در قندهار توسط یک سرباز امریکایی، کشتار شهروندان در مراسمـ عروسی در زابل، کشتار اعضای ده‌ها خانواده در شیندند هرات، بمباران مردمـ در قندوز توسط نیروهای آلمانی و... بخشی از اشتباهات هولناکی است که توسط عملیات خود سرانه نیروهای خارجی در افغانستان رقمـ خورده است. دادن اجازه مجدد به نیروهای خارجی جهت انجامـ عملیات نظامی می‌تواند بازهمـ این حوادث تلخ را رقمـ زده و بیش از گذشته جان و مال مردمـ را به خطر بیندازد.

بنابراین، به نظرمی رسد تصمیمـ دولت وحدت ملی مبنی بر لغود قیودات پیشین بر عملیات نیروهای خارجی، امر عجولـانه و نا سنجیده باشد که در نتیجه تبعات خطرناکی را متوجه امنیت و حاکمیت کشور سازد.

نویسنده: صادق محمدی/ پیامـ آفتاب*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان