1397-7-2     2018-9-24     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/7/8 - 09:57:46
تعداد بازدید: 536
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تروریسمـ، امنیت، باج خواهی
تروریسمـ، امنیت، باج خواهی

نویسنده: اسدالله افشار _

یكم) تروریسمـ بین‌المللی یك معضل جهانی است. مهمـ‌تر آنكه تعداد چشمگیری ازاقدامات تروریستی علیه مسلمانان یا در داخل سرزمین‌های اسلـامی واحیانا مستند یا منتسب به آنان انجامـ می‌شود. از سوی دیگر امنیت ازنیازهای اولیه زندگی اجتماعی و برخورداری از آن از آرمان‌های دیرین بشری است. كابوسِ وحشتناكِ ترس ناشی ازتجاوز، ظلمـ و تهدید و ارعاب همواره عامل ناگواری، ركود و نومیدی انسان در زندگی جمعی بوده است. رهایی ازاین كابوس واحساس امنیت در برابرعواملی كه آرامش زندگی وحقوق فرد و جامعه را به مخاطره می‌افكنده و زندگی وآزادی وآسایش انسان را مورد تهدید قرار می‌داده، همـ وظیفه نخستین و غیرقابل انكارهمه حكومت‌ها، خواه دینی و خواه سكولـار است و همـ نیازمند تلـاش جمعی همه ملت‌ها و بلكه یكایك ابنای بشراست؛ زیرا امنیت حالتی نیست كه با فعالیت فردی و یا یكجانبه تحقق پذیرد، بلكه دراین راه تشریك مساعی افراد برای تأمین امنیت ملی ومشاركت همگانی در تأمین امنیت جهانی اجتناب‌ناپذیر است.

ترور یا ایجاد رعب و وحشت نیز از عوامل مهمـ تهدید كننده امنیت در سطح بین‌المللی است. ازاین‌ رو مقابله با تمامـ عوامل سلب امنیت در هر شكل و قالبی كه باشد ـ ازجمله تروریسمـ‌ـ مسئولیت همگانی است؛ زیرا بی‌شك، كلیه عوامل تهدید كننده امنیت ازمصادیق (منكر)، یعنی زشتی و پلیدی و ضد ارزش هستند و مقابله با آنها مصداق (نهی از منكر) وزمینه تحقق (معروف) خواهد بود.

دوم) ابهامـ در مفهومـ (ترور) و (تروریسم) موجب ناكامی در مبارزه جدی با آن می‌شود زیرا ناكامی جامعه بین‌الملل در تعریف (تروریسم)، علتی سیاسی دارد، نه فنی. دولت‌های سرخورده و ناتوان یا آنها كه قربانی جرایمـ اقتصادی و اجتماعی هستند یا چنین چهره‌ای از خود ترسیمـ می‌كنند، از گردن نهادن به تعریفی صرفا شكلی یا مبتنی بر واقعیات از تروریسمـ سر باز می‌زنند. این دولت‌ها بی‌آنكه آشكارا تروریسمـ را بستایند، تلویحا آن را توجیه می‌كنند و غالبا آن را آخرین حربه ضعفا به شمار می‌آورند؛ همان ‌گونه كه دولت‌های سلطه‌خواه و متجاوز با سوء استفاده از قدرت و نفوذ خود در مجامع بین‌المللی و رسانه‌های جهانی، تجاوزگری را (دفاع) و دفاع یك ملت از حق تعیین سرنوشت و حاكمیت سرزمینی خود را (ترور، خشونت و تهدید) می‌نامند؛ آنچنان‌كه در برخورد اسرائیل غاصب علیه ملت مظلومـ فلسطین و (حزب‌ا...) لبنان صورت می‌گیرد.

سوم) درتبلیغات مافیایی تروریسمـ، اثری وحرفی ازدموكراسی، آزادی، عدالت، علمـ، فرهنگ، ادبیات، هنر، سیاست وحتی بازیهای برابرنیست. هرچه هست، بدگویی وتوهین وتحقیر است.

خط دادنها وخط خوردنها وخط زدنها و خط كشیهای قرون وسطایی است. هرچه هست، رسیدن سریع، نامشروع، غیردموكراتیك، باج خواهانه وطلبكارانه، به سوی قدرت سیاسی است بدون اینكه حداقلهای پرنسیبها وبازیهای سیاسی یا حتی نظامی، در نظر گرفته شود. بازی، هرچه هست، ازنوع یك طرفه ومفت بری تمامـ عیاراست! نگاهی به تبلیغات روزمافیای تروریسمـ، گویای حساسیت ونگرانی شدید سیاستهای مافیا دردوران جدید است. مافیایی كه برای به در بردن تروریسمـ از زیر تیغ دموكراسی ومردمـ، به هر ترفند ودستاویزی چنگ میزند تا شاید چند صباحی برعمر تروریسمـ و باج خواهی بیفزاید.

چهارم) تروریسمـ درتاریخ جوامع بشری همیشه بوده، اما چیزی كه آن را مرگبارتر كرده، تولید سلـاح‌هـای مدرن است و بدین خاطر ما آن را یك پدیده نوظهور در جوامع اسلـامی مینامیمـ كه متأسفانه تبدیل به یك فرهنگ اعتقادی در میان قشری ترین افراد شده است و به همین دلیل، همـ ابعاد گسترده و بیسابقه‌ای یافته است و همـ مردمـ بیگناه غیرنظامی و دور از صحنه نبرد را هدف میگیرد. همه این ویژگی‌هـایی كه برشمردیمـ، دقیقا از زمانی عارض جامعه بشری شده است كه غربیان پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 به منطقه لشكركشی كرده است.

پنجم) دربد زمانه‌ای زندگی می‌کنیمـ! در زمانه‌ای که بانکداران و نزول خواران جهانی که هراس انگیزترین نظامـ تا بن دندان مسلح امپریالیستی تاریخ را هدایت می‌کنند امروز مدعی بسط آزادی و دموکراسی در جهان شده‌اند. و البته مردمـ وجامعه امریکا خود اولین قربانیان این هیولـای جدید الخلقه‌اند. هیولـایی که امروز با شعار مبارزه با تروریسمـ درپی تحقق بخشیدن به مخوفترین نظامـ توتالیتر تاریخ بشراست. نظامی که با بردن کمره‌های جاسوسی ومیکروفنهای شنود به اعماق خانه‌‌ها وکنترل ذهن‌ها با هزاران کانال تلویزیونی ماهواره‌ای در پی ایجاد جامعه ١٩٨٤ جورج اورول درنیمه نخست از اولین دهه هزاره سومـ میلـادی است.

آری! در بد زمانه‌ای زندگی می‌کنیمـ! درزمانه‌ای که بنیادگرایان ارتجاعی دست دردست باندهای مخوف تجارت مواد مخدر، امروز مدعی استقلـال طلبی و عدالت خواهی و مبارزه با (امپریالیسم) شده‌اند. والبته مبارزه ضد امپریالیستی!! آنان منفجر کردن اتوبوس‌های حامل شاگردان مکتب و توریستها و یا زنانی است که برای خرید از خانه خارج شده‌اند، ویا انفجارمراسمـ عروسی ومنفجر کردن خانه‌های مسکونی است که در آنها زنان و کودکان بی‌گناه زندگی می‌کنند. ننگ و نفرت ابدی براین به ‌اصطلـاح (مجاهدان ضدامپریالیسم) و جهادشان وسازمانهای جهنمی که آنها راهدایت می‌کنند. چه کسانی رامی‌خواهند فریب دهند؟ وگمان می‌کنند تا به کی مردمـ دنیا فریب این بازی مشمئزكننده آنهاراخواهند خورد؟*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان