1397-8-29     2018-11-20     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/6/30 - 12:09:42
تعداد بازدید: 652
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان امضا شد/ اشرف غنی رئیس جمهور شد/ واکنش‌هـای جهانی
موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان امضا شد/ اشرف غنی رئیس جمهور شد/ واکنش‌هـای جهانی

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، دکتر اشرف غنی احمدزی را به عنوان پیروز انتخابات و رئیس جمهور منتخب افغانستان معرفی کرد.

یوسف نورستانی، شامـ دیروز در یک نشست خبری بدون ارائه آمار اشرف غنی را به عنوان رئیس جمهور جدید افغانستان اعلـامـ کرد.

نورستانی در این نشست خبری که به خبرنگاران اجازه سوال کردن داده نشد، ریاست جمهوری را به اشرف غنی احمدی زی و پست ریاست اجرایی را به داکتر عبداله عبداله تبریک گفت.

او همچنین از تلـاش‌هـای رهبری هر دو تیمـ و سایر شخصیت‌هـا و جوامع بین المللی به خاطر ایجاد حکومت وحدت ملی ابراز قدردانی نمود.

قبل از آن مراسمـ امضای موافقتنامه ایجاد حکومت وحدت ملی با حضور دو نامزد ریاست جمهوری، رییس جمهور کرزی و رهبران جهادی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

دو نامزد ریاست جمهوری بر سر ایجاد حکومت وحدت ملی و تقسیمـ قدرت هقته‌هـا مذاکرات و جنجال داشتند و بر اساس موافقتنامه‌ای که امروز امضا شد، یکی از نامزدان رییس جمهوری و دیگری رییس اجرایی خواهد شد.

رییس جمهور کرزی در سخنرانی در این مراسمـ، امضای موافقتنامه ایجاد حکومت وحدت ملی از سوی دو نامزد ریاست جمهوری را به مردمـ افغانستان تبریک گفت.

او گفت: "بسیار خوشحال هستمـ که امروز،‌ حکومت وحدت ملی افغانستان امضا شد و بسیار خوشحالمـ که دو نامزد ریاست جمهوری،‌ اشرف غنی و عبداله عبداله تفاهمـ نامه سیاسی را برای خیر، ترقی و امنیت افغانستان امضا کردند."

رییس جمهوری کرزی به نامزدان ریاست جمهوری کشور گفت که آنان با حکومت داری و همکاری یکدیگر میتوانند صلح و ترقی در افغانستان را تضمین کنند.

آقای کرزی گفت که اگر حکومت آینده از او مشوره بخواهد، با دو معاونش با این حکومت صادقانه همکاری خواهند کرد.

آقای کرزی در محفل دیروز گفت: "سندی که امروز امضا شد، سند توافق است و محتوای این سند مسوولیت دو نامزد ریاست جمهوری است، در محتوای آن ما دست نداریمـ و مسوولیت آن را هر دو نامزد به دوش دارند."

به اساس این موافقتنامه نامزدی که بیشترین رای را به دست آورد رئیس جمهوری خواهد شد و پست ریاست اجرایی در اختیار تیمـ نامزد دیگر قرار خواهد گرفت.

در روزهای گذشته هر دو ستاد بر سر تشکیل دولت مشترکی به عنوان "دولت وحدت ملی" توافق کردند که براساس آن قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیمـ میشود، اما چگونگی نتایج انتخابات به عنوان یک مورد اختلـافی باقی ماند. این موضوع شامـ شنبه حل شد.

نکته‌هـای کلیدی توافقنامه

براساس نسخه‌ای از توافقنامه سیاسی، این سند هفت بخش دارد که در آن بدون نامـ بردن از دو نامزد، بر تعیین مقامهای بلندپایه براساس "تساوی" و اصل "شایسته سالـاری" تاکید شده است.

برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی

بخش اول توافقنامه به برگزاری لویه جرگه‌ای برای تعدیل قانون اساسی اختصاص یافته است. در توافقنامه تصریح شده که رئیس جمهوری پس از تحلیف یک کمیسیون ویژه را برای تهیه طرح تعدیل قانون اساسی تشکیل دهد.

صلـاح نظامـ انتخاباتی

توزیع شناسنامه‌های الکترونیک و تهیه جدول زمانی برای اجرایی شدن این توافقنامه، بخش دیگر از آن است. همچنین در این توافقنامه بر اصلـاح نظامـ انتخاباتی نیز تاکید شده است.

ایجاد پست ریاست اجرایی

بخش دومـ این توافقنامه به ایجاد پست اجرایی اختصاص یافته. رئیس اجرایی در مجالس تصمیمـ‌گیری دولت شرکت می‌کند و مدیریت امور اداری و اجرایی حکومت به عهده او است. برای دفتر رئیس اجرایی ساختار اداری و مالی ویژه‌ای ایجاد می‌شود.

تفکیک کابینه و شورای وزیران

براساس بخش دومـ این توافقنامه، رئیس جمهوری ریاست "کابینه" را به عهده خواهد داشت. براساس تعریف این توافقنامه، کابینه متشکل است از رئیس جمهوری، معاونان او، صدر اعظمـ اجرایی، معاونان صدر اعظمـ اجرایی، مشاور ارشد رئیس جمهوری و وزیران.

این بخش از توافقنامه ریاست "شورای وزیران" را به عهده رئیس اجرایی گذاشته است. شورای وزیران شامل وزیران و متمایز از کابینه است. رئیس اجرایی "مجالس فرعی" کابینه را به عهده خواهد داشت.

دیگر دوره رقابت گذشته است!

پس از امضای موافقت نامه، سخنگویان ستادهای انتخاباتی به رهبری اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله در نشست خبری مشترک اعلـامـ کردند که دیگر دوره رقابت تمامـ شده و باید همه با همدیگرپذیری و همدلی به یک افغانستان آباد و یکپارچه بیاندیشیمـ.

دیگر دوره رقابت گذشته است!

ستادهای انتخاباتی پس از امضای موافقت نامه جهت ایجاد حکومت وحدت ملی تاکید بر این دارند که دوره رقابت گذشته و این مساله باید کنار گذاشته شود.

پس از امضای موافقت نامه، سخنگویان ستادهای انتخاباتی به رهبری اشرف غنی احمدزی و عبداله عبداله در نشست خبری مشترک اعلـامـ کردند که دیگر دوره رقابت تمامـ شده و باید همه با همدیگرپذیری و همدلی به یک افغانستان آباد و یکپارچه بیاندیشیمـ.

در این نشست فیض اله ذکی و فاضل سانچارکی ایجاد حکومت وحدت ملی را یک ضرورت سیاسی برای افغانستان عنوان کرده میگویند که این موافقت مطابق قانون اساسی کشور میباشد.

سانچارکی، سخنگوی تیمـ اصلـاحات و همگرایی در جریان این نشست گفت: " برای هر دو تیمـ انتخاباتی موافقت مهمـ بوده و اگر کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی را اعلـان کند آن را میپذیرند".

وی گفت که ضرورت‌هـای سیاسی افغانستان ایجاب کرد تا حکومت وحدت ملی ایجاد شود.

سانچارکی با اشاره به برگزاری مراسمـ تحلیف ریاست جمهوری گفت: " امیدوارمـ كه مراسمـ تحلیف هرچه با شکوه‌تـر برگزار گردد و این مراسمـ مانند مراسمـ امضای توافقنامه سرد و بیتاثیر نباشد".

در همین حال فیض اله ذکی، سخنگوی تیمـ تحول و تداومـ گفت که بلـافاصله طی صدوراولین فرمان، پست ریاست اجرایی ایجاد میشود و کار روی آن پس از انجامـ مراسمـ تحلیف آغاز میشود.

وی هدف ایجاد حکومت ملی را ایجاد یک دولت موثر، کارا و عاری از فساد عنوان کرده و گفت: " ‌ما میخواهیمـ یک دولت واقعی و به تمامـ معنا را برای نسل آینده کشور به ودیعه بگذاریم".

احتمال میرود که روز سه شبنه هفته جاری، مراسمـ تحلیف در حضور داشت مقامات بلند رتبه داخلی و خارجی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شود.

واکنش سناتوران به امضای موافقت‌نامه ایجاد حکومت وحدت ملی

به دنبال امضای موافقت‌نامه ایجاد حکومت وحدت ملی از سوی دو نامزد ریاست جمهوری، سناتوران واکنش‌های گوناگونی در این رابطه داشتند.

به گزارش انصار به نقل از خبرگزاری آوا، فضل‌الهادی مسلمـ‌یار، رئیس مجلس سنا از رهبران جهادی سپاس‌گزاری کرد که مساله انتخابات را حل کردند.

مسلمـ‌یار گفت: هر چند این کار بسیار طول کشید و به درازا کشیده شد اما خوب است و کار خوبی صورت گرفت و از این که این مساله حل شد خوشحالیمـ.

اما در عین حال برخی از اعضای دیگر این مجلس در مورد حکومت وحدت ملی زیاد خوشبین نیستند و می‌گویند، این حکومت از مشروعیت قانونی و مردمی برخوردار نیست.

برخی دیگر نیز این حکومت را کارا نمی‌دانند و تاکید می‌کنند که چون این حکومت بر مبنای اساسات قانونی بنیان گذاری نشده، در آینده با مشکلـاتی روبه‌رو خواهد شد.

بلقیس روشن، عضو مجلس سنا می‌گوید که حکومت غیر قانونی بوجود خواهد آمد و باز همـ جنجال‌ها ادامه خواهد داشت.

داوود اساس دیگر عضو این مجلس نیز گفت: چون این حکومت بر مبنای اساسات قانونی نیست در آینده امکان دارد، دچار مشکلـات شود.

این در حالی است که برخی دیگر از اعضای این مجلس ابراز امیدواری می‌کنند تا حکومت وحدت ملی بتواند، در راستای تامین وحدت ملی مفید واقع شود.

انار کلی هنریار عضو این مجلس اظهار امیدواری می‌کند که حکومت وحدت ملی واقعا بتواند وحدت ملی را تامین نماید.

این اظهارات اعضای مجلس سنا در حالی ابراز می‌شوند که نگرانی‌ها در مورد کمبود بودجه برای تامین مخارج ماموران دولت وجود دارد.

وزارت مالیه چندی قبل دلیل کمبود بودجه و مشکلـات پرداخت معاش ماموران دولت را ناشی از به درازا کشیده شدن انتخابات و نتایج آن دانست.

نثار حارث عضو مجلس سنا اما این اظهارات را در چنین شرایطی نا به هنگامـ می‌داند و از مقامـ‌ها می‌خواهد با بیان چنین سخنانی موجب پریشانی اذهان عمومی نشوند.

یوناما، از امضای توافقنامه میان دو نامزد استقبال کرد

بر اساس خبرنامه‌ای که از سوی این اداره به نشر رسیده که یوناما امضای این توافقنامه را گامـ مهمی برای پیشرفت افغانستان خوانده است.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ـ یوناماـ از امضای توافقنامه هر دو نامزد به منظور تشکیل حکومت وحدت ملی استقبال کرد.

بر اساس خبرنامه‌ای که از سوی این اداره به نشر رسیده که یوناما امضای این توافقنامه را گامـ مهمی برای پیشرفت افغانستان خوانده است.

یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در این خبرنامه گفته است که بی‌باوری در ماه‌های گذشته "بار بزرگی" را بالـای امنیت، اقتصاد و حکومت داری گذاشته بود.

به گفته‌ی آقای کوبیش؛ حالـا وقت آن رسیده که تفاهمـ برای حکومت وحدت ملی به سرعت تطبیق گردد و آنان آماده‌ی همکاری با افغانستان هستند.

ایران ه از صلح و ثبات در سایه تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت میکند

وزارت امورخارجه ایران با استقبال از حصول توافق سیاسی در افغانستان گفت: جمهوری اسلـامی ایران همواره از صلح، ثبات و امنیت در سایه تشکیل دولت فراگیر و قوی با مشارکت همه اقوامـ و گروههای این کشور حمایت کرده است.

وزارت امورخارجه جمهوری اسلـامی ایران در بیانیه‌ای از حصول توافق سیاسی بین اشرف غنی احمد زی و عبداله عبداله نامزدهای محترمـ ریاست جمهوری افغانستان برای تشکیل دولت وحدت ملی استقبال کرد و گفت: جمهوری اسلـامی ایران به عنوان کشور همسایه و حامی دائمی افغانستان؛ همواره از صلح، ثبات و امنیت در سایه تشکیل دولت فراگیر و قوی با مشارکت همه اقوامـ و گروه‌هـای این کشور حمایت کرده است.

این بیانیه میافزاید: بر این اساس، توافق اخیر را نشانه بلوغ سیاسی بالـای نخبگان و مردمـ افغانستان ارزیابی کرده و آن را نشانه ظرفیت و توانمندی فراوان جامعه افغانستان برای برون رفت از مشکلـات داخلی میداند. تجربه سالیان گذشته به مردمـ افغانستان آموخته است که حفظ وحدت و همدلی میان اقوامـ مختلف؛ رمز موفقیت آنها در اداره کشور است.

در ادامه این بیانیه آمده است: امید میرود توافق حاصله با درایت و هوشیاری دولت جدید افغانستان از پایداری لـازمـ برخوردار شده و نتایج مثبت آن زمینه ساز تحکیمـ امنیت آرامش و رشد و شکوفایی همه جانبه افغانستان را فراهمـ سازد.

جمهوری اسلـامی ایران ضمن تاکید بر سیاست اصولی خود مبنی بر حمایت از یکپارچگی و توسعه در افغانستان، آمادگی خود را برای همکاری با دولت جدید افغانستان و گسترش مناسبات بین دو کشور در ابعاد مختلف اعلـامـ میدارد.

امریکا از امضای موافقتنامه حکومت وحدت ملی استقبال کرد

دفتر ریاست جمهوری امریکا با نشر خبرنامه‌ای نگاشته است: امضای این موافقتنامه به بحران سیاسی افغانستان نقطۀ پایان می‌گذارد و حس اعتماد به آینده را احیاء خواهد کرد.

خبرنامه افزوده است: برای کسب اطمینان از موفقیت آن، امریکا از این موافقتنامه حمایت می‌کند و آمادۀ همکاری با حکومت آینده است.

کاخ سفید، این موافقتنامه را احترامـ به ارادۀ جمعی مردمـ افغانستان خوانده و از سیاستمداران، رهبران مذهبی، جهادی و جامعه‌ی مدنی خواسته است که از آن حمایت کنند.

بیانیه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص تشکیل دولت جدید در افغانستان

مایکل مان، سخنگوی سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای از تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان استقبال کرد.

به نقل از وب سایت رسمی سیاست خارجه اتحادیه اروپا، مایکل مان، سخنگوی سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای از تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است، "ما از توافق سیاسی بین عبداله عبداله و اشرف غنی احمدزی برای تشکیل دولت وحدت ملی استقبال می‌کنیمـ. این توافق دو نامزد اصلی انتخابات و حامیان آن‌ها را برای رسیدن به تغییرات صلح‌آمیز در راستای منافع همه مردمـ افغانستان متحد می‌کند."

در ادامه این بیانیه آمده است، "همـ‌اکنون زمان آن فرارسیده که همه مردمـ افغانستان برای رسیدگی به مسائل مهمـ اقتصادی و امنیتی این کشور متحد شوند. ما برای همکاری نزدیک با دولت جدید افغانستان و اجرای اصلـاحات لـازمـ برای رسیدن به صلح و موفقیت در این کشور ابراز آمادگی می‌کنیمـ."*
*

*نیز بخوانید

مجلس سنا: کمیسیون انتخابات و یوناما در پی مهندسی کردن نتایج انتخابات پارلمانی اند


توافق امریکا و طالبان؛ حکومت موقت ایجاد و تا شش ماه آینده توافقات صلح نهایی می‌شود


«حزب التحریر»؛ روی دیگر سکه داعش در افغانستان


ارتش امریکا: طالبان در جنگ شکست نمی‌خورند


مجلس سنا دیدارهای خلیل‌زاد با رهبران سیاسی را مشکوک خواند


امیدواری خلیل‌زاد برای رسیدن به توافق با طالبان پیش از انتخابات


وقتی خلیل‌زاد پایش را از گلیمـ خود درازتر می‌کند/ مخالفت جدی حکومت با تعلیق انتخابات ریاست جمهوری


جنرال دوستم: سیاست «زمین سوخته» طالبان طاغوتی در مالستان و جاغوری شکست خورده‌است


ائتلـاف بزرگ ملی: کشور در جنگ می‌سوزد و غنی به کمپاین‌های انتخاباتی مصروف است


داکتر عبداله: انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن برگزار می‌شود

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان