1397-8-30     2018-11-21     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/6/28 - 09:00:22
تعداد بازدید: 465
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح
شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح

 آنچه که در ذیل میآید یادداشتی از آیت ا... سید‌هـادی خسروشاهی  یکی از علمای جمهوری اسلـامی ایران در مورد شهید استاد ربانی است که بدون دست خوردن به نشر میرسانیمـ.

*************

شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح

نوع خاطره: شخصیت‌هـای بین المللی

راوی: استاد سید‌هـادی خسروشاهی

قرار بود در اتاق 1508 هوتل استقلـال به دیدار برهان‌الدین ربانی برومـ. یكی از برادران خبر داد كه استاد ربانی به خاطر دعوت به جلسه مهمی عازمـ كابل گردید.

من دوباره  برای رفتن به منزل خود موتری پیدا نكردمـ، لذا همراه آقای حجتی و با موتر آقای قریشی(سفیر اسبق ایران در اندونزی و یمن و مسئول سابق بخش انتشارات در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه) تا درب منزل جناب حجتی رفتمـ و با مسرت در آنجا موتری پیدا شد و پس از خداحافظی از جناب حجتی كه همچنان در بیرون از منزل منتظر مانده بود، راهی منزل شدمـ... راننده اخبار رادیو را گوش می‌داد كه گوینده خبر ناگهان اعلـامـ كرد: (برهان‌الدین ربانی پس از مراجعت از ایران، در درون خانه خود، در

كابل ترور شد!) خبر باوركردنی نبود. او امروز صبح در تهران بود؟ چطور نرسیده ترور شد؟.. ولی ساعت 10 شب كه به اخبار ایران و رسانه‌های خارجی گوش كردمـ، به صحت آن خبر اطمینان یافتمـ و تسلیمـ رضای حق و چاره‌ای جز رضا و تسلیمـ نیست و با

قرائت آیه شریفه: (انا لله و انا الیه راجعون) به خود تسلیت گفتمـ!

من با شهید برهان‌الدین ربانی كه حقیقتاً (برهان دین) بود و مردی (ربانی) بود، بیش از چهل سال پیش، شاید در همان دوران كه او در دانشگاه الـازهر تحصیل می‌كرد یا تازه از آن فارغ‌التحصیل شده بود، آشنا شدمـ و رابطه اخوت و تبادل فرهنگی ما از همان زمان آغاز شد و در تمامـ این دوران طولـانی این روابط همچنان محكمـ و استوار برقرار ماند.

 شاید (اخوانی) بودن ربانی كه از همان زمان اقامت در مصر گرایش به آن، در او به وجود آمده بود، همگامـ با گرایش اخوانی حقیر، در تحكیمـ این روابط نقش خاصی داشت.

سال قبل از شهادت استاد ربانی در ضمن برنامه‌های میهمانان خارجی كنفرانس وحدت اسلـامی كه از سوی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلـامی برگزار شده بود و شهید ربانی عضو مجمع عمومی این نهاد بود، همراه ایشان برای دیدار با مقامـ رهبری به حسینیه امامـ خمینی(ره) رفتیمـ.  قبل از آغاز برنامه و حضور در حسینیه، میهمانان خارجی به اتاقی در داخل بیت راهنمایی شدند  و در آنجا، بنده در كنار استاد شهید ربانی نشستمـ و ضمن گفتگو درباره حوادث افغانستان و ضرورت خروج نیروهای بیگانه كه مورد تأیید كامل ایشان بود، یادداشتی نوشتمـ و به ایشان دادمـ تا در اقدامی جدی، اسناد سیدجمال‌الدین حسینی (معروف به افغانی) را در وزارت امور خارجه افغانستان تهیه و برای این جانب بفرستند تا در سلسله اسناد سید در وزارتخانه‌های دیگر بلـاد، آنها را منتشر سازمـ و توضیح دادمـ كه تاكنون از این مجموعه، دو كتاب منتشر شده است:(اسناد سید در وزارت خارجه انگلیس) و (اسناد سید در وزارت خارجه ایران). و گفتمـ كه (اسناد سید در وزارت خارجه عثمانی(تركیه)) نیز در دست تنظیمـ و ترجمه و چاپ است.  البته من این موضوع را قبلـاً‌ نیز به طور كتبی و حضوری از حضرت آیت‌ا... آصف محسنی حفظه‌ا... (از مراجع و علمای عظامـ افغانستان) درخواست كرده بودمـ.  استاد شهید ضمن تقدیر و تشكر از تلـاش و پیگیری این جانب در احیای آثار سید جمال‌الدین و نشر اسناد مربوط به وی در نقاط مختلف دنیا، وعده داد كه در این زمینه اقدامـ لـازمـ را به عمل آورد.

پس از چندی آیت‌ا... آصف محسنی از كابل زنگ زدند و گفت كه در این زمینه اقدامـ كرده‌اند.  و بعد یكی از برادران افغان، عضو رسمی وزارت امور خارجه، به نامـ فضل‌الرحمن فاضل كه جوانی محقق و اهل قلمـ و تألیف بود و چندین كتاب درباره سید جمال‌الدین حسینی نوشته و در كابل منتشر ساخته است، از تهران زنگ زد و گفت: (طبق درخواست استاد برهان‌الدین ربانی و سفارش آیت‌ا... آصف محسنی، تعدادی كتاب و نشریه مستند درباره سید و افغانستان آورده‌امـ.)...  در هوتل اسپیناس به دیدارش رفتمـ و پس از گفتگویی دوستانه، كتابها و اسناد را گرفتمـ. آقای فضل‌الرحمن فاضل، پژوهشگر دقیق و متتبع افغان (كه همـ‌اكنون سفیر افغانستان در اندونزی است)،‌ كتابی نیز در تعریف و بررسی و نقد آثار و تالیفات این جانب درباره سیدجمال‌الدین حسینی نوشته و منتشر ساخته است كه بسیار قابل تقدیر است. این كتاب تحت عنوان (بیدارگر عصر) از طرف انتشارات بیهقی، در سال 1387 در كابل و در 344 صفحه منتشر شده است. آقای فاضل غیر از این كتاب مستند، به رغمـ جوانی، بیش از چهل اثر تالیفی یا ترجمه‌ای دیگر دارد كه اغلبشان چاپ شده‌ است.

                                                                                 ***

یكی دو سال قبل(قبل از شهادت)، در دیداری برادرانه كه با استاد شهید ربانی داشتمـ، كتاب پروفسور ریچارد میشل ـ استاد تاریخ در دانشگاه میشیگان امریكاـ درباره اخوان‌المسلمین را كه ترجمه كرده بودمـ و در دو جلد و 800 صفحه، مركز دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران چندین بار چاپش كرده است، به ایشان اهدا كردمـ و به شوخی گفتم: (ما همچنان اخوانجیه هستیمـ!) و او با خنده ملیحی گفت: (این بیعت دو پیمانی است كه من و شما در این مسیر با خدای خود بسته‌ایمـ و امید دارمـ كه مورد رضای او باشد) و سپس افزود: (بالـاخره ما و شما از نیمـ قرن پیش اخوانی بودیمـ و ان‌شاءا... تا پایان عمر نیز بر این عهد خود باقی بمانیمـ.)

استاد شهید به حق همـ (برهان دین) بود و همـ (ربانی) و در میان شخصیت‌های جهادی و عناصر رهبری حركتهای اسلـامی، یكی از آرامترین، معتدل‌ترین و متواضع‌ترین فردی بود كه من در میان رهبران جنبش‌های جهادی و بیداری اسلـامی دیده‌امـ. استاد ربانی، پس از نیمـ قرن تلـاش فرهنگی و جهاد مسلحانه و خدمات ذیقیمت و كوشش در راه نشر فرهنگ اصیل  اسلـامی و تقریب بین مذاهب اسلـامی، لیاقت آن را یافته بود كه در بستر بیماری از دنیا نرود.

او همانند فرمانده شهیدش، احمدشاه مسعود، سزاوار دریافت هدیه الهی بود كه برای همه مجاهدان راستین راه حق نصیب می‌گردد. او به شهادت رسید تا یارانشان در افغانستان و  دیگر بلـاد، به راه او ادامه دهند كه فرمود: (و من‌المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا ا... علیه فمنهمـ من قضی نحبه و منهمـ من ینتظر و ما بدلوا تبدیلـا). صدق‌ا... العلی‌العظیم

 *
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان