1398-4-31     2019-7-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/6/28 - 08:58:14
تعداد بازدید: 608
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

زندگینامه استاد برهان‌الدین ربانی
زندگینامه استاد برهان‌الدین ربانی

پروفیسور برهان‌الدین ربانی ولد محمد یوسف در 29 سنبله سال ١٣١٨ هـش در فیض آباد، مرکز ولـایت بدخشان چشمـ به جهان کشوده و در سال ١٣٢۴ ه ش در مکتب متوسطه فیض آباد شامل گردید و در سال ١٣٣٢ ه ش از صنف نهمـ آن مکتب فراغت یافت. سپس به کابل رفت و در سال ١٣٣٣ ه ش در مدرسه دارالعلومـ شرعیه کابل که در پغمان موقعیت داشت، شامل گردید.

آقای ربانی در سال ١٣٣٧ ه ش از آن مدرسه فارغ التحصیل گردید و در سال ١٣٣٨ ه ش شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل گردید و در سال ١٣۴١ هش از آن دانشکده به درجه اول فراغت یافت و به صفت استاد در دانشکده شرعیات دانشگاه کابل پذیرفته شد.

وی در سال ١٣۴۵ ه ش جهت تحصیلـات عالی به جمهوری عربی مصر رفت وشامل دانشگاه الـازهر قاهره گردید و در سال ١٣۴٧ ه ش ماستری خودرا در رشته فلسفه اسلـامی به دست آورد و در دوره دکتورا در آن دانشگاه ثبت نامـ نمود و کار رساله دکتورای خود را تحت عنوان "مولـانا عبدالرحمن جامی و جنبه‌های علمی و فلسفی وی" آغاز کرد و سپس رهسپار کابل گردید و در دانشکده شرعیات دانشگاه کابل دوباره به تدریس علومـ اسلـامی پرداخت.

جمعیت اسلـامی افغانستان

استادربانی در سال ۱۳۳۶ در دانشگاه شرعیات کابل همراه دیگر استادان آن دانشگاه نظیر استاد غلـامـ محمد نیازی، سید محمد موسی توانا، وفی اله سمیعی(آخرین وزیر عدلیهٔ حکومت ظاهرشاه)، استاد محمد فاضل، عبدالعزیز فروغ، سید احمد ترجمان و هدایت، نهضت جوانان مسلمان را تأسیس نمود که با استعفای غلـامـ محمد نیازی از رهبری آن در سال ۱۳۵۱ رهبری آن نهضت را با نامـ جمعیت اسلـامی افغانستان به دوش می‌گیرد.

با کودتای محمد داوود خان در سال ۱۳۵۲ اعضا و هواداران نهضت اسلـامی افغانستان یا آن گونه که مشهور شده بودند(اخوانی‌ها) تحت فشار رژیمـ وقت که زیر تاثیر شاخهٔ پرچمـ حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود، قرار گرفتند. افسران و نظامیانی که محمد داوود خان را در کودتا یاری رسانیده بودند به احزاب کمونیستی افغانستان تعلق داشتند که در آن سال‌هـا و در دههٔ دموکراسی مبارزان رقیب همـ محسوب می‌شدند که در مکاتب و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و ادوار دولتی درگیری‌هایی با همـ داشتند. با قدرت گرفتن آنها، مخصوصاً وزیر داخلهٔ وقت که عضو حزب خلق بود، دستگیری وسیع و گستردهٔ اعضای اسلـامگرای رقیب آن‌هـا در شهرهای مختلف افغانستان شروع شد.

در سال ۱۳۵۳ شهید ربانی و عده‌ای دیگر از فعالـان اسلـامگرا که تحت تعقیب حکومت داوود خان بودند از افغانستان خارج شده و به پاکستان فرار نمودند و در آنجا احزاب اسلـامگرا و حکومت ذولفقار علی بوتو که روابط سردی با دولت افغانستان به خاطر مسئلهٔ پشتونستان داشت از آنها پذیرایی نموده و دست به تسلیح مهاجرین نهضت اسلـامی زد تا آنها را برای بر اندازی حکومت داوود خان آماده بسازد. اما عده‌ای از رهبران نهضت اسلـامی از جمله شهید ربانی مخالف جنگ مسلحانه علیه حکومت داوود بوده‌اند، و به خاطر نزدیکی بعضی از حلقه‌های نهضت اسلـامی به دولت وقت پاکستان عناصر میانه رو‌تـر مهاجرین که زیر فشار قرار می‌گیرند پاکستان را ترک می‌کنند و آقای ربانی در آن میان به عربستان سعودی می‌رود.

خط و مشی حزبی

حزب او یکی از قویترین احزاب سیاسی در پهلوی دیگر احزاب مخالف دولت افغانستان بود. این حزب مشی معتدل داشته و به باور کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان از آغاز تأسیس تحت تأثیر جنبش اخوان المسلمین مصر بوده‌است.

شهید ربانی تا پایان حکومت‌های تحت حمایه شوروی سابق همواره با آن حکومت‌ها درگیر و خواهان خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان و سپردن حکومت به مجاهدین افغان بود.

ریاست جمهوری

شهید ربانی پس از پیروزی مجاهدین و شکست دولت نجیب اله در ۲۸ جون سال ۱۹۹۲ به عنوان دومین رئیس جمهور موقت پس از صبغت اله مجددی انتخاب شد و تعیین رئیس جمهور افغانستان به شورای اهل حل و عقد واگذار گردید.

شورای حل و عقد نیز در ۳۰ دسامبر سال ۱۹۹۲ برهان الدین ربانی را به عنوان نخستین رئیس جمهور رسمی حکومت مجاهدین در افغانستان انتخاب نمود.

عقب‌نشینی از کابل

حکومت مجاهدین در ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۶ کابل را که زیر حملـات شدید قرار داشت به طالبان واگذار نمود. اما شهید ربانی که مقر حکومت را به مزار شریف انتقال داده بود هنوز به عنوان رئیس جمهور رسمی افغانستان شناخته می‌شد، هرچند به مرور زمان قلمروش را از داده می‌رفت و فقط بر ده درصد کشور حکومت داشت.

پایان ریاست جمهوری

با حمله امریکا به افغانستان و شکست طالبان، حامد کرزی در اجلـاس بن رئیس جمهور دولت موقت افغانستان شد. شهید برهان الدین ربانی در ۲۲ دسامبر سال ۲۰۰۱ طی مراسمـ رسمی حکومت را به اداره موقت افغانستان تحویل داد.

حمایت از کرزی

شهید ربانی در انتخابات ریاست جموری افغانستان از حامد کرزی یکی از نامزدان برای کسب مقامـ ریاست جمهوری افغانستان حمایت کرد. حامد کرزی در این انتخابات پیروز شد.

شهید ربانی در پارلمان

او در انتخابات پارلمانی افغانستان در سال 1384 خود را کاندید نمود و به‌عنوان اولین نماینده مردمـ ولـایت بدخشان با بیشترین آراء عضویت پارلمان افغانستان را به دست آورد.

جبهه ملی

شهید ربانی در سال ۲۰۰۷ میلـادی با جمعی از سران جهادی و احزاب کمونیستی سابق جبهه‌ای را تشکیل داد که به باور کارشناسان این جبهه بزرگ‌ترین جبهه سیاسی مهمـ در افغانستان بود.

شهادت

شهید برهان الدین ربانی در بیست و نهمـ سنبله ۱۳۹۰ در اثر یک انفجار انتحاری در منزل خود در کابل به شهادت رسید. وی در سالروز تولد خود (۲۰ سپتامبر) و در آستانه ۷۱ سالگی به شهادت رسید.

فعالیت‌هـای فرهنگی

استاد شهید برهان‌الدین ربانی دردورانی که به حیث متعلمـ مکتب در فیض آباد به سر می‌برد از جمله همکاران فعال قلمی جریده جدید التأسیس "بدخشان" شمرده می‌شد و وقتی به کابل آمد این سلسله را ادامه داد و نوشته‌ها و ترجمه‌های او در مطبوعات کابل به ویژه در مجلـات "الفلـاح" "پیامـ حق" "ژوندون" "لمر" "عرفان" وبرخی دیگراز نشرات افغانستان به چاپ می‌رسید.

از کارهای مهمـ و برجسته استاد در عرصه فرهنگ کشور، مدیریت مجله نهایت وزین "شرعیات" ارگان نشراتی دانشکده شرعیات دانشگاه کابل بود که با قطع بزرگ و معیاری در سال ١٣۴٩ ه ش به نشر آغاز کرد و استاد مدیریت مسؤل آن را بر عهده داشت.

قابل یادآوری است که مجله "شرعیات" با نشر مقالـات و پژوهش‌هـای علمی و اندیشه‌های ناب دینی به زبان‌های دری و پشتو و عربی به چاپ می‌رسید و تا زمانی که استاد مدیرت مسؤل آن را به عهده داشت، از جمله مجله‌های وزین و با اعتباری در میان خانواده مطبوعات کشور به شمار می‌رفت و استاد ربانی تا زمانی که (سال ١٣۵٠ ه ش) به یک سفر علمی و تحقیقاتی طولـانی عازمـ ترکیه شد، مسؤلیت مجله شرعیات را به دوش داشتند.

آثار و تألیفات استاد:

از استاد شهید ربانی در دوران عمر پربار فرهنگی و سیاسی‌شان صدها مقاله، طرزالعمل و خطابه به یادگار مانده است که اکثر‌شان به صورت پراگنده در نشرات برون مرزی به چاپ رسیده اند ولی هستند تعداد کثیری که تا هنوز اقبال چاپ نیافته ودر آرشیف‌های فرهنگی و سیاسی معتبر جهان محفوظ می‌باشند. رساله‌ها و کتبی که به چاپ رسیده عبارت انداز:

آثار و تألیفات:

١) محمد نخستین مربی و آموزگار بشریت؛

٢) درسایه‌های قرآن؛

٣) تشریح عقاید معتزلی‌هـا

۴) تئوری سیاسی اسلـامـ (بزبان عربی)

۵) داودخان در گذشته ننگین، حاضر جنایت بار و مستقبل هولناک، چاپ سال ١٣۵۵هش

٦) کودتای ٢٦ سرطان و سیمای زعامت داؤدخان ؛ چاپ سال (١٣۵٦هش)؛

٧) چه نوع مبارزه؟؛

٨) استقلـالیت انقلـاب؛

٩) اسلـامـ و کمونیزم؛

١٠) خلفای راشد؛

١١) از تربیت یافتگان مکتب اسلـامـ (معرفی چند تن از صحابه پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله وسلم)؛

١٢) هشتمین بهار خونین کشور؛

١٣) پیامـ به فرماندهان جهاد؛

١۴) آزمون جهاد (مجموعه چند خطابه)؛

١۵) کرملن در تلـاش شاه مخلوع، چاپ سال (١٣۵٨هش)

جناب استاد به مثابه رهبر بزرگترین سازمان جهادی (جمعیت اسلـامی افغانستان) در زمان تجاوز ارتش سرخ به کشور، از چهره‌های سیاسی و فعال و مهمـ دوران جهاد و مقاومت به شمار می‌رود که سفرها و دیدارهایش با زعمای جهان به ویژه سفر مشهور و تاریخی او در عهد گورباچوف به مسکو، از مهمترین رویدادها در بعد سیاسی جهاد به شمار میرود.

تأسیس ده‌هـا نهاد فرهنگی و ده‌هـا نشریه و مجله و چاپ ده‌هـا عنوان کتاب که سازمان او تحت رهبری او به چاپ رسانیده است، ناشی از فرهنگ دوستی و فرهنگ گستری او در برون مرزها به خصوص جهان اسلـامـ و کشور‌های همجوار می‌باشد که بدون شک هیچ دانشمند و فرهنگی‌ای از آن چشمـ پوشی کرده نمی تواند.

تأسیس نخستین دانشگاه دخترانه در کشور به نامـ "امهات المؤمنین" و دانشگاه پسرانه به نامـ "عبداله بن مسعود" و دانشگاه حربی "حضرت علی کرمـ اله وجهه" و تأسیس ده‌هـا لیسه دخترانه و پسرانه در شرایط توانفرسای هجرت، دال بر فرهنگ شایستگی و فرهنگ گستری استاد است که در هجرت و حضر آن را فراموش نکرده استعداد صدها هموطن مان را به نور دانش و فرهنگ روشن ساخته اند.

جناب استاد شهید برهان‌الدین ربانی مصروف نگارش و تألیف بزرگترین اثر دوران جهاد برحق افغانستان زیر نامـ زندگی سیاسی چهل و چند ساله خود بود.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان