1397-8-30     2018-11-21     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/6/23 - 11:10:15
تعداد بازدید: 465
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

افغانستان ۱۳ سال پس از ۱۱ سپتامبر
افغانستان ۱۳ سال پس از ۱۱ سپتامبر

ترور، ناامنی، وحشت، انتحار، خشونت، افزایش کشت مواد مخدر و اکنون نیز بحران سیاسی پس از 13 سال حضور نیروهای خارجی که قرار بود پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آرامش و امنیت را برای افغانستان به ارمغان بیاورد، ادامه دارد.

به گزارش انصار به نقل از فارس، از حضور نظامیان خارجی در افغانستان 13 سال می‎گذرد، اما بسیاری از مناطق کشور همچنان دستخوش ناامنی، ترور، وحشت، انتحار و انفجار است که در نوع خود بیسابقه می‎نماید.

در این سال‌ها، در اکثر ولـایت‎های افغانستان شبه نظامیان طالبان حضور دارند و هر از گاهی سبب ناامنی در مناطق مختلف کشور می‎شوند.

گرچه حضور نظامیان خارجی، دست‌آوردهایی نیز برای مردمـ افغانستان به همراه داشته اما به باور کارشناسان، مواردی از قبیل تعدد رسانه و میزان آزادی‌های مدنی تنها صورت مسئله بوده و در عمق زندگی مردمـ افغانستان که همچنان با کمبود نیازهای اولیه زندگی دست و پنجه نرمـ می‌کنند، تاثیر چندانی به چشمـ نمی‌خورد.

امروز افغانستان دارای ارتش 350 هزار نفری است که در زمان فروپاشی طالبان به کلی از بین رفته بود، اما اهداف حضور نیروهای خارجی در این کشور چیزی دیگری تعریف شده بود که امروزه به باور کارشناسان کمتر به آن اهداف رسیده و در برخی موارد نه تنها به اهداف تعیین شده دست نیافته، بلکه عکس آن رخ داده است.

در ماه‌ها و سال‌های پس از سپتامبر 2001، شعار برای حضور در افغانستان مبارزه با تروریسمـ و در رأس آن القاعده اعلـامـ شده بود که این مهمـ نه تنها از بین نرفت، بلکه اکنون قدرتمندتر از گذشته شده و همواره دولت مرکزی و نیروهای خارجی مستقر در کشور را با چالش جدی مواجه می‎سازد.

شبه نظامیان طالبان در ابتدای حضور نیروهای خارجی در افغانستان سریع به بیرون از مرزهای کشور فرار کردند، اما امروزه  این گروه مسلح مخالف دولت به اندازه‌ای قدرتمند شده که حتی حملـاتی را در چند متری کاخ ریاست جمهوری کشور انجامـ می‎دهند.

فساد اداری قبل از آمدن نیروهای خارجی در افغانستان یا اصلـا وجود نداشت و اگر وجود همـ داشت به این اندازه نبوده که امروز افغانستان در جمع فاسدترین کشورهای جهان مقامـ اول را داراست.

میزان فساد اداری در افغانستان به حدی بالـاست که به اذعان بعضی وکلـای پارلمان پست‎های کلیدی دولتی در برخی موارد معامله می‎شود و اکثر کسانی که به پُست‎های اصلی گمارده می‎شوند، یا باید پول هنگفتی را بپردازند و یا همـ باید یکی از وابستگان نزدیک مقامات بلند پایه دولتی باشند.

مبارزه با مواد مخدر یکی از اهداف عمده حضور نظامیان خارجی در افغانستان عنوان شده بود، اما در این مورد نیز حضور این نیروها نه تنها دست آورد قابل توجهی نداشت بلکه این پدیده خانمان سوز امروز به حدی گسترش یافته که افغانستان عملـا بزرگ‎ترین تولید کننده مواد مخدر در جهان محسوب می‎شود و بیش از یک میلیون نفر معتاد در کشور وجود دارد که این رقمـ قبل از حضور نظامیان خارجی به مراتب کمتر از این مقدار بود.

این روزها، مشکل مواد مخدر به اندازه‌ای جدی است که حتی نهادهای امریکایی از برنامه‏‌های این کشور در قبال مبارزه با مواد مخدر شکایت دارند و برنامه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را شکست خورده می‎دانند.

بر اساس گفته‎های نهادهای مبارزه با مواد مخدر امریکا، هروئین ساخت افغانستان در بازارهای امریکا و کانادا مشتری‎های زیادی دارند و از رونقی خوبی در این بازارها برخوردارند.

طبق آخرین برآورد سازمان ملل متحد، تجارت خشخاش در افغانستان سالـانه 1.5 میلیارد دالر ارزش دارد، اما مقامات امریکایی از مبارزه جدی با این پدیده صحبت کرده و گفته‌اند که مبارزه با این صنعت و تجارت، یک روند طولـانی و مستمر دارد و نباید مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را شکست خورده بدانیمـ.

در همین حال، (جان ساپکو) بازرس ویژه امریکا در افغانستان در اوایل سال 2014 میلـادی در افغانستان با صراحت گفته بود، مبارزه با مواد مخدر در این کشور شکست خورده است.

وی تأکید کرد، اگر هدف از آمدن به افغانستان کاهش کشت و زراعت خشخاش و قطع استفاده پول حاصله از آن توسط شبه نظامیان طالبان بوده باشد، قطعا به نتیجه نخواهد رسید و عملـا در اجرای همه وظایف خود شکست خورده‎ایمـ.

انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان نیز نمونه‎ای از دستاوردهای مورد ادعایی خارجی‎ها در افغانستان بود که اکنون کشور را در بحرانی‎ترین شرایط ممکن سیاسی قرار داده است.

13 سال قبل، 19 عضو شبکه القاعده 2 هواپیمای مسافربری را ربوده و به برج‎های تجارت جهانی در نیویورک کوبیدند، به دنبال آن رئیس جمهور وقت امریکا (جورج بوش) دستور حمله به افغانستان را صادر کرد.

پس از آن سازمان ملل متحد طی قطع‎نامه‎ای حضور نیروهای امنیتی(ناتو) را در افغانستان عملی ساخت که به دنبال آن نیروهای بیش از 40 کشور دنیا در افغانستان حضور یافتند و تا 3 ماه دیگر ماموریت این نیروها نیز به پایان می‎رسد.

 *
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان