1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/6/7 - 08:52:07
تعداد بازدید: 514
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

"عربستان باید ترویج افراطی‌گری را متوقف کند"

"در کنار یک میلیارد مسلمان در سراسر جهان، هر روز برای عبادت به سمت مکه درعربستان سعودی می‌ایستمـ، اما زمانی که به شهرهای مقدس مکه و مدینه، شهر آرامگاه پیامبر اسلـامـ (ص) سفر می‌کنمـ، مجبورمـ که این شهرهای محل تولد اسلـامـ را که سراسر پوشیده از قدرت افراط گراهایی است که از کشتن لذت می‌برند، ترک کنمـ. غیرمسلمانان حق ورود به این قسمت از کشور را ندارند؛ بنابراین هیچ تحقیق بین‌المللی درباره عقاید یا فعالیت‌های اثر گذار بر13 میلیون مسلمانی که هر سال از مکه دیدن می‌کنند، وجود ندارد."

"اد حسین"، تحلیلگر مسلمان مسائل خاورمیانه روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی تحت عنوان "سعودی‌ها باید از ترویج افراطی‌ گری دست بکشند" می‌نویسد: (هفته پیش، عربستان سعودی 100 میلیون دالر به سازمان ملل و برای تخصیص به یک آژانس ضد تروریستی اهدا کرد. اهدای این مبلغ یک اقدامـ خوشایند بود، اما سال پیش عربستان سعودی عضویت ادواری در شورای امنیت سازمان ملل را نپذیرفت. این اقدامات عربستان که مصداق "یکی به نعل و یکی به میخ" هستند بازتابی از ناتوانی داخلی دولت آن در ارتباط با افراطی گری اسلـامـ گرایان افراطی است. دولت عربستان می‌خواهد خشونت‌ را متوقف کند اما اشاره‌ای به سلفی‌ها نمی‌کند چرا که سلفی‌ها به مشروعیت دولت کمک می‌کنند.

بگذارید واضح‌تر بیان کنم: القاعده، دولت اسلـامی (داعش)، بوکوحرامـ، الشباب و سایر گروه‌ها، همگی گروه‌های افراطی سلفی تندرو هستند و پنج دهه است که عربستان سعودی اسپانسر رسمی افراطی‌های سلفی در سراسر جهان بوده است.

اغلب مسلمانان در سراسر دنیا و در واقع تقریبا 90 درصد جمعیت مسلمانان، سلفی نیستند. سلفی‌ها به عنوان گروهی بسیار متعصب و انعطاف ناپذیر و جدا از جریان اصلی اسلـامـ شناخته می‌شوند. فرقه سلفی و سایر افراطی‌ها تنها 3 درصد مسلمانان جهان را تشکیل داده‌اند.

سلفی‌ها اوانجلیست‌هایی هستند که آرزو دارند عقاید مسلمانان و سایرین را به نوع "ناب‌تر" اسلـامـ خود تغییر دهند؛ مذهبی که آن‌ها آن را آلوده نشده توسط مدرنیته می‌دانند. در این راه سلفی‌ها به شدت از طرف دولت سعودی حمایت شده‌اند؛ حمایت‌هایی که معمولـا از طریق تعیین مامور ویژه آن‌ها در سفارت‌های عربستان در کشورهای مسلمان و در جهت نفوذ در آن‌ها صورت می‌گیرد. این پادشاهی همـ چنین به ائمه جماعت سلفی‌ها دسترسی ویژه برای مراسمـ حج سالیانه، پشتوانه مالی بیش از حد از سوی سازمان‌های اسلـامی مانند لیگ جهانی مسلمانان و مجمع جهانی جوانان مسلمان اعطا کرده است.

پس از 11 سپتامبر با فشار امریکایی‌ها، مقدار زیادی از این حمایت‌های مالی از بین رفت اما استحکامات سلفی‌ها با اجرای احکامـ قدیمی که از سوی اکثریت مسلمانان رد شده‌اند همچنان در عربستان محکمـ است. فقط از ابتدای ماه آگست، 19 تن در عربستان سر خود را از دست داده‌اند در حالی که حدود نیمی از آن‌ها دارای جرایمـ شدیدی نبودند.

ما به شدت از سر بریدن جیمز فولی (خبرنگار امریکایی) توسط گروه داعش عصبانی هستیمـ اما از اجرای حکمـ سربریدن در عربستان که با مجوز دولت صورت می‌گیرد، چشمـ می‌پوشیمـ. عربستان با اجازه دادن به چنین بربریتی، باعث طبیعی جلوه دادن چنین تنبیهاتی در نقاط مختلف جهان شده و غیرمستقیمـ این گونه اقدامات را تشویق می‌کند. وقتی کشوری مانند عربستان این اقدامـ را انجامـ می‌دهد، این پیامـ بازتاب جهانی پیدا می‌کند.

من در سال 2005 در جده، آزادترین شهر عربستان سعودی زندگی کردمـ. آن‌ سال، در تلـاشی برای بازکردن عقاید متعصبانه سلفی‌ها، ملک عبداله از گفت‌وگو با مردمـ سایر مذاهب حمایت کرد. اما در مسجدی که من در آن نماز می‌خواندمـ، روحانی در مراسمـ نماز جمعه‌اش این گفت‌وگوها را ممنوع کرد و معتقد بود که این گفت‌وگوها اسلـامـ را با "مذاهب غلط" در یک ردیف قرار می‌دهد.

او معتقد بود که این گفت‌وگوها مسیر لغزنده‌ای در جهت آزادی، دموکراسی و برابری جنسیتی و در واقع در جهت "اقدامات فاسد غربی‌های کافر است."

این تنش‌های بین ملک عبداله و روحانی‌های سلفی عامل اصلی ناتوانی عربستان در انجامـ اصلـاحات است. پادشاه عربستان یک اصلـاح طلب است اما او و مشاورانش تمایل ندارند تا صلح 270 ساله قومی بین دولت سعودی و پایه‌گذار وهابیت را از بین ببرند. قرارداد بیابانی که در سال 1744 منعقد شده اکنون باید لغو شود.

تاثیراتی که روحانیون سلفی در اداره امور دارند بیرقیب است. حتی قهرمانان توییتری عربستانی‌ها نیز چهره‌های مذهبی هستند؛ مانند محمد العرفی، یک روحانی افراطی، کسی که سال گذشته به علت حمایت از همسر‌آزاری و تنفر از یهودیان توسط اتحادیه اروپا تحریمـ شد. این در حالی است که توییتر او بیش از 9 میلیون دنبال کننده دارد.

تعصب سلفی‌ها باعث تخریب میراث اسلـامـ در مکه و مدینه شده است. اگر داعش در حال نابود کردن مقدسات است، از اقدامـ صورت گرفته توسط دولت سعودی در سال 1925 آموخته است که در آن دولت سعودی با نفوذ وهابی‌ها آرامگاه 1400 ساله واقع در قبرستان بقیع در مدینه را نابود کرد. طی دو سال گذشته سلفی‌های متعصب با منفجر کردن عبادتگاهها از لیبی تا پاکستان و از مالی تا عراق،‌ به اقدامات فرقه‌گرایی مشابه‌ای دست زده‌اند و در سوریه نیز نیروهای حزب‌ا... لبنان مجبور شده‌اند تا برای حفاظت از مکان‌های مقدس وارد عمل شوند.

کتب درسی در مکاتب و دانشگاه‌های عربستان سعودی، این نوع اسلـامـ را آموزش می‌دهند. دانشگاه مدینه، دانشجویانی را از سراسر جهان به خدمت گرفته که آن‌ها را با تعصب سلفی‌ها آموزش می‌دهد و سپس آن‌ها را به جوامع مسلمانان در مکان‌هایی همچون کشورهای حوزه بالکان، آفریقا، اندونزی، بنگلـادش و مصر اعزامـ می‌کند؛ جایی که این تندروهای آموزش دیده توسط عربستان سعودی برای از بین بردن مذاهب محلی و سازگار اسلـامـ فعالیت می‌کنند.

آیا افراط‌گرایی مذهبی قصد اعمال شریعت به عنوان قانون کشور را دارد؟ این دقیقا چیزی است که داعش قصد دارد با خلـافت خود انجامـ دهد. تا ما این مفهومـ غیر اسلـامی، غیر عملی و ناقص از تلـاش حکومت توسط تفسیر انعطاف ناپذیر شریعت را به چالش نکشیمـ هیچ یک از اقدامات آژانس‌های سازمان ملل نمی‌تواند تروریسمـ افراطی را برچیند.

عربستان سعودی این هیولـا را که تروریسمـ سلفی است، به وجود آورده است. در حال حاضر نمی‌توانیمـ از بین بردن این هیولـا را به سازمان ملل واگذار کنیمـ. ریشه‌های مذهبی و ایدئولوژیک افراط گرایی باید در خانه و در همان مکه و مدینه بررسی شوند. اصلـاح مهد اسلـامـ اقدامـ بزرگی در راستای پیروزی در برابر افراط گرایی در جنگ جهانی عقاید و ایده‌ها محسوب می‌شود.)*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان