1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/6/7 - 08:52:07
تعداد بازدید: 656
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

"عربستان باید ترویج افراطی‌گری را متوقف کند"

"در کنار یک میلیارد مسلمان در سراسر جهان، هر روز برای عبادت به سمت مکه درعربستان سعودی می‌ایستمـ، اما زمانی که به شهرهای مقدس مکه و مدینه، شهر آرامگاه پیامبر اسلـامـ (ص) سفر می‌کنمـ، مجبورمـ که این شهرهای محل تولد اسلـامـ را که سراسر پوشیده از قدرت افراط گراهایی است که از کشتن لذت می‌برند، ترک کنمـ. غیرمسلمانان حق ورود به این قسمت از کشور را ندارند؛ بنابراین هیچ تحقیق بین‌المللی درباره عقاید یا فعالیت‌های اثر گذار بر13 میلیون مسلمانی که هر سال از مکه دیدن می‌کنند، وجود ندارد."

"اد حسین"، تحلیلگر مسلمان مسائل خاورمیانه روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی تحت عنوان "سعودی‌ها باید از ترویج افراطی‌ گری دست بکشند" می‌نویسد: (هفته پیش، عربستان سعودی 100 میلیون دالر به سازمان ملل و برای تخصیص به یک آژانس ضد تروریستی اهدا کرد. اهدای این مبلغ یک اقدامـ خوشایند بود، اما سال پیش عربستان سعودی عضویت ادواری در شورای امنیت سازمان ملل را نپذیرفت. این اقدامات عربستان که مصداق "یکی به نعل و یکی به میخ" هستند بازتابی از ناتوانی داخلی دولت آن در ارتباط با افراطی گری اسلـامـ گرایان افراطی است. دولت عربستان می‌خواهد خشونت‌ را متوقف کند اما اشاره‌ای به سلفی‌ها نمی‌کند چرا که سلفی‌ها به مشروعیت دولت کمک می‌کنند.

بگذارید واضح‌تر بیان کنم: القاعده، دولت اسلـامی (داعش)، بوکوحرامـ، الشباب و سایر گروه‌ها، همگی گروه‌های افراطی سلفی تندرو هستند و پنج دهه است که عربستان سعودی اسپانسر رسمی افراطی‌های سلفی در سراسر جهان بوده است.

اغلب مسلمانان در سراسر دنیا و در واقع تقریبا 90 درصد جمعیت مسلمانان، سلفی نیستند. سلفی‌ها به عنوان گروهی بسیار متعصب و انعطاف ناپذیر و جدا از جریان اصلی اسلـامـ شناخته می‌شوند. فرقه سلفی و سایر افراطی‌ها تنها 3 درصد مسلمانان جهان را تشکیل داده‌اند.

سلفی‌ها اوانجلیست‌هایی هستند که آرزو دارند عقاید مسلمانان و سایرین را به نوع "ناب‌تر" اسلـامـ خود تغییر دهند؛ مذهبی که آن‌ها آن را آلوده نشده توسط مدرنیته می‌دانند. در این راه سلفی‌ها به شدت از طرف دولت سعودی حمایت شده‌اند؛ حمایت‌هایی که معمولـا از طریق تعیین مامور ویژه آن‌ها در سفارت‌های عربستان در کشورهای مسلمان و در جهت نفوذ در آن‌ها صورت می‌گیرد. این پادشاهی همـ چنین به ائمه جماعت سلفی‌ها دسترسی ویژه برای مراسمـ حج سالیانه، پشتوانه مالی بیش از حد از سوی سازمان‌های اسلـامی مانند لیگ جهانی مسلمانان و مجمع جهانی جوانان مسلمان اعطا کرده است.

پس از 11 سپتامبر با فشار امریکایی‌ها، مقدار زیادی از این حمایت‌های مالی از بین رفت اما استحکامات سلفی‌ها با اجرای احکامـ قدیمی که از سوی اکثریت مسلمانان رد شده‌اند همچنان در عربستان محکمـ است. فقط از ابتدای ماه آگست، 19 تن در عربستان سر خود را از دست داده‌اند در حالی که حدود نیمی از آن‌ها دارای جرایمـ شدیدی نبودند.

ما به شدت از سر بریدن جیمز فولی (خبرنگار امریکایی) توسط گروه داعش عصبانی هستیمـ اما از اجرای حکمـ سربریدن در عربستان که با مجوز دولت صورت می‌گیرد، چشمـ می‌پوشیمـ. عربستان با اجازه دادن به چنین بربریتی، باعث طبیعی جلوه دادن چنین تنبیهاتی در نقاط مختلف جهان شده و غیرمستقیمـ این گونه اقدامات را تشویق می‌کند. وقتی کشوری مانند عربستان این اقدامـ را انجامـ می‌دهد، این پیامـ بازتاب جهانی پیدا می‌کند.

من در سال 2005 در جده، آزادترین شهر عربستان سعودی زندگی کردمـ. آن‌ سال، در تلـاشی برای بازکردن عقاید متعصبانه سلفی‌ها، ملک عبداله از گفت‌وگو با مردمـ سایر مذاهب حمایت کرد. اما در مسجدی که من در آن نماز می‌خواندمـ، روحانی در مراسمـ نماز جمعه‌اش این گفت‌وگوها را ممنوع کرد و معتقد بود که این گفت‌وگوها اسلـامـ را با "مذاهب غلط" در یک ردیف قرار می‌دهد.

او معتقد بود که این گفت‌وگوها مسیر لغزنده‌ای در جهت آزادی، دموکراسی و برابری جنسیتی و در واقع در جهت "اقدامات فاسد غربی‌های کافر است."

این تنش‌های بین ملک عبداله و روحانی‌های سلفی عامل اصلی ناتوانی عربستان در انجامـ اصلـاحات است. پادشاه عربستان یک اصلـاح طلب است اما او و مشاورانش تمایل ندارند تا صلح 270 ساله قومی بین دولت سعودی و پایه‌گذار وهابیت را از بین ببرند. قرارداد بیابانی که در سال 1744 منعقد شده اکنون باید لغو شود.

تاثیراتی که روحانیون سلفی در اداره امور دارند بیرقیب است. حتی قهرمانان توییتری عربستانی‌ها نیز چهره‌های مذهبی هستند؛ مانند محمد العرفی، یک روحانی افراطی، کسی که سال گذشته به علت حمایت از همسر‌آزاری و تنفر از یهودیان توسط اتحادیه اروپا تحریمـ شد. این در حالی است که توییتر او بیش از 9 میلیون دنبال کننده دارد.

تعصب سلفی‌ها باعث تخریب میراث اسلـامـ در مکه و مدینه شده است. اگر داعش در حال نابود کردن مقدسات است، از اقدامـ صورت گرفته توسط دولت سعودی در سال 1925 آموخته است که در آن دولت سعودی با نفوذ وهابی‌ها آرامگاه 1400 ساله واقع در قبرستان بقیع در مدینه را نابود کرد. طی دو سال گذشته سلفی‌های متعصب با منفجر کردن عبادتگاهها از لیبی تا پاکستان و از مالی تا عراق،‌ به اقدامات فرقه‌گرایی مشابه‌ای دست زده‌اند و در سوریه نیز نیروهای حزب‌ا... لبنان مجبور شده‌اند تا برای حفاظت از مکان‌های مقدس وارد عمل شوند.

کتب درسی در مکاتب و دانشگاه‌های عربستان سعودی، این نوع اسلـامـ را آموزش می‌دهند. دانشگاه مدینه، دانشجویانی را از سراسر جهان به خدمت گرفته که آن‌ها را با تعصب سلفی‌ها آموزش می‌دهد و سپس آن‌ها را به جوامع مسلمانان در مکان‌هایی همچون کشورهای حوزه بالکان، آفریقا، اندونزی، بنگلـادش و مصر اعزامـ می‌کند؛ جایی که این تندروهای آموزش دیده توسط عربستان سعودی برای از بین بردن مذاهب محلی و سازگار اسلـامـ فعالیت می‌کنند.

آیا افراط‌گرایی مذهبی قصد اعمال شریعت به عنوان قانون کشور را دارد؟ این دقیقا چیزی است که داعش قصد دارد با خلـافت خود انجامـ دهد. تا ما این مفهومـ غیر اسلـامی، غیر عملی و ناقص از تلـاش حکومت توسط تفسیر انعطاف ناپذیر شریعت را به چالش نکشیمـ هیچ یک از اقدامات آژانس‌های سازمان ملل نمی‌تواند تروریسمـ افراطی را برچیند.

عربستان سعودی این هیولـا را که تروریسمـ سلفی است، به وجود آورده است. در حال حاضر نمی‌توانیمـ از بین بردن این هیولـا را به سازمان ملل واگذار کنیمـ. ریشه‌های مذهبی و ایدئولوژیک افراط گرایی باید در خانه و در همان مکه و مدینه بررسی شوند. اصلـاح مهد اسلـامـ اقدامـ بزرگی در راستای پیروزی در برابر افراط گرایی در جنگ جهانی عقاید و ایده‌ها محسوب می‌شود.)*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان