1397-10-27     2019-1-17     بروز شده در: 1397/10/24 - 00:15:5      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چین و سیاست خاورمیانه‌ای جدید ترامپ

دوئل امریکا و روسیه در انتخابات افغانستان

بیداد گرسنگی کودکان اروپایی

آیا عبداله می‌خواهد جمعیت، پراکنده شود؟

تلفات نظامیان، هزینه سنگین اصلـاحات امنیتی؟

غرب به بن ‌بست رسیده است

انتخابات ریاست جمهوری؛ مجاهدین کجا هستند؟

سخنی با سلطان فیسبوک در افغانستان

آیا رژیمـ صهیونیستی در افغانستان نیرو دارد؟!

تفکر استراتژیک در وضعیت عدمـ اطمینان در خاورمیانه

​نگاهی به اقدامـ امریکا برای ورود عربستان به پرونده صلح افغانستان

چشمداشت صلح از حامیان جنگ

عربستان- امارات، بازیگران استراتژی نیابتی امریکا در افغانستان

نیویور‌ک‌تایمز:‌ ترامپ با چالش‌هایی روبرو خواهد شد که در دو سال گذشته نظیرش را ندیده

پاکستان چگونه طالبان را به میز صلح می‌کشاند؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

تاریخ نشر:
1393/6/2 - 09:30:48
تعداد بازدید: 578
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سابقه طولـانی جاسوسی از مسلمانان در امریکا
سابقه طولـانی جاسوسی از مسلمانان در امریکا

"دولت امریکا در دوره 13 ساله پس از حملـات 11 سپتامبر 2001 تجسس از شهروندانش را توسعه داد و علـاوه بر افزایش تجسس‌های فدرال، واحدهای پلیس محلی نیز در سراسر این کشور اقدامـ به اجرای برنامه‌های جاسوسی صرفا علیه جامعه مسلمانان امریکا کردند."

شبکه خبری الجزیره در گزارشی نوشته است: (در حالی که راهبردهای دولت امریکا همراه با پرسونل و فناوری‌ها دستخوش تغییر شده‌اند اما همچنان جمع‌آوری اطلـاعات مذهبی و نژادی در راستای این تجسس‌ها پابرجا هستند.

جای شگفتی نیست که پنج شهر امریکا که هدف بیشترین جاسوسی‌ها قرار گرفتند میزبان جمعیت قابل توجهی از مسلمانان امریکایی بودند.

این شهرها به گفته دولت امریکا شامل نیویورک، هیوستن، دیربورن، سان دیگو و شیکاگو بوده و میزبان بیشترین تعداد از مظنونان به تروریسمـ هستند.

یک مقاله که در پایگاه انترنتی اینترسپت منتشر شد به افشای آنچه که سیستمـ رهگیری اطلـاعاتی محرمانه دولت باراک اوباما خواند، پرداخت. این مقاله باعث نگرانی بخش عمده مردمـ امریکا بجز ساکنان این پنج شهر شد. این گزارش اطلـاعات آماری باارزشی ارائه داده بود اما تنها این واقعیت را تایید کرد که ساکنان جوامع مسلمان امریکا به زندگی در این کشور و این جاسوسی‌ها عادت کرده‌اند.

با این حال، افشای فهرست تروریست‌های تحت نظر دولت اوباما به جای برانگیختن نگرانی باید موجب اقدامـ سریع و راهبرد جدید گروه‌های مسلمان امریکا شود. تجسس‌های اطلـاعاتی علیه مسلمانان امریکا مساله جدیدی نیست. حملـات تروریستی 11 سپتامبر 2001 باعث تصویب "قانون میهن‌پرستی" در کنگره امریکا شد که به موجب آن وزارت امنیت کشور امریکا به وجود آمد و دولت فدرال اختیارات بی‌سابقه‌ای به منظور جاسوسی از مسلمانان امریکا پیدا کرد اما این مسلمانان پیش از آن نیز هدف نظارت‌های دولتی قرار داشته‌اند.

در اواخر دهه 1950 و طی دهه 1960 برنامه‌های ضد اطلـاعاتی دولت امریکا سازمان‌ها و نهادهای متعلق به مسلمان‌های سیاهپوست را تحت نظر قرار داد. در سال 1978 قانون فدرال تجسس تحقیقاتی فدرال، دولت را مجاز ساخت تا علیه قدرت‌های خارجی و ماموران آن‌ها حتی اگر که از شهروند امریکا هستند جاسوسی کند. این قانون به ضرر جامعه مسلمانان امریکا که اعضایش اگرچه شهروند امریکا هستند اما عمدتا خارجی و وفادار به کشورهایشان تلقی می‌شوند، تمامـ شد.

قانون تجسس تحقیقاتی باعث تحریک تجسس علیه جوامع مسلمانان مهاجر و جا افتاده در امریکا طی دهه‌های 1980 و 1990 شد و به طور خاص بر جوامع عرب و ایرانی تمرکز داشت که علت آن درگیری‌های لبنان، فلسطین، عراق و ایران بود.

اما به دنبال بمب‌گذاری سال 1995 در شهر اوکلـاهامای امریکا کنگره این کشور قانون موسومـ به مجازات مرگ موثر و مبارزه با تروریسمـ را تصویب کرد. اگرچه عامل این بمب‌گذاری یک امریکایی سفیدپوست بود اما این قانون به طرز ناعادلـانه‌ای علیه متهمان مسلمانی که به اتهامـ تروریسمـ بازداشت شده بودند، مورد استفاده قرار گرفت چرا که این متهمان بخش عمده متهمان پرونده‌های تروریستی را تشکیل می‌دادند.

قرارهای احضار زندانی به موجب قانون مجازات مرگ موثر و مبارزه با تروریسمـ همراه با قدرت جاسوسی ایجاد شده از سوی قانون تجسس تحقیقاتی، دولت فدرال امریکا را قادر ساخت تا حتی زمانی که مدارک چندانی نسبت به ارتکاب جرمـ نداشته باشد بتواند مسلمانان را تحت نظر و مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

مقامات امریکایی در دوران پس از حملـات 11 سپتامبر 2001 ابزارهای جاسوسی و احکامـ آن را تقویت کردند اما می‌توان گفت که بر قوانین و فعالیت‌هایی که از قبل وجود داشت و صرفا مسلمانان را یک تهدید بالقوه می‌دانست، سرمایه‌گذاری کردند بنابراین حملـات 11 سپتامبر 2001 آغازگر جاسوسی دولت امریکا علیه جوامع مسلمانان این کشور نبود؛ به جای آن این دوران تنها توانست ابعاد گسترده این جاسوسی‌ها را علیه این مسلمانان فاش کند. اکثر مسلمانان امریکا به زندگی همراه با نظارت دولتی عادت کرده‌اند. یک مساله خطرناک این است که عادت آن‌ها موجب شده احساس کنند که هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی جاسوسی‌های دولت امریکا را بگیرد. همچنین متعاقب این احساس این تلقی بوجود آمده که مسلمان بودن در امریکا معادل شهروندی درجه دو و تضعیف شده است.

سیاست‌های اطلـاعاتی دولت امریکا بدون تردید ناشی از این تلقی است که دین اسلـامـ و پیروان آن تهدید‌های بالقوه امنیت ملی برای امریکا هستند.

این تلقی موجب یک خفقان سیاسی - اجتماعی برای شهروندان مسلمان امریکا و سازمان‌های مذهبی و سازمان‌های فعال حامی مسلمانان شده است و موجب شده که تا این مسلمانان به سبب نگرانی از اینکه متهمـ به افراطگری شوند فعالیت‌های خود را محدود کنند.

دولت امریکا با در پیش گرفتن یک سیاست به آن دسته از سازمان‌ها و مسلمانانی که تبدیل به آنچه که این دولت "مسلمانان قابل پذیرش" خوانده، شوند، پاداش می‌دهد.

چنین سیاستی به طور خودکار آن‌هایی را که با آن مخالف باشند تبدیل به مظنون کرده و تبدیل به یک عنصر خطرناک برای برنامه‌های جاسوسی می‌کند.

این رویکرد باعث قرار گرفتن مسلمانان خوب در مقابل مسلمانان بد شده و این عامل محرک جاسوسی‌های دولت‌های فدرال و محلی امریکا بوده است.

گروه‌های حامی مسلمانان در امریکا باید راهبرد تعامل خود با دولت این کشور را تغییر داده و به طور علنی علیه جاسوسی‌های گسترده دولتی کمپین ایجاد کرده و آن را محکومـ کنند. مشکل اکثر این سازمان‌ها این است که این تلقی را که تجسس‌ها صرفا یک پدیده پس از حملـات 11 سپتامبر بوده تا مسلمانان خوب را از مسلمانان بد جدا کنند، پذیرفته‌اند.

این دیدگاه، سابقه طولـانی مدت نظارت بر مسلمانان در امریکا و کسانی که قربانی تجسس اطلـاعاتی فدرال و دیگر قوانین جاسوسی شده‌اند را نادیده می‌گیرد. همچنین این دیدگاه باعث دور شدن سازمان‌های حامی مسلمانان در واشنگتن از واقعیت‌های موجود در میان جامعه‌های مسلمانان در شهرهایی نظیر نیویورک و دیربورن شده است.

برنامه‌های جاسوسی فدرال و محلی امریکا علـاوه بر مسلمانان شناخته شده امریکایی بر آن دسته از مسلمانان فقیر و متعلق به طبقه کارگر که در مراکز شهرها زندگی می‌کنند نیز تمرکز کرده است و ماموران پلیس محلی و فدرال و مخبران استخدامـ شده از نزدیک این افراد را تحت نظر دارند. این بخش از جامعه مسلمانان امریکا از سوی روزنامه نگاران و گروه‌های حمایت‌گر نادیده گرفته می‌شوند و از کمترین امکانات مالی و قانونی برای مبارزه با جاسوسی‌های خودسرانه دولت برخوردار بوده و بیشترین آسیب و خطرات را می‌پذیرند.

 

اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا با اطلـاع از این واقعیت شکایتی را مطرح کرد که باعث از بین بردن واحد جاسوسی از مسلمانان در پلیس نیویورک طی ماه آپریل شد. این بزرگترین پیروزی برای مسلمانان امریکایی در سال‌های اخیر بود. اگرچه اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا یک سازمان متعلق به مسلمانان نیست اما تعامل آن با مجراهای دولتی از جمله دادگاه‌ها و توانایی آن برای از بین بردن واحدی نظیر واحد جاسوسی از مسلمانان پلیس نیویورک نشان می‌دهد که مساله تعامل با دولت و در عین حال محکومـ کردن آن به طور همزمان امکان پذیر است. علـاوه بر آن رویکردهای جدید حامیان مسلمانان در امریکا باید بر گفتمان اطلـاعاتی تاثیر بگذارد تا سابقه طولـانی مدت جمع‌آوری اطلـاعات علیه مسلمانان در امریکا را برجسته کند و در عین حال دوگانه مسلمان خوب و مسلمان بد را محکومـ کرده و گستره سازمانی خود را از پایتخت به دیگر جوامع شهری که هدف بیشترین جاسوسی‌های دولتی قرار می‌گیرند بکشاند.)*
*

*نیز بخوانید

چین و سیاست خاورمیانه‌ای جدید ترامپ


دوئل امریکا و روسیه در انتخابات افغانستان


بیداد گرسنگی کودکان اروپایی


آیا عبداله می‌خواهد جمعیت، پراکنده شود؟


تلفات نظامیان، هزینه سنگین اصلـاحات امنیتی؟


غرب به بن ‌بست رسیده است


انتخابات ریاست جمهوری؛ مجاهدین کجا هستند؟


سخنی با سلطان فیسبوک در افغانستان


آیا رژیمـ صهیونیستی در افغانستان نیرو دارد؟!


تفکر استراتژیک در وضعیت عدمـ اطمینان در خاورمیانه

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان