1397-6-28     2018-9-19     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1393/4/23 - 09:54:10
تعداد بازدید: 510
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مثلث تجزیه؛ هدیه قدرت‌های استعماری به خاورمیانه
مثلث تجزیه؛ هدیه قدرت‌های استعماری به خاورمیانه

 نویسنده: احد نوری

مثلث شومـ تجزیه با سه ضلع اختلـافات قومی - مذهبی، اختلـافات مرزی و تضعیف اقتدار مرکزی ممکن است در صورت ادامه‌دار شدن و عدمـ پاسخ مناسب از سوی دولتمردان منطقه، مرزهای خاورمیانه را به نفع رژیمـ صهیونیستی دستخوش تغییر کند.

خشونتها و برخوردهای سیاسی- نظامی در منطقه خاورمیانه، سالهاست که ادامه دارد و کارشناسان سیاسی و روابط بین الملل هر کدامـ به دنبال ریشه یابی از این خشونت‌هـا هستند. عده‌ای از کارشناسان ریشه آن را در دخالتهای خارجی و عده‌ای دیگر در وجود گروههای افراطی میدانند و عده‌ای تنش‌هـای موجود در کشورهای خاورمیانه را ناشی از بسترهای تنش زا در این کشورها میدانند.

با توجه به چند بعدی بودن عوامل شکل گیری پدیده‌هـای اجتماعی، بیشک عوامل مطرح شده هر کدامـ به نحوی در شکل گیری این خشونتها و برخوردهای نظامی تاثیر گذار بوده اند. هدف یاداشت اخیر ریشه یابی اصلی خشونتهای نظامی و برخوردهای سیاسی در منطقه خاورمیانه با محوریت فعالیتهای قدرتهای بزرگ در بستر سازی تنش‌هـای موجود است. یعنی اینکه قدرتهای غربی با تشکیل و پروراندن گروههای افراطی و تجهیز نظامی آنها، سعی در آشفته کردن اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی منطقه را دارند و این یکی از عوامل اصلی چنین خشونتهای است.

اما همین عامل نهائی، ریشه در یک مثلث شومـ تجزیه دارد. این مثلث تجزیه، که با برنامه ریزی استعمار به خصوص از زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی و سلسله صفویان شکل گرفته؛ به نظر میرسد ریشه تمامی خشونتهای نظامی -  سیاسی بوده است که مشغول کردن کشورهای خاورمیانه به مسائل داخلی خود را مدنظر داشته است. این مثلث شومـ که حاصل فعالیتهای استعمار در خاورمیانه و در واقع هدیه نحس آنها به کشورهای خاورمیانه است، به شرح ذیل میباشد:

اختلـافات قومی- مذهبی:

در زمان حیات امپراطوری عثمانی و سلسله صفویان در ایران، تاریخ شاهد تنشهای مذهبی بین این دو مرکز قدرتمند جهان اسلـامـ بوده است. اینکه عامل خارجی در این تنشها و درگیریها نقش مهمی را داشته است، قابل چشمـ پوشی نیست.

قدرتهای خارجی، به خصوص اروپائیان، هراسان از نفوذ عثمانی‌هـا در غرب و قدرتمند شدن هرچه بیشتر صفویان، سعی در ایجاد تنشهای سیاسی و برخوردهای نظامی بین این دو حکومت مرکزی جهان اسلـامـ داشتندکه به نتیجه همـ رسید و در نهایت با فروپاشی صفویه و تجزیه عثمانی، به مقصود خود رسیدند.

اما کار به اینجا ختمـ نشد و تجزیه عثمانی موجی از کشورهای کوچک و بزرگ را به همراه داشت. استعمارگران نه تنها بر روی اختلـافات شیعه و سنی سرمایه گذاری نمودند، بلکه در دهه‌هـای اخیر سعی در پروراندن گروهکهای افراطی همچون القاعده، طالبان، داعش، النصره، و... نمودند و با تجهیز نظامی آنها، آتش تفرقه، کینه، تنفر، درگیری، نفاق، ترس، دلهره و... را برافروختند.

بنابراین دامن زدن به اختلـافات مذهبی با فروپاشی عثمان و صفویه تمامـ نشد، بلکه با نهادینه کردن چنین اختلـافاتی، سعی در برقراری سلطه همیشگی خود بر کشورهای جهان اسلـامـ را دارند. هرچند علمای اصلی اهل سنت و شیعه فریب چنین نیرنگی را نخورده اند و همواره بر اتحاد و وحدت رویه مسلمانان تاکید داشته اند، اما ظهور گروهکهای که مطرح شد و استفاده ابزاری از آنها در جهت تحقق اهداف ابر قدرتها، منطقه را به کارزاری آشوب زا تبدیل کرده است.

در این بین کشورهای همچون عراق و سوریه بیشترین ضربه را از این وضعیت خورده اند.کار به جای رسیده است که طراحی تجزیه عراق در دستور کار آنها قرار گرفته است و در صورت تحقق چنین برنامه ای، میبایست منتظر درگیر کردن دیگر کشورها بود.

از طرفی آنها همزمان با رونق بخشیدن به اختلـافات مذهبی و تحریک گروههای افراطی و آموزش آنها، سعی در ایجاد اختلـافات قومی نیز دارند. آنها با حمایت از گروههای دست نشانده، تجزیه طلب و تروریست در میان فارس، عرب، ترک، کُرد، بلوچ و... سعی در ایجاد تنش قومی - قبیله‌ای دارند.

برای مثال در کشوری مثل عراق، کردها و عربها را در مقابل همـ مسلح میکنند، در ترکیه کُرد و ترک و در پاکستان، پنجابیها، پشتونها، سندیها و اردو و بلوچها را به جان همـ میاندازند و در کشوری مثل ایران، با وجود ثبات کامل این سرزمین در بین ناآرامی‌هـای منطقه، سعی در تجهیز گروهکهای تروریستی همچون پژاک، کومله، جندالشیطان و... را دارند. این روند ممکن است تمامیت ارضی بسیار از کشورهای منطقه را با تهدید جدی مواجه سازد و برنامه تغییر مرزهای خاورمیانه جدی‌تـر در دستور کار آنها قرار گیرد.

اختلـافات مرزی:

همزمان با فعالیتهای تفرقه افکن قومی و مذهبی، با فروپاشی عثمانی شاهد شکل گیری کشورهای کوچک و بزرگ با مرزهای مصنوعی و غیر واقعی هستیمـ. استعمار در این زمینه نیز هنرمندانه مرزهای کشورهای شکل گرفته را نه بر مبنای قومی و مذهبی و نه بر مبنای تاریخی، بلکه به صورتی ترسیمـ کرده است که در اکثرمرزها ابهامـ وجود داشته باشد تا در صورت امکان بتواند آنها را در این زمینه نیز درگیر مسائل داخلی و منطقه‌ای نماید.

این مرزها به گونه‌ای تعیین شده اند که معمولـا از میان  اقوام  و قبایل  مختلف میگذرد، در نتیجه این گروههای انسانی به دو  یا چند بخش  تقسیمـ شده و کشمکش‌هـا و اختلـاف بر سر مسائل مختلف مرزی، انسانی، فرهنگی و اقتصادی، ابدی و همیشگی شده است.

در کنار اختلـافات مرزی، قومی و مذهبی، آنچه فرآیند تجزیه کشورهای خاورمیانه را تشدید میکند، تضعیف اقتدار مرکزی حکومتهای مخالف غرب، توسط غرب است.

برای مثال بخشهای وسیعی را که در زمان درگیریهای صفویه و عثمانی از ایران جدا شده بود، در کشورهای ترکیه، عراق و سوریه پراکنده کرده اند. قطعاً این بخشها همواره مورد نزاع منطقه‌ای آنها خواهد بود. اختلـافات مرزی بین کشورهای خاورمیانه، آتش زیر خاکستر است که هر آن ممکن است موجب شعله ور شدن درگیریهای نظامی و سیاسی گردد.

در چند دهه اخیر این اختلـافات مرزی موجبات درگیریهای نظامی بین کشورهای منطقه شده است. جنگ اول خلیج فارس بین عراق و کویت در راستای همین اختلـافات مرزی بود که پای امریکا را به منطقه باز کرد. قبل از آن، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با وجود دخیل بودن عوامل دیگر مانند جاه طلبی صدامـ و... یک عامل مهمـ آن بر سر مسائل و اختلـافات مرزی بود.

علـاوه بر موارد و نمونه‌هـای فوق که تحفه غرب و استعمار برای منطقه بوده است؛ میتوان به اختلـافات مرزی دیگری نیز اشاره کرد که کشورهای مسلمان را در تقابلی همیشگی در مقابل همـ قرار داده است. برای مثال اختلـاف مرزی کشور امارات متحده عربی، عمان و عربستان بر سر مالکیت بر منطقه نفتی العدید، اختلـاف بر سر حاکمیت بوریمی، خور العدید و سبرخه مطی بین امارات و عربستان و... نمونه‌هـای از این اختلـافات هستند.

برای نشان دادن عمق فاجعه میبایست اشاره کرد که فقط در بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، بیش از20  اختلـاف مرزی وجود دارد. این اختلـافات مرزی نه تنها کشورهای مسلمان را در مقابل همـ قرار میدهد، بلکه فضا برای تجزیه بخش‌هـای از هر کشور را فراهمـ کرده است.

تضعیف اقتدار مرکزی

در کنار اختلـافات مرزی، قومی و مذهبی، آنچه فرآیند تجزیه کشورهای خاورمیانه را تشدید میکند، تضعیف اقتدار مرکزی حکومتهای مخالف غرب است. تا زمانی که یک اقتدار مرکزی مستحکمـ در کشوری وجود داشته باشد، این اقتدار مرکزی سدی است در مقابل طوفان تحرکات تجزیه طلبانه و خشونت آمیز گروهکهای دست نشانده. نمونه بارز این اقتدار مرکزی در خاورمیانه، جمهوری اسلـامی ایران است.

این نظامـ سیاسی با توجه به برخوردار بودن از اقتدار مرکزی، توانسته است همـ در مقابل جنگ تحمیلی ناشی از اختلـافات مرزی و همـ در مقابل گروههای شورشی و تروریستی اوایل انقلـاب اسلـامی و بعد از آن، از خود مقاومت نشان دهد و در منطقه ناامن خاورمیانه، جزیره امنی برای تمامیت ارضی ایران ایجاد نماید.

ایجاد جنگ، خشونت و خونریزی در عراق با هدف تضعیف اقتدار مرکزی و برجسته کردن اختلـافات قومی و مذهبی در این کشور صورت میگیرد. آنها از این طریق در صدد هستند تا در صورت امکان به هدف اولیه خود، یعنی سقوط دولت نوری المالکی دست یابند و در غیر این صورت برای تجزیه عراق تلـاش نمایند. طرح  اداره فدرالی عراق از طرف (جو بایدن) معاون ریس جمهور امریکا، دقیقاً با این هدف برنامه ریزی شده است.

بنابراین حکومتهای مرکزی در خاورمیانه به دو دسته تقسیمـ میشوند. کشوری مثل ایران با اقتدار مرکزی مستحکمـ و پایدار که توان پوشش دادن امنیت در ساختار تمامیت ارضی خود را دارد و مانع از هرگونه تحرک تجزیه طلبانه و خشونت آمیزی از سوی گروههای افراطی و تروریستی میشود و کشورهایی با اقتدار نسبتاً قوی یا ضعیف. این کشورها نیز دو دسته اند یا با غرب و امریکا متحد هستند، مانند عربستان، که آنها به طور موقت جلوی بروز درگیریهای داخلی را گرفته اند، یا اینکه این کشورها با غرب و امریکا میانه خوبی ندارند و به همین دلیل با تجهیز گروههای افراطی و تروریستی و پروراندن آنها از سوی غرب، در گیر مسائل داخلی و برخورد با شورشیان شده اند.

به طور کلی و در جمع بندی مطالب ارائه شده باید اظهار داشت که مثلث شومـ تجزیه با سه ضلع اختلـافات قومی-مذهبی، اختلـافات مرزی و تضعیف اقتدار مرکزی ممکن است در صورت ادامه دار شدن و عدمـ پاسخ مناسب از سوی دولتمردان منطقه، مرزهای خاورمیانه را به نفع رژیمـ صهیونیستی دستخوش تغییر نمایید.

 

 *
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان