1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/4/15 - 08:23:03
تعداد بازدید: 636
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مجازات روزمره فلسطینی‌ها
مجازات روزمره فلسطینی‌ها

رژیمـ صهیونیستی در پی ناپدید‌شدن سه شهرک‌نشین خود، دست به حملـات و عملیات‌ امنیتی و نظامی گسترده در مناطق تحت اداره تشکیلـات خودگردان فلسطین زد تا به تعبیر خود، از جنبش مقاومت اسلـامی (حماس) و شهروندان فلسطینی انتقامـ بگیرد. و در این راستا یک نوجوان فلسطینی را زنده سوزاند.

این بزرگ ترین عملیات ارتش صهیونیستی طی سال 2014 در کرانه باختری به شمار میرود که به گفته رنه ولک دانگل مورخ برجسته آلمانی، از زمان پایان انتفاضه دومـ فلسطین در سال 2005 بیسابقه بوده است.

ماجرا از این قرار بود که دوازدهمـ جون امسال، سه شهرک نشین جوان صهیونیست نزدیکی شهرک گوش آتصیون ناپدید شدند و رژیمـ صهیونیستی بدون هیچ تحقیقی از همان ابتدا اعلـامـ کرد این افراد از سوی جنبش حماس ربوده شده اند. البته تاکنون هیچ دلیلی برای اثبات موضع بنیامین نتانیاهو ـ حتی پس از آن که معلومـ شد به دست گروه ناشناسی کشته شده اند ـ وجود ندارد و اقدامات ارتش عبری از همان ابتدا برای پیدا کردن این افراد، زمینه سازی برای یک عملیات نظامی گسترده در کرانه باختری بوده است.

این عملیات نظامی تبعات و پیامدهای فاجعه باری برای شهروندان فلسطینی داشته به طوری که بر اساس اطلـاعات و آمارهای منتشر شده از سوی ارتش عبری، تاکنون صدها فلسطینی بازداشت شده اند که در میان آنها شمار زیادی از اعضا و فعالـان جنبش حماس و 50 آزاده فلسطینی حضور دارند که در جریان مبادله اسرای سال 2011 در برابر رهایی گلعاد شالیت از زندان‌هـای اسرائیل آزاد شدند.

حمله همه جانبه

در پی انتشار خبر ربوده شدن سه شهرک نشین، هیات دولت رژیمـ صهیونیستی با تشدید شرایط بازداشت اعضا و فعالـان جنبش حماس در زندان‌هـای رژیمـ صهیونیستی موافقت کرد و بیش از هزار باب منزل فلسطینیان مورد تفتیش قرار گرفت که اکثریت این حملـات در آخرین ساعات شب صورت گرفته است. ارتش اسرائیل همچنین اقدامـ به استقرار گسترده نظامیان خود در مناطقی کرد که به موجب توافقنامه‌هـای اسلو، تحت حاکمیت تشکیلـات رامـ اله قرار دارد. ارتش صهیونیستی حتی دفاتر سازمان‌هـای غیردولتی و بین المللی مانند دفتر سازمان بین المللی امداد رسانی طرف‌هـای اسلـامی و رسانه‌هـایی مانند موسسات رسانه‌ای فلسطینی و دفتر مجله انگلیسی زبان (This week in Palestine) و نیز دفتر شبکه ماهواره‌ای (روسیا الیوم) را مورد تفتیش قرار داد و در برخی موارد خسارت‌هـایی همـ به آنها وارد کرد. رژیمـ صهیونیستی، شهرهای بزرگ کرانه باختری مانند الخلیل و نابلس را به محاصره خود درآورد و دست کمـ پنج فلسطینی را در جریان عملیات نظامی و درگیری با شهروندان فلسطینی به شهادت رساند و یک شهروند فلسطینی نیز در نتیجه حمله ارتش عبری به منزلش دچار ایست قلبی شد و جان باخت.

ارتش صهیونیستی به حملـات خود به مناطق فلسطینی نشین همچنان ادامه میدهد. دولت عبری همچنین حملـات گسترده‌ای را نه تنها علیه مبارزان مقاومت، بلکه علیه تمامـ اعضا و طرفداران و رهبران و نمایندگان سیاسی حماس ـ که از آنها به عنوان تروریست یاد میکند ـ آغاز کرده و دست به بازداشت‌هـای جائرانه در میان آنها زده است. در میان بازداشت شدگان افرادی مانند عزیز دویک، رئیس پارلمان فلسطین و تعدادی دیگر از نمایندگان فلسطینی همـ دیده میشوند. این در حالی است که حقوق بشر حکمـ به برائت فعالـان جنبش حماس تا زمان اثبات اتهامات وارده به آنها میدهد؛ حتی اگر این جنبش در گذشته عملیات مشابهی را انجامـ داده باشد.

بهانه مبارزه با تروریسم

رژیمـ صهیونیستی در توجیه این اقدامات و عملیات خود مدعی است، در حال جنگ علیه تروریسمـ است و این مساله با حمایت و استقبال برخی اقشار جامعه صهیونیستی نیز مواجه شده است. برخی کاربران انترنتی صفحه‌ای را روی پایگاه ارتباط جمعی فیسبوک با عنوان تمسخر آمیز (تا زمان بازگشت جوانان صهیونیست، هر ساعت یک تروریست را میکشیم) راه اندازی کردند که در نهایت تعجب، تا زمان نوشته شدن این مقاله 20 هزار امضا از طریق آن جمع آوری شده بود. در مقابل، نزدیک به 250 صهیونیست تظاهرات اعتراضی را علیه عملیات ارتش صهیونیستی در کرانه باختری راه اندازی کردند. در همین حال، رهبران سیاسی جنبش حماس هر گونه دست داشتن این جنبش در ربوده شدن شهرک نشینان صهیونیست را رد کرده اند؛ بویژه که این حادثه به فاصله اندکی پس از توافق این جنبش با فتح برای تشکیل دولت وحدت ملی و پایان دادن به شکاف داخلی آغاز شده از سال 2007 به وقوع پیوست. دولت جدیدی که به موجب این توافق تشکیل شد شروط کمیته چهارجانبه بین المللی از جمله دست برداشتن از عملیات مقاومتی را قبول کرده و ربوده شدن صهیونیست‌هـا میتواند به معنای پایان عمر دولت وحدت ملی باشد که به هیچ وجه به نفع جنبش حماس نخواهد بود.

کابوس نتانیاهو

به نظر میرسد هدف بنیامین نتانیاهو از این حمله نظامی گسترده ضربه زدن به دولت وحدت ملی فلسطین باشد. وی از چند هفته قبل از محمود عباس، رئیس تشکیلـات خودگردان فلسطین خواسته بود روند آشتی با جنبش حماس را متوقف سازد، چرا که وجود رهبری فلسطینی قوی و متحد ـ که قادر به توسعه راهبرد سیاسی جدید و جلب حمایت جامعه بین المللی بویژه پس از شکست آخرین دور مذاکرات سازش باشد ـ کابوسی برای نتانیاهو خواهد بود.

رنه ولک دانگل با اشاره به تحرکات نظامی گسترده رژیمـ صهیونیستی و اهداف سیاسی پشت پرده آن میگوید: نخست وزیر رژیمـ صهیونیستی با این عملیات نظامی گسترده، سعی در ضربه زدن به دولت وحدت ملی در فلسطین دارد و از مدت‌هـا قبل از محمود عباس خواسته بود آشتی ملی با جنبش حماس را لغو کند.

از سوی دیگر، عباس از همکاری‌هـای امنیتی با رژیمـ صهیونیستی به عنوان اقدامی مقدس یاد کرده و این مساله انتقاد شدید از وی را به دنبال داشت. علـاوه بر این، این مواضع عباس باعث بیاعتمادی بیشتر نسبت به مقامات تشکیلـات رامـ اله شده تا جایی که کمپینی با عنوان (من فلسطینی هستمـ و محمود عباس نماینده من نیست) در رامـ اله راه اندازی شد.

مجازات دسته جمعی

راهبرد رژیمـ صهیونیستی در زمینه تشدید حملـات نظامی علیه فلسطینیان، امنیت و حفظ جان فلسطینیان را نیز در محک آزمون قرار میدهد و علـاوه بر این، تعاملـات ارتش صهیونیستی با شهروندان فلسطینی از حد و مرز معمول خود فراتر رفته و به نوعی مجازات دسته جمعی تبدیل شده که به عنوان نمونه، جستجو برای پیدا کردن چند شهرک نشین نمی تواند توجیه مناسبی برای این حملـات باشد؛ حملـاتی که نقض آشکار کنوانسیون‌هـای ژنو و تهدیدی مبنی بر احتمال وقوع یک جنگ گسترده جدید به شمار میرود.

در این شرایط، جامعه بین المللی باید اهتمامـ ویژه‌ای به حمایت از شهروندان فلسطینی داشته باشد؛ چرا که رژیمـ صهیونیستی از سال‌هـا قبل روند توسعه شهرک‌هـای صهیونیست نشین در کرانه باختری را شدت بخشیده و در عین حال، روند تخریب منازل فلسطینیان و حملـات شهرک نشینان صهیونیست افزایش یافته است. از آغاز سال جاری میلـادی تاکنون، سازمان ملل متحد از کشته شدن یازده شهروند فلسطینی به دست نظامیان رژیمـ صهیونیستی و زخمی شدن بیش از هزار نفر دیگر خبر داده است.

یکی از این موارد حادثه کشته شدن دو جوان فلسطینی غیرمسلح در ماه میگذشته بود که دوربین‌هـای امنیتی تصاویر مربوط به این حادثه را ثبت کردند. سازمان دیده بان حقوق بشر از این حادثه به عنوان (جنایت جنگی) یاد کرده بود، اما با وجود این، جامعه بین المللی هیچ واکنشی در قبال آن نشان نداد و این مساله باعث یاس و ناامیدی فلسطینیان نسبت به واکنش‌هـای جامعه بین المللی شد، زیرا گویی به امنیت میلیون‌هـا شهروند فلسطینی در کرانه باختری و باریکه غزه بیتوجهی میکند.

شهروندان بیپناه

شهروندان فلسطینی همواره در معرض حملـات ارتش و شهرک نشینان صهیونیست قرار دارند و هیچ طرفی نیز حمایتی از آنها نمی کند. آخرین مورد از این حملـات، حمله شهرک نشینان مسلح به منطقه البیره در شهر رامـ اله بود. حمله شهرک نشینان صهیونیست در شهرک بساگوت به شرکت کنندگان در مراسمـ تشییع دو فلسطینی کشته شده به ضرب گلوله نظامیان صهیونیستی، نشانگر رفتار غیرمنطقی آنهاست؛ چرا که وزارت جنگ رژیمـ صهیونیستی هدف خود را از این حملـات تضمین امنیت ساکنان یهودا و سامرا یا همان شهرک نشینان صهیونیست ساکن کرانه باختری عنوان کرده است. واقعیت این است که شیوه مورد استفاده رژیمـ صهیونیستی برای عملیات نظامی در سرزمین‌هـای فلسطینی سخیفانه است. البته اشاره به این مساله نیز ضروری است که محافل عمومی هیچ توجهی به توسعه افسارگسیخته شهرک‌هـای صهیونیستی غیرقانونی در کرانه باختری و قدس اشغالی و تهدیداتی که این شهرک‌هـا متوجه امنیت فلسطینیان و شهرک نشینان صهیونیست میکنند، ندارند.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان