1398-2-4     2019-4-24     بروز شده در: 1398/2/3 - 17:39:09      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان

دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟

ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»

اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ

رهبرانی بدون سابقه سیاسی

قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا

آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان

صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

سایه ابهامـ بر نشست دوحه؛ از برگزاری تا نتیجه

گل نرگس (ویژه نامه ولـادت امامـ زمان عجل ا... تعالی فرجه الشریف)

بلـایی که اسرائیل بر سر منتقدانش در امریکا می‌آورد

چرا آسانژ حالـا بازداشت شد؟/ ناگفته‌هایی از دو تبانی پشت پرده در بازداشت مدیر ویکی‌لیکس

جرگه مشورتی، ناوردگاه رقابت‌های انتخاباتی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

تاریخ نشر:
1393/4/1 - 10:26:56
تعداد بازدید: 526
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چه بر سر «نخستین روند انتقال آزاد قدرت در افغانستان» می‌آید؟
چه بر سر «نخستین روند انتقال آزاد قدرت در افغانستان» می‌آید؟

این کشمکش باعث شده است نخستین روند انتقال دموکراتیک قدرت در افغانستان با تنش‌هایی روبرو شود. در پی این وضعیت سه سناریو قابل پیش‌بینی است.

مرحله دومـ سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 24 جوزای سال جاری در حالی برگزار شد که شواهد حاکی از بروز تقلب و تخلف انتخاباتی بطور گسترده‌تر از دور اول بوده است. اعلـامـ مشارکت بیش از 7 میلیون رای ‌دهنده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، اولین ایرادی بود که دکتر عبداله بدان اذعان کرد. دکتر عبداله بر این باور است که در این دوره، مشارکت مردمـ کمتر از 6 میلیون نفر از واجدین شرایط رای دهی بوده و ارائه آمار 7 میلیون و بالـاتر یک ابهامـ جدی، مبالغه آمیز و دور از واقعیت است. هر چند دکتر عبداله کمیسیون‌هـای انتخاباتی افغانستان را به دست داشتن در تقلب متهمـ کرده و خواستار تشکیل کمیته ویژه‌ای متشکل از نمایندگان هر دونامزد ریاست جمهوری و نماینده دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان برای بررسی مشکلـات انتخاباتی شده است، اما به نظر می‌رسد نه چنین اراده‌ای از سوی دولت کرزی و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان وجود دارد و نه قانون انتخاباتی افغانستان اجازه چنین کاری را به دولت می‌دهد.

دکتر عبداله خواستار برکناری "ضیاالحق امرخیل" رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به دلیل انجامـ تقلب گسترده در روز انتخابات، ارائه آمار غیرصحیح در مورد میزان مشارکت مردمـ، توقف شمارش آراء و زیاد بودن نتایج آراء از چندین ولـایت نسبت به تعداد واجدین شرایط بوده است. علـاوه بر آن، پر شدن صندوق‌های رای به صورت غیر قانونی، خارج کردن برگه‌هـای رای گیری از مقر کمیسیون مستقل انتخابات، رای دادن مردان به جای زنان و رای افراد زیر سن قانونی رای دهی، و از همه مهمـ‌تر عدمـ توجه به خواسته‌های دکتر عبداله توسط کمیسیون انتخاباتی و مواردی از این قبیل، از جمله مواردی هستند که کمیسیون مستقل انتخابات بدان بی‌توجهی کرده است.

در این میان کمیسیون مستقل انتخابات اظهارات دکتر عبداله را رد کرده و ضمن بیان اینکه ترک ناظران انتخاباتی تیمـ اصلـاحات و همگرایی تاثیری در توقف شمارش آراء ندارد، اعلـامـ کرد که خواسته‌های دکتر عبداله، برنامه انتخابات را تغییر نخواهد داد. یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، تاکید کرد که این کمیسیون به هرگونه شکایات از جانب هر دو تیمـ "تداومـ و تحول" و "اصلـاحات و همگرایی" پاسخ‌های قانع کننده خواهد داد. در واقع بررسی برگه‌های رای و روند شمارش آراء بدون ناظران انتخاباتی دکتر عبداله در حال انجامـ است و به نظر می‌رسد با وجود تقلبات و تخلفات گسترده انجامـ شده، بایستی دکتر عبداله با تامل بیشتری خواهان برکناری امرخیل یا توقف شمارش آراء می‌شد، امری که به نوعی بهانه را برای رقیب وی وحامیان آن برای انجامـ مهندسی بیشتر در انتخابات را فراهمـ‌تر خواهد کرد.

این کشمکش باعث شده است نخستین روند انتقال دموکراتیک قدرت در افغانستان با تنش‌هـایی روبرو شود. با این وضعیت در کابل و به ویژه در غرب و مرکز این شهر تظاهرات اعتراضی در حمایت از دکتر عبداله و در اعتراض به تقلبات گسترده در انتخابات، به وقوع پیوسته و احتمال بروز راهپیمایی در مناطق و شهرهای دیگر نیز وجود دارد. هر چند که فاضل سانچارکی سخنگوی تیمـ اصلـاحات اعلـامـ کرده که این تظاهرات خودجوش بوده و  آقای دکتر عبداله رهبر تیمـ اصلـاحات و همگرایی، فشار وارد می‌کند تا تظاهرات کمتر شود، اما مردمـ خواهان ادامه تظاهرات‌شان به خاطر شفافیت در عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی هستند.

به نظر میرسد کرزی سعی دارد در آستانه تظاهرات طرفداران عبداله که روز شنبه در کابل آغاز شده و در روزهای آتی نیز ادامه می‌یابد، تنش‌هـا را کاهش دهد. تصمیمـ برای برگزاری این تظاهرات پس از آن گرفته شد که شمارش آراء برخی مرکز اخذ رای نشان داد، اشرف غنی رقیب عبداله از او جلوتر است. این تظاهرات برنامه ریزی شده نگرانی‌هـایی را در مورد درگیری‌های خشونت آمیز بوجود آورده است. به ویژه زمانی که قرار است نیروهای امریکایی و ناتو پس از 2014 افغانستان را ترک کنند.

به هر حال دکتر عبداله از سازمان ملل متحد درخواست کرده است تا در بحران انتخاباتی افغانستان مداخله کند. دکتر عبداله مدعی است نتایج اولیه دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است 11 ماه سرطان اعلـامـ شود را رد خواهد کرد، زیرا در این رای گیری تقلب صورت گرفته است. در این میان حامد کرزی اعلـامـ کرده پیشنهاد میانجیگری سازمان ملل متحد توسط عبداله را نه تنها می‌پذیرمـ، بلکه آن را گامی مثبت برای پایان دادن به این مشکلـات میدانمـ. اما نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلـامـ کرده است که میانجی گری سازمان ملل متحد به حل بحران جاری در انتخابات دور دومـ ریاست جمهوری افغانستان کمک نخواهد کرد. با وجود کمیسیون‌هـای انتخاباتی،‌ سازمان ملل متحد یا ادارات دیگر نمی توانند در روند انتخابات افغانستان دخالت کنند. محسنی سپردن روند انتخابات به سازمان ملل متحد به گونه‌ای که نهادهای انتخاباتی افغانستان نادیده گرفته شوند را به نفع ثبات و دموکراسی افغانستان ندانسته است.

با توجه به این اوضاع، به نظر می‌رسد وضعیت سیاسی افغانستان به نوعی به بن بست سیاسی کشیده شده و کشور یک بار دیگر در آستانه بحران انتخاباتی قرار دارد. این که نامزدان نتایج انتخابات را به رسمیت نمی شناسند و بر این باور هستند که تقلب به صورت گسترده انجامـ شده است، افغانستان را به بدترین بیثباتی سوق خواهد داد که مهمترین پیامد آن گسترش ناامنی‌هـا و ایجاد یک هرج و مرج سیاسی متداومـ خواهد بود. در پی این وضعیت سه سناریو قابل پیش بینی است. اول این که حامد کرزی به عنوان رئیس جمهور افغانستان حالت اضطرار و فوق‌العاده اعلـامـ کرده و برای مدتی حکومتش را تمدید کند، هر چند که برخی بر این نظرند که حامد کرزی با این سیاست در ابتدا سعی خواهد کرد نامزدان را قانع کرده و به نوعی نتایج انتخابات هر چه اعلـامـ شد را بپذیرند. اما سناریوی دومـ آن که یک دولت ائتلـافی بین دو نامزد پیشتاز یعنی دکتر عبداله و اشرف غنی احمدزی تشکیل شود که بسیار بعید به نظر می‌رسد. سناریو سومی نیز وجود دارد که به نوعی افغانستان به سمتی کشیده شود که فرصت برای افزایش نقش طالبان بیشتر گردد.

به هر حال، اگرچه طالبان موفق به ایجاد اختلـال و برهمـ زدن دور اول و دومـ انتخابات ریاست جمهوری نگردیدند، اما با وضعیت بوجود آمده آنها میتوانند در حالت فعلی از فرصت استفاده کرده و نقش فعالی در ایجاد نا امنی برای امتیاز گیری در مذاکرات آینده با دولت افغانستان داشته باشند. واقعیت آن است که انجامـ تخلفات انتخاباتی نه تنها روند انتقال دموکراتیک قدرت را دچار بحران می‌کند، بلکه مشارکت گسترده و پرشور مردمـ افغانستان را نیز در این انتخابات با چالش جدی مواجه می‌ سازد. مردمی که برای رسیدن به ثبات و آرامش پایدار صادقانه در پای صندوق‌‌هـای رای حضور پیدا کردند و به نامزد انتخاباتی مورد نظر خود رای دادند. نویسنده: اسماعیل باقری/فارس

 *
*

*نیز بخوانید

ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان


دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟


ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»


اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ


رهبرانی بدون سابقه سیاسی


قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا


آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان


صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان