1397-8-26     2018-11-17     بروز شده در: 1397/8/22 - 19:13:19      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

ویژه نامه شهادت امامـ رضا(ع)

«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریمـ ایران

سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/3/26 - 09:38:22
تعداد بازدید: 566
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ثبات و آرامش افغانستان در گرو پذیرش نتیجه انتخابات
ثبات و آرامش افغانستان در گرو پذیرش نتیجه انتخابات

باید توجه داشت كه اگر هر افغانستانی ثبات سیاسی می‌خواهند باید با دقت مراقب نحوه برخورد خود با مسئله در این مرحله باشند. این انتخابات و نتیجه‌اش محك اساسی در استقرار ثبات سیاسی در افغانستان است

ماراتن نفس‌گیر رقابت بعد از چهار ماه و با برگزاری دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ‌شنبه 14 جون تمامـ شد و حالـا همه منتظر هستند كه از میان دو كاندید نهایی كدامـ ‌یك پیروز نهایی خواهد بود. این دو كاندید دكتر عبداله عبداله و اشرف غنی احمدزی، وزرای خارجه و اقتصاد سابق، هستند كه اعلـامـ پیروزی هر یك و راه‌یابی او به ارك ریاست جمهوری در كابل به دست كمیسیون مستقل انتخابات است. به این جهت، بار انتخابات به طور كامل بر دوش این كمیسیون است و بان كی مون، دبیر كل سازمان ملل، همـ با صدور بیانیه‌ای ضمن تبریك به شهروندان افغانستان برای برگزاری دور دومـ انتخابات، بر مسئولیت خطیر كمیسیون مستقل انتخابات انگشت گذاشته و عمل‌كردی شفاف و بی‌طرفانه را از آن خواسته است.

درخواست دبیر كل فقط منحصر به او نیست و به نظر می‌رسد كه همه ناظران این انتخابات و به خصوص دو كاندیدای اصلی چنین درخواستی را دارند. دكتر عبداله عبداله و احمدزی ساعاتی بعد از پایان رای‌گیری یكدیگر را به تمكین در برابر قانون و سیستمـ انتخاباتی دعوت كردند اما در عین حال، هر دو نتوانستند نگرانی‌های خود را از تقلب‌های صورت گرفته پنهان كنند. نگرانی‌ آنها با وجود شواهد موجه به نظر می‌رسد چرا كه علـاوه بر اعلـامـ خود كمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر ثبت گزارش‌های تخلف، پلیس كابل همـ این كمیسیون را به تخلف انتخاباتی متهمـ كرده است.

این كه كمیسیون، انتخابات را به نحو درست برگزار كرده مسئله‌ای است كه بعد از این توسط كمیسیون شكایات بررسی خواهد شد تا بر اساس ماده 52 قانون اساسی افغانستان در مورد سلـامت انتخابات رای بدهد. بیانیه دبیر كل سازمان ملل و انتظارات كاندیداها حساسیت در مورد سلـامت انتخابات را به خوبی نشان می‌دهد اما باید توجه داشت كه این مسئله همـ از جهت انتخابات قبلی ریاست جمهوری در 5 سال پیش و همـ با توجه به انتقال قدرت با این انتخابات اهمیت خاصی دارد.

5 سال پیش انتخابات ریاست جمهوری در دور اول با پیش‌تازی حامد كرزی، رییس جمهور فعلی، تمامـ شد اما شكایات به حدی بود كه كمیسیون شكایات مجبور به ابطال رای بسیاری از صندوق‌ها شد و انتخابات به دور دومـ با حضور كرزی و دكتر عبداله عبداله كشیده شد. دكتر عبداله عبداله با وجود آن كه می‌توانست در دور دومـ شانس خود را برای پیروزی بیازماید اما چنان معترض به تقلب در دور اول بود كه حاضر به ادامه رقابت نشد و كرزی با همان میزان رای در دور اول به ریاست جمهوری افغانستان رسید. اكنون، دكتر عبداله عبداله وضعیت مشابه 5 سال قبل و حتی بهتر از آن شده كه حاضر شده رقابت را تا دور دومـ ادامه بدهد اما معلومـ است كه خاطره 5 سال قبل را فراموش نكرده و نگرانی شدید او از تقلب نیز به همین جهت است.

او در دور اول از انتخابات فعلی توانست 44.94 درصد آراء را به دست آورد و چیزی نمانده بود تا در همان دور پیروز نهایی شود. این میزان رای به طور طبیعی انتظاراتی را به وجود می‌آورد چون بعید به نظر می‌رسد كه اشرف غنی با 31.5 درصد رای در دور اول بتواند در دور دومـ او را پشت سر بگذارد. او همواره رقیب اصلی خود را تقلب دانسته بود و حالـا همـ با این وضعیت تا دور دومـ صبر كرده اما از این دور انتظاری جز پیروزی و راه‌یابی به ارك ریاست جمهوری ندارد. از طرف دیگر، اشرف غنی همـ خود را فردی دست و پا بسته در برابر رقیب نمی‌داند چنان كه در روزهای تبیلغاتی گذشته چیزی در برابر او كمـ نگذاشت حتی متلك‌های سیاسی.

این كه دو رقیب در برابر نتیجه نهایی و رسیدگی‌های كمیسیون شكایات چه خواهند كرد در آینده نزدیك معلومـ می‌شود اما باید توجه داشت كه اگر هر فرد افغانستانی ثبات سیاسی می‌خواهند باید با دقت مراقب نحوه برخورد خود با مسئله در این مرحله باشند. این انتخابات و نتیجه‌اش محك اساسی در استقرار ثبات سیاسی در افغانستان است زیرا این نخستین بار است كه انتقال قدرت به صورت مسالمت‌آمیز انجامـ می‌گیرد. انتقال قدرت در افغانستان تا قبل از این با توطئه، قتل و كودتا انجامـ می‌گرفت و این نخستین بار است كه انتخابات و صندوق‌های رای آن تكلیف انتقال قدرت را مشخص می‌كند. اگر هر یك از دو كاندید نهایی بخواهد این امر را با جنجال سیاسی آغشته كند بر اصل مسئله و انتقال قدرت مسالمت‌آمیز خدشه وارد كرده و اجازه نداده تا افغانستان بتواند مهمـ‌ترین گامـ خود را برای ثبات سیاسی بردارد.

به همین جهت است كه علـاوه بر شهروندان افغانستانی جامعه جهانی با دقت روند فعلی را دنبال می‌كنند و به ویژه از دو كاندید اصلی تمكین به قانون و قبول مسئولیت خود در مقطع فعلی را درخواست كرده‌اند. چنین درخواستی دكتر عبداله عبداله و اشرف غنی را در برابر منافع شخصی و منافع ملی قرار داده و تنها در صورت تمكین به قانون و تصمیمـ نهادهای قانونی است كه منافع ملی افغانستان را بر منافع شخصی خود ترجیح داده‌اند و توانستند به وظیفه خود برای رسیدن افغانستان به ثبات سیاسی عمل كنند.

نویسنده: سید رحیمـ لـاری*
*

*نیز بخوانید

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟


ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)


مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ


کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان