1398-4-29     2019-7-20     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/3/10 - 11:19:43
تعداد بازدید: 597
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یارگیری‌هـای انتخاباتی و شانس بیشتر عبدالله در دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری
یارگیری‌هـای انتخاباتی و شانس بیشتر عبدالله در دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری

نویسنده: فرزاد رمضانی بونش

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هیچ یک از نامزدها بیش از پنجاه در صد آرا را بدست نیاوردند و کمیسیون مستقل انتخابات با اعلـامـ نتایج نهایی اعلـامـ کرد که دور دومـ انتخابات در میان دو نامزد پیشتاز داکتر عبداله عبداله و داکتر اشرف غنی احمدزی در تاریخ ۲۴ جوزا برگزار خواهد شد.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، نامزدهایی که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری نتوانستند بیشترین آرا را از آن خود کنند، می‎توانند در دور دومـ انتخابات از یک نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری اعلـامـ حمایت کنند. در واقع مردمـ برای نخستین بار در تاریخ کشور، خود را آماده برگزاری دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری می‌کنند. در این میان هر چند پذیرش نتایج اعلـامـ شده توسط کمیسیون انتخابات از سوی نامزدها با اما و اگرهایی همراه بود اما مهمترین ناراضی و پیروز دور نخست این انتخابات یعنی داکتر عبداله با پذیرش ورود به دور دومـ و رقابت با داکتر اشرف غنی احمد زی عملـا رقابت‌هـا را گرمـ‌تـر کرد.

چالش‌هـای دور دوم:

در واقع هر چند برگزاری دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را میتوان نشانه‌ای از تقویت دموکراسی و مردمـ سالـاری و حرکت رو به رشد افغانستان در جهت جایگزینی رقابتهای سیاسی در برابر رقابتها و درگیری‌هـای نظامی به شمار آورد؛ اما کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دومـ همچنان با چالش‌هـایی روبرو است.

در این میان یکی از مهمترین چالش‌هـای دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان فراهمـ کردن شرایط برگزاری انتخابات سالمـ است.

در واقع عملکرد کمیسیون انتخابات در مرحله نخست انتقادات زیادی را برانگیخت. چنانچه باطل کردن درصد چشمگیری از آرا، نرسیدن برگه رای کافی به برخی حوزه‌ها، مداخله برخی اعضای کمیسیون، تقلب سازمان یافته و مواردی از این قبیل موجب شد تا تقریبا تمامی نامزدها نسبت به عملکرد نهادهای انتخاباتی معترض باشند. در این بین اکنون نیز داکتر عبداله عبداله نامزد اصلـاحات و همگرایی در مبارزات دور دومـ انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که در دور دومـ انتخابات ریاست جمهوری از تقلب جلوگیری نماید.

در واقع عبداله از آغاز تقلب را "تنها رقیب" خود می‌دانست و حتی ستاد وی اعلـامـ کرده بود که بیش از نیمـ میلیون رای به حساب آقای غنی افزوده شده‌است. در مقابل، آقای غنی از تقلب "مهندسی شده" به سود رقیب خود سخن میگوید. در این بین واقع تقلب سازمان یافته در دور دومـ و نهایی میتواند پیامد منفی گسترده‌ای در کشور داشته باشد. در بعد دیگری خطر قومی شدن هر چه بیشتر رقابتهای انتخاباتی و به تبع آن تشدید شکافهای قومی در افغانستان وجود دارد. در حقیقت قومیت نقشی تعیین کننده در میزان آرای نامزدهای دور نخست ایفا کرد و ائتلـافهایی برمبنای قومی شکل گرفت. در این میان هر چند در آغاز مبارزات دور دومـ انتخابات ریاست جمهورى، کمیسیون مستقل انتخابات اعلـامـ کرده است که نامزدان نباید در دوران تبلیغات مسایل، قومى، نژادى و مذهبى را مطرح نمایند ولی با توجه به توجه غنی به بهره گیری از این رویکرد نگران کننده است و میتواند پیامدهایی منفی نیز داشته باشد.

گذشته از این، از نگاه امنیتی با وجود تلـاش‌هـای دولت و نیروهای امنیتی در برگزاری بهتر انتخابات از دوره قبلی و وجود طرح‌هـای امنیتی را در آستانه برگزاری دور دومـ انتخابات باید اشاره کرد که با گرمـ شدن هوا درگیری‌هـای مخالفان جریان افراط و شدید‌تـر میشود و عملیات‌هـای بهاری مخالفان بُعد نوینی به خود میگیرد و این امر میتواند در مناطقی موجب چالش گردد و سبب پایین آمدن مشارکت مردمـ در مناطق ناامن گردد.

یارگیری‌هـای انتخاباتی

در دور نخست انتخابات آقای غنی با کسب ۳۱.۶درصد آرا توانست بعد از داکتر عبداله عبداله با حدود ۴۵ در صد آرا قرار گیرد. در این بین پس از آنکه مشخص شد، انتخابات با شرکت عبداله و غنی به دور دومـ می‌رود، حملـات متقابلی بین آنها آغاز شد و در سخنرانی‌ها، مصاحبه‌های مطبوعاتی نامزدها و مطالب هواداران آنها در شبکه‌های اجتماعی شخصیت، اطرافیان، برنامه انتخاباتی و پیشینه سیاسی نامزدها و جنبه‌های منفی و ضعف‌های طرف مقابل مورد نقد قرار گرفت. در این راستا اصرار تبلیغات ستاد عبداله بر اینکه در صورت بررسی درست تقلب انتخاباتی او را در دور نخست به پیروزی می‌رسید، اشرف غنی را در موضع دفاعی قرار داده است.

اما در مقابل، ستاد اشرف غنی تلـاش کرده علت طرح این موضوع از سوی رقیب را هراس عبداله از رفتن به دور دومـ انتخابات بداند. در این حال باید توجه داشت که در کنار این هجمه‌هـای رویارویی دو نامزد تیمـ‌هـای رقیب تلـاش کرده اند تا با اقناع نامزدهای بازنده دور نخست و شخصیت‌هـای قومی و جهادی عملـا نامزد برتر در انتخابات دور دومـ گردند. چنانچه از یک سو (گل‌آغا شیرزی) و (زلمی رسول) از نامزدهای دور نخست از عبداله عبداله حمایت کرده و (داود سلطان‎زوی) از کاندیداتوری اشرف غنی احمدزی اعلـامـ حمایت کرده اند.

در این میان در حالی که امر االه صالح رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان و رهبر نهاد "روند سبز" و جمیل کرزی، رهبر حزب همبستگی جوانان افغانستان و... از عبداله حمایت کرده اند؛ صبغت االه مجددی رییس جمهور پیشین و رهبر جبهه نجات ملی؛ احمد ضیا مسعود برادر احمدشاه مسعود و معاون پیشین رییس جمهور کرزی و پیر سید احمد گیلـانی رییس حزب محاذ ملی نیز از نامزدی داکتر اشرف غنی اعلـامـ حمایت کرده اند. در این بین هر چند هنوز وضعیت هواداری (عبدالرب رسول سیاف)، (قطب الدین هلـال) و (هدایت‎امین ارسلـا) از نامزدهای دور دومـ مشخص نیست اما با نگاهی به آمار و ارقامی میتوان دریافت که مهمترین و بهترین یارگیری‌هـا را تیمـ داکتر عبداله با همراه کردن (زلمی رسول) با یازده درصد آرا دور نخست و(گل‌آغا شیرزی) مرد قدرتمند جلـال آباد انجامـ داده است.

چشمـ انداز فرارو

در واقع جدا از نگاه ستاد عبداله و بسیاری که داکتر عبداله را نامزد پیروز دور نخست انتخابات با بیش از نیمی از آرا میدانستند اکنون همـ در دوران رقابت عبداله و اشرف غنی احمدزی شانس عبداله در راهیابی به ارگ حکومتی کابل بسیار گسترده‌تـر از اشرف غنی است. در این بین هر چند غنی تلـاش میکند تا به نوعی با دامن زدن احساسات قومی و برجسته کردن ضعف‌هـای همراهان تیمـ داکتر عبداله از این امر به نفع خود بهره برد، اما باید گفت شخصیت جنجال‌برانگیز و تند غنی در کنار مسائل خانوادگی‌ اشرف‌غنی احمدزی از نقاظ ضعف وی در جامعه افغانستان به شمار میرود.

با این حال هر چند آقای اشرف‌غنی احمدزی همواره کوشیده در جریان کارزارها اعتقاد و پایبندی‌اش به اسلـامـ را پررنگ نشان دهد اما نداشتن سابقه جهادی پررنگی چون عبداله و متهمـ بودن به حمایت "قومـ‌گرایی" در کنار اختلـاف فکری آقای احمدزی و عبدالرشید دوستمـ معاون نخستش و همچنین مشخص نبودن وضعیت دقیق همراهی دوستمـ میتواند به شکست کامل وی در دومـ بیانجامد. در این راستا هر چند غنی احمد زی به دنبال یارگیری‌هـا و جذب احزاب و گروه‌هـا، شخصیت‌هـا و چهره‌هـای سیاسی بیشتری هست تا وزنه خود را برای جذب آرا بیشتر کند اما با توجه به برتری و فاصله زیاد عبداله از غنی در دور نخست و همراهی بیشتر نامزدها و شخصیت‌هـای موثر قومی و ملی افغانستان از عبداله و پشتوانه جهادی و دو قومی وی ( پشتون و تاجیک) از اکنون باید عبداله را پیروز انتخابات دور دومـ دانست.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان