1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/3/6 - 23:59:02
تعداد بازدید: 505
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سایه تردید بر دستاورهای سفر غیرمنتظره اوباما به افغانستان
سایه تردید بر دستاورهای سفر غیرمنتظره اوباما به افغانستان

عدمـ دیدار با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان و سکوت در برابر تعداد سربازهای امریکایی که در این کشور بعد از 2014 باقی میمانند، اصلی ترین علـامت سوال‌هـای این سفر بودند.

مشاوران و معاون‌هـای باراک اوباما رئیس جمهور ایالـات متحده تاکید دارند که سفر از پیش اعلـامـ نشده روز یک شنبه آقای رئیس جمهور اوباما به افغانستان تنها و تنها به منظور قدردانی از سربازان امریکایی فعال در این کشور بوده است و هیچ ارتباطی به عالمـ سیاست ندارد. اما این دیدار نخستین بازدید او از افغانستان در دو سال گذشته است و درست در زمانی صورت میگیرد که فرمانده کل نیروهای امریکا به شدت درگیر بحث در خصوص آینده جنگ در افغانستان است. اوباما  در گرگ و میش هوای صبح یکشنبه به کابل و پایگاه نظامی بگرامـ رسید. پس از ارائه توضیحاتی از سوی فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان و سفیر امریکا در این کشور، اوباما با جمعیتی از سربازان منتظر امریکایی دیدار کرد و از تلـاش‌هـای آنها و از خودگذشتگی‌هـای خود و خانواده‌هـایشان قدردانی کرد. وی به این سربازان تاکید کرد که امریکا در تمامـ مدت به شما فکر میکند و نوید داد که برای بسیاری از آنها این روزها آخرین روزهای حضور در افغانستان خواهد بود.

با اینهمه اوباما به سربازان امریکایی نگفت که چه تعداد از این 33 هزار نفری که در حال حاضر در افغانستان مشغول به کار هستند پس از پایان سال 2014 میلـادی و اتمامـ ضرب الـاجل امریکا همـ در افغانستان باقی خواهند ماند؟ البته وی در بخش‌هـایی از سخنان خود تایید کرد که طبق برنامه او تعداد معدودی از سربازان امریکایی بیشک در افغانستان باقی خواهند ماند. کاخ سفید  در جدال بیپایان و خسته کننده‌ای با رئیس جمهور فعلی افغانستان حامد کرزی برای امضای پیمان نامه امنیتی در خصوص میزان و نحوه بقای سربازان خود در این کشور پس از سال 2014 است. اوباما در این خصوص گفت: با توافقنامه امنیتی مشترک به فرض امضا شدن آن، میتوانیمـ خود را برای حضور محدود در افغانستان پس از 2014 همـ مهیا کنیمـ. تعدادی از ما در افغانستان باقی خواهند ماند چرا که پس از تمامـ از خودگذشتگی‌هـایی که در این سالها انجامـ داده ایمـ درصدد حفظ موفقیت‌هـایی هستیمـ که در این کشور به کمک شما به دست آمده است. ما باید مطمئن شویمـ که افغانستان دیگر به محلی برای انجامـ عملیات تروریستی علیه ما تبدیل نخواهد شد.

اینکه منظور از حضور معدود دقیقا چیست همچنان یا حداقل فعلـا یک راز باقی مانده ست. کاخ سفید چندین ماه را صرف سر و کله زدن‌هـای مداوم  آمیخته به تهدید با حامد کرزی برای امضای پیمان امنیتی دوجانبه میان واشنگتن - کابل کرد. بسیاری در داخل و خارج از حلقه دولت امیدوار بودند که اوباما به صراحت در خصوص تعداد نیروهایی که در افغانستان باقی خواهند ماند، اظهار نظر کند و البته این همان گامی بود که اوباما تا به امروز تن به برداشتن آن نداده است. به نظر کاخ سفید بازده زمانی بازدید روز یک شنبه اوباما از افغانستان برای اعلـامـ این خبر چندان مناسب نبود چرا که رابطه میان حامد کرزی و باراک اوباما به شدت تیره و تار است و به هرحال کرزی همچنان در کاخ ریاست جمهوری افغانستان مشغول است.

این سوال که چه تعداد نیروی امریکایی پس از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند به چالشی جدی میان کاخ سفید و پنتاگون تبدیل شده است. بسیاری از فرماندهان ارشد نظامی خواهان بقای 15 هزار نیرو هستند و البته با ایما و اشاره‌هـای متفاوت همـ اعلـامـ کرده اند که به حضور حداقل 10 هزار نفر نیازمند هستند. در سوی دیگر این میدان مقامـ‌هـای کاخ سفید ایستاده اند که خواهان بقای نیروهای کمتری حداکثر میان 3 تا 5 هزار نفر هستند.

این سوال که سربازان باقی مانده در افغانستان چه موظفی‌هـایی دارند نیز به اندازه تعداد این سربازان مهمـ است. بسیاری از کسانی که خواهان بقای قدرتمند نیروهای امریکایی در افغانستان پس از 2014 هستند همـ اعتقاد دارند که واگذاری فرصت‌هـای بیشتر به نیروهای امنیتی افغانستان از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. نیروهای امریکایی که در افغانستان باقی بمانند باید در مسیر تعلیمـ و آموزش سربازان افغانی قرار گرفته و البته مهارت‌هـایی را که تاکنون به آنها  آموزش داده نشده را به آنها بیاموزند. یکی از مقامـ‌هـای سابق پنتاگون هفته گذشته در کمیته سیاست خارجی کنگره امریکا اعلـامـ کرد که بقای چیزی حدود 10 هزار نیرو برای به ثمر رساندن اهداف امریکا در افغانستان کافی خواهد بود.

علـاوه بر پرسش‌هـایی در خصوص کمیت و کیفیت حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، اوباما باید راهی برای تعامل و یا کنار امدن با دولت کرزی در ماه‌هـای باقی مانده از ریاست جمهوری وی همـ بیندیشد. واشنگتن و کابل هیچ گونه تلـاشی برای مخفی کردن رابطه پرتنش دوجانبه نکردند. اوباما روز گذشته در دیدار کوتاهی که از افغانستان داشت با حامد کرزی ملـاقات نکرد و کرزی همـ دعوت اوباما برای پیوستن به او در پایگاه نظامی بگرامـ را نادیده گرفت. حرکتی که به خودی خود مصداق سردی روابط دوجانبه است. حامد کرزی اعلـامـ کرد که حاضر است طبق رسومـ افغانستان از آقای اوباما استقبال کند اما هرگز برای دیدار با او به بگرامـ نخواهد رفت. با اینهمه اوباما هنگامـ ترک افغانستان با کرزی تماس تلفونی گرفته و از تلـاش‌هـای نیروهای افغان در بهبود شرایط قدردانی کرده و همچنین برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را تبریک گفت. کاخ سفید منتظر نتیجه این انتخابات و روی کارآمدن دولتی جدید در افغانستان است. با اینهمه انتخابات در دور نخست به پیروزی فرد خاصی منتهی نشد و دور دومـ همـ در ماه آتی میلـادی برگزار خواهد شد. هر دو کاندیدا یعنی عبداله عبداله و اشرف غنی احمدزی موافقت خود را با امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه با امریکا اعلـامـ کرده اند.

اوباما در دیدار با سربازان امریکایی از فداکاری‌هـای آنها قدردانی کرده و البته اشاره‌ای همـ به لیستی از موفقیت‌هـای امریکا در افغانستان کرد. این لیست موفقیت در حوزه‌هـایی مانند غلبه بر طالبان و افزایش توان نیروهای امنیتی افغان را در بر میگرفت. اوباما در سخنان خود اعلـامـ کرد که امریکا در هر دو این حوزه‌هـا ماموریت خود را به پایان برده است. اوباما در بخش‌هـای دیگری از سخنان خود  با اشاره به اینکه القاعده ناپدید شده است گفت: ما اعلـامـ کرده بودیمـ که بهشت امن القاعده را از میان خواهیمـ برد و از آن زمان تاکنون به رهبری القاعده در بسیاری از مناطق طایفه‌ای پایان داده ایمـ. نیروهای ما در بگرامـ تلـاش فراوانی برای تحقق این هدف ما انجامـ دادند.

اوباما در سخنان خود تاکید کرد که تا پایان مبارزه جهانی علیه این گروه شبه نظامی همچنان زمان بسیاری باقی است: شاید رهبری القاعده بر روی سراشیبی قرار گرفته باشد اما در سایر مناطق جهان طرفداران القاعده در حال فعالیت هستند و تهدیدی جدی به حساب میآیند.  ما همچنان در این جبهه قوی و هوشیار باقی خواهیمـ ماند.

منبع: فارن پالیسی*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان