1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/2/2 - 10:04:08
تعداد بازدید: 547
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دموکراسی و تحکیمـ آن در افغانستان
دموکراسی و تحکیمـ آن در افغانستان

امروزه در فراگرد حیات نظامـ سیاسی افغانستان رفتار‌ها و نشانگانی دیده می‌شود که بر برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن دلـالت می‌کند.

  به گزارش انصار به نقل از شرق: برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن مبتنی بر جلوه‌هایی چون: برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه، فاصله‌گیری از الگو‌های اقتدارگرایی در صدارت سیاسی، بازشدن فضای باز سیاسی، برقراری جریان آزاد اطلـاعات (آزادی بیان، تسامح وتساهل) و ایستادگی در برابر تهدیدات داخلی و خارجی است.

در این راستا برگزاری انتخابات آزاد اولین نمود از برقراری دموکراسی است که نظامـ سیاسی افغانستان در انتخاب ریاست‌جمهوری جدید و شورا‌های ولـایتی وفا‌داری خود را به آن نشان داده است. این انتخابات با حضور همه سلـایق و جناح‌های سیاسی و مشارکت زایدالوصف همه گروه‌ها در پنجمـ آپریل 2014 برگزار شد. مهمـ‌ترین ویژگی این انتخابات را باید در رقابت گروه‌ها و جریان‌های فعال سیاسی اخیر این کشور از جمله رقابت کاندیدا‌هایی چون: عبداله عبداله از حزب جمعیت اسلـامی، اشرف غنی احمدزی، زلمی رسول و عبدالرب رسول سیاف از احزاب مستقل ملی این کشور دانست که با توجه به ظرفیت‌های دموکراسی نوپای نظامـ سیاسی افغانستان به انصاف و معیار‌های انتخابات آزاد آن همـ برای سومین انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک بوده است.

آنچنان که گفته شد، فاصله‌گیری از الگو‌های اقتدارگرایی در فراگرد یک نظامـ سیاسی از نشانه‌های دیگر برقراری و تحکیمـ دموکراسی است که تجربه افغانستان در این زمینه لـااقل در روزگاران اخیر یک نمونه درخشان آن بوده است. به واقع صدارت قابل توجه حامد کرزی در ارگ ریاست‌جمهوری که از 22 دسامبر 2001 و همزمان با سرنگونی طالبان آغاز شد می‌توانست به تحکیمـ روند اقتدارگرایی بینجامد و تجاربی چون چاوز در ونزوئلـا، علی اف در آذربایجان، عبداله داد در سنگال، مبارک در مصر و توجمان در کرواسی را تکرار کند، اما تمرین تدریجی و گامـ به گامـ دموکراسی از تکرار آن تجارب جلوگیری کرد، چراکه نحوه صدارت کرزی به‌گونه‌ای بود که همـ توانست با تشکیل نهاد‌های دموکراتیک به‌عنوان ابزار‌های اصلی برای حفظ و اعمال قدرت سیاسی استفاده کند و همـ از بروز یک جنگ داخلی با توجه به سابقه صدارت بلندمدت وی در ارگ ریاست‌جمهوری جلوگیری کند.

از همان ابتدا قراین اینگونه نشان می‌داد که اگر چه این راهبرد به استقرار یک دموکراسی کمـ‌شدت در طول صدارت کرزی می‌انجامد اما سرانجامـ به بار خواهد نشست و به نظامـ سیاسی این کشور با همه مصایب و رفتار‌های کج‌دار و مریزش در مسیر دموکراسی برای بروز و ظهور یک دموکراسی اصیل کمک می‌کند. بازشدن فضای سیاسی از نشانگان دیگر برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن است که می‌تواند تدریجی، ناگهانی، خشونت‌آمیز و مسالمت‌جویانه باشد.

الگو‌های رفتاری 14سال صدارت آقای کرزی در ارگ ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد که راهبرد‌های او در بازشدن فضای سیاسی و گشودن فصل جدیدی از فعالیت‌های سیاسی تدریجی و مسالمت‌جویانه بوده است. البته در این زمینه راهبرد‌های کرزی مستظهر به حمایت‌های مالی و استراتژیکی کشور‌های بزرگی چون امریکا و برخی از متحدان منطقه‌ای بوده است. اولین نشانه از برقراری فضای باز سیاسی با جریان آزاد اطلـاعات و تسامح و تساهل با گروه‌های اپوزیسیون درون نظامـ نمود یافت. در این راستا فرآیند جریان آزاد اطلـاعات در نظامـ سیاسی افغانستان به کمک دو غول بزرگ دنیای وب اجتماعی یعنی فیس‌بوک و گوگل و شبکه‌های مجازی همچون توییتر و یوتیوب متضمن حرکت به پیش در مسیر دموکراسی شد. لـااقل تجربه افغانستان دوران ریاست کرزی در این‌باره دو ویژگی ممتاز داشت؛ اول اینکه جریان آزاد اطلـاعات کاربران انترنتی افغانستان را برای شبکه‌سازی در فضای مجازی آماده کرد و دومـ آنکه جریان‌های آزاد اطلـاعات ناشی از شبکه‌های خصوصی مجازی فضای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور را برای مشارکت در فضای واقعی قرار داد. این وضعیت منجر به تغییر دورنمای تعامل اجتماعی در فضای سیاسی و اجتماعی افغانستان شده که در حد خود از پیش‌نیاز‌های امر دموکراسی است. دومین نشانه از برقراری فضای باز سیاسی تسامح با گروه‌های اپوزیسیون داخلی بوده است.

در این زمینه راهبرد‌های تقابلی عبداله عبداله آن همـ در مقامـ یک اپوزیسیون تمامـ‌عیار بار‌ها و به‌کرات راهبرد‌های کرزی را نشانه می‌گرفت، اما این راهبرد‌های تقابلی نتوانست منجر به حصر یا عدمـ فعالیت‌های مدنی و اجتماعی برای سایر گروه‌های اپوزیسیون شود. این تسامح زمینه را برای ایجاد جامعه باز که پیش شرطی برای استقرار دموکراسی است فراهمـ کرد تا شاید قهرمان آن که همان عبداله عبداله باشد، پیش از اعلـامـ نتایج نهایی خود را پیروز انتخابات و رییس‌جمهور آینده نظامـ سیاسی افغانستان بداند.

از مظاهر دیگر برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن، ایستادگی در برابر تهدیدات داخلی و خارجی است. در این زمینه می‌توان به شوک‌های سیاسی همچون تلـاش برای کودتا و اقدامات تروریستی و آشوب و شوک‌های ناشی از قهر سیاسی اشاره کرد. این ویژگی از برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن کوچک‌ترین نمود را در انتخابات اخیر افغانستان نداشت.

چراکه باوجود مخاطرات بالقوه و بالفعل موجود در فضای سیاسی و اجتماعی افغانستان نه تهدیدات طالبان توانست از گرمی انتخابات بکاهد و نه مدیریت نامریی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و در همین راستا و نه قهر سیاسی. حضور پررنگ آحاد ملت در پای صندوق‌های رای، صحنه‌های انتخابات این‌بار افغانستان را از بسیج توده‌ای به مشارکت سیاسی آن همـ در نوع واقعی‌اش تبدیل کرد.

در این میان و با تجمیع همه مولفه‌هایی که برای برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن برشمرده شده است، پرسش آن است که آیا نمی‌توان افغانستان را در زمره کشور‌هایی دانست که روند‌های دموکراسی در آن نهادینه شده است؟ طبیعی است که افغانستان امروزی را باید با وجود این نشانگان، کشوری دانست که برقراری روند دموکراسی و تحکیمـ آن در بطن نظامـ سیاسی آن نهادینه شده است و این چیزی است که آفاق آن باوجود کارشکنی‌های طالبان و گروه‌های آشوب‌زا در آغاز هزاره سومـ هویداست.*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان