1399-8-1     2020-10-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/1/26 - 09:49:53
تعداد بازدید: 640
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مرگ تدریجی یک رؤیا برای افراطی‌ها
مرگ تدریجی یک رؤیا برای افراطی‌ها

این نخستین بار است که نیروهای امنیتی افغانستان، یک مسؤولیت امنیتی حساس را بدون دخالت نظامیان خارجی به انجامـ رساندند؛ هر چند هر دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری پذیرفته‌اند که پیمان امنیتی امریکا و افغانستان را که کرزی حاضر به امضای آن نشد، امضا کنند.

به گزارش انصار روزنامه شرق مینویسد: "در آخرین گزارش از سلسله گزارش‌هـای انتخابات افغانستان، تلـاش کرده ایمـ تصویری از آینده سال جاری شمسی را برای مخاطبان تشریح نماییمـ. انتخابات افغانستان با حضور هفت میلیونی تبعه این کشور به انجامـ رسید. بر اساس تقویمـ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در چهارمـ ماه ثور و نتایج نهایی آن در بیست و سه ثور اعلـامـ خواهد شد.

با قطع نظر از اینکه برنده انتخابات ریاست جمهوری چه کسی باشد، این انتخابات از سه جهت امید به آینده افغانستان را تقویت کرده است:

1-  گستردگی شرکت مردمـ در انتخابات: حضور مردمـ آنچنان گسترده بود که در بیشتر ولـایتها، برگه‌های رأی در همان ساعات اولیه به پایان رسید. مشارکت بالـای مردمـ همـ در مبارزات انتخاباتی نامزدها و همـ در روز رای دهی علیرغمـ وضعیت بد جوی در برخی مناطق کشور و تهدیدات وسیع امنیتی گروههای شورشی، نشانه آشکاری از گرایش عمومی مردمـ نسبت به این فرآیند بود.

2-  تأمین امنیت به وسیله نیروهای داخلی: تدابیر در نظر گرفته شده امنیتی توسط بخشهای مسئول در دولت افغانستان موجب گردید تا علیرغمـ وجود تهدیدات وسیع، هیچ حادثه قابل توجهی که بتواند روند برگزاری انتخابات را تحت تاثیر قرار داده و مانع انجامـ آن شود صورت نپذیرد. این امر به وضوح نشانگر این نکته بود که نیروهای امنیتی افغانستان همـ توانایی کافی برای تامین امنیت مهمـ ترین رویدادهای ملی را دارند و میتوانند با درایت و قدرت وظایفی را که در راستای تامین امنیت مردمـ در روندهای ملی بر دوش آنها قرار داده میشود انجامـ دهند. عملکرد این نیروها بیانگر تعهد لـازمـ در برابر تامین امنیت، مصونیت، آرامش و رفاه مردمـ و میهن خویش بود.

3-  مدیریت بومی انتخابات: کلیه مراحل طراحی، برگزاری و اجرای این انتخابات بر عهده مقامات مربوطه افغانستان قرار داشت. با وجود کاستی‌هـای معمول و مورد انتظار، کلیت این روند بسیار خوب و قابل قبول بود و در این زمینه نیز امیدهای مردمـ برای مدیریت روندهای ملی از سوی دولت افزایش پیدا کرد و احساس نیاز به خارجی‌هـا و سازمان ملل متحد، کاهش یافت.

انتخابات برگزار شده افغانستان به عنوان اولین تجربه مهمـ که در آن برای اولین‌بار در تاریخ افغانستان امکان انتقال قدرت از طریق ساز و کارهای دمکراتیک و صندوق‌های رای فراهمـ شده است، میتواند تا حدی مسیر تحولـات آینده کشور را مشخص سازد و افغانستان به تدریج از ساخت قومی قدرت فراتر برده و به سمت مسیر دولت- ملت سازی سوقش دهد.

مرگ تدریجی یک رؤیا برای افراطی‌ها

جریان افراطی مخل انتخابات با محوریت طالبان با اعلـامـ قبلی درصدد ناامن سازی حوزه‌هـای رای گیری مختلف در روز انتخابات بود. طالبان در روز انتخابات عملیات مؤثری در سطح انتظارش نداشت و این امر تا حدی روشن میسازد، تبلیغات گسترده امریکا و اروپا از قدرت طالبان چندان با واقعیتهای در صحنه همخوانی ندارد و بزرگ نمایی عامدانه برای وادار کردن افغانها به امضای معاهده امنیتی و پذیرش ادامه حضور نظامی امریکا در خاک افغانستان انجامـ شده بود.

اقدامـ طالبان در ابتدا با خشونت (خصوصا دو حمله به هتل سرینای کابل و حمله به شعبه‌ای از کمیسیون مستقل انتخابات) شروع شد، اما روز رای گیری نتیجه‌ای معکوس داد. به نظر میرسید هر حمله که به هدف دلسرد شدن شرکت کنندگان انجامـ شد، مردمـ را برای مشارکت در انتخابات مشتاق‌تـر میکرد. تلـاش طالبان برای ارعاب مردمـ در سطوح محلی نیز شکست خورد. طبق آمار انتخاباتی، حتی در مناطق پشتون نشین شرق و جنوب، مشارکت انتخاباتی بالـا بود.

واقع بینانه است که اظهار کنیمـ، این اولین بار است که نیروهای امنیتی افغانستان یک مسؤولیت امنیتی حساس را بدون دخالت نظامیان امریکا و ناتو بصورت مستقل به سرانجامـ قابل قبول رساندند و گفتند که نیازی به ادامه حضور امریکا و ناتو ندارد؛ هر چند که دو نامزد دارای شانس بیشتر برای رسیدن به کاخ ارگ ریاست جمهوری از قبل پذیرفته اند که معاهده امنیتی امریکا و افغانستان را که حامد کرزی حاضر به امضای آن نشده، امضا کنند.

بنابراین خروج کامل نیروهای امریکا و ناتو فعلـاً منتفی است و هر نامزدی که در نهایت پیروز انتخابات اعلـامـ شود معاهده بحث انگیز امریکا و افغانستان را امضا خواهد کرد و حداقل در ده سال آینده نظامیان خارجی در پایگاههای امن پیگیر اهداف استراتژیک خودشان خواهند بود.

تثبیت مردمـ‌سالـاری در افغانستان با اعلـامـ نتایج معتبر

در تحلیل مقطع حساس فعلی؛ نباید شرایط خاص افغانستان را از یاد برد و به قضاوت زودهنگامـ مبادرت کرد. شمارش آرا و اعلـامـ نتایج مهمـ‌تـر از چگونگی برگزاری انتخابات است. قدر مسلمـ آن است که مردمـ افغانستان با شرکت گسترده در انتخابات از خود هوشیاری قابل توجهی نشان داده اند و به افراطی گری و جنگ طلبی (نه) گفته اند ولی اینکه نخبگان و صاحبان قدرت با تمایلـات انحصارگرایانه قومی- مذهبی شان کاملـا تسلیمـ خواست عمومی مردمـ شوند هنوز زود است که دست به قضاوت زد.

اگر حضور و مشارکت سیاسی در آینده افغانستان یک بعد از فرهنگ سیاسی جوامع مدرن را تشکیل میدهد بعد دیگر این گونه جوامع در فرهنگ سیاسی انتقال مسالمت آمیز قدرت است. بنابراین، این انتخابات ظرفیتی را ایجاد کرد که اگر به صورت مسئولـانه با آن برخورد شود، سیاست افغانستان را در یک بستر مدنی و عقلـانی هدایت خواهد کرد.

اکنون این مسئولیت بر عهده سیاست مداران افغانستان است که از این دستاورد و فرهنگ جدید سیاسی که براساس عقلـانیت مدنی و مردمـ سالـاری پایه‌گذاری شده است حراست کرده و اجازه ندهند تا با آرای مردمـ افغانستان معامله‌ای صورت گیرد؛ زیرا هیچ مصلحت سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی بالـاتر از اراده مردمـ و مصلحت مردمـ افغانستان و این کشور وجود ندارد؛ چرا که این انتخابات می‌تواند به سنت سیاسی جامعه افغانستان نقطه پایانی گذاشته و روزگار جدیدی از سیاست‌ورزی مدنی و عاری از خشونت را پایه‌گذاری کند.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان