1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1393/1/23 - 10:10:23
تعداد بازدید: 369
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

انتخاباتی که نمایش همگرائی ملی مردمـ بود
انتخاباتی که نمایش همگرائی ملی مردمـ بود

نویسنده: محمدرضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلـامی ایران در افغانستان

منبع: دیپلماسی ایرانی

سومین دور انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان خاتمه و شمارش آرا آغاز گردیده است. این تحول سیاسی را باید در نوع خود مهمترین تحول سده‌هـای اخیر در این کشور محسوب نمود. برای اولین بار قدرت سیاسی از فردی منتخب به فردی دیگر بصورت مسالمت آمیز و بر مبنای مراجعه به آرای عمومی در حال شکل گرفتن است. این دقیقا بخش اول انتقال سیاسی است که در سال جاری قرار بر انجامـ آن در افغانستان بود و بخش دومـ آن نیز با نهائی شدن نتیجه انتخابات و انتقال قدرت سیاسی تکمیل خواهد گردید. میتوان در مجموع برگزاری این انتخابات را با توجه به وضعیت کلی افغانستان و استانداردهای این کشور اقدامی موفقیت آمیز و گامی به جلو محسوب نمود.

برجستگیهای انتخابات اخیر در افغانستان و در مقایسه با انتخابات قبل را باید در سه نکته مهمـ دید:

* افغان محور بودن انتخابات: کلیه مراحل طراحی، برگزاری و اجرای این انتخابات بر عهده مقامات مربوطه افغانستان قرار داشت، ضمن اینکه این موضوع شامل تامین امنیت توسط نیروهای بومی افغانستان نیز بود.

* تولید هیجان اجتماعی: مشارکت بالـای مردمـ همـ در مبارزات انتخاباتی کاندیداها و همـ در روز رای دهی علیرغمـ وضعیت بد جوی در برخی مناطق کشور و تهدیدات وسیع امنیتی گروههای شورشی، نشانه آشکاری از گرایش عمومی مردمـ نسبت به این فرآیند بود.

* آزمونی برای ارائه قابلیت‌هـای امنیتی دولت: تدابیر در نظر گرفته شده امنیتی توسط بخشهای مسئول در دولت افغانستان موجب گردید تا علیرغمـ وجود تهدیدات وسیع،هیچ حادثه قابل توجهی که بتواند روند برگزاری انتخابات را تحت تاثیر قرار داده و مانع انجامـ آن شود صورت نپذیرد.

انتخابات در افغانستان در شرایطی صورت گرفت که این کشور کماکان در حوزه‌هـای امنیت و اقتصاد با کاستی‌هـائی مواجه است. بدون پرداختن به جزئیات هر کدامـ از این دو موضوع و بصورت کلی میتوان گفت امنیت  مهمترین بخش مفقوده پازل افغانستان و پیش نیاز واقعی سایر تحولـات این کشور تلقی میگردد. کالـائی که دستیابی به آن را در محدوده‌ای فراتر از مرزهای افغانستان باید جستجو کرد. ریشه‌هـای بحران ناامنی در این کشور لزوما داخلی نبوده و عاملین این ناامنی نیز اگر چه عناصری بومی اند اما متغیرهایی مستقل و تصمیمـ گیر در صحنه داخلی این کشور محسوب نمی شوند. بخشی از این بحران میتواند ناشی از در یک مسیر قرار نگرفتن منافع امنیتی طرفهای خارجی موثر در این کشور محسوب گردد. مشکل عمده در این حوزه این است که ظرف سالهای گذشته تنها بخشی از این منازعه بیرونی‌هـا در محیط داخلی افغانستان مدیریت و کنترل گردید و بخش اصلی آن کماکان درگیر باقی مانده اند.

ریشه‌هـای بحران ناامنی در این کشور لزوما داخلی نبوده و عاملین این ناامنی نیز اگر چه عناصری بومی اند اما متغیرهایی مستقل و تصمیمـ گیر در صحنه داخلی این کشور محسوب نمی شوند.

همچنین اگر مهمترین هدف اقتصادی یک کشور را افزایش ثروت و در نتیجه قدرت ملی بدانیمـ، باید پذیرفت افغانستان امروز علیرغمـ دستاورهای سالهای گذشته هنوز راهی طولـانی برای دستیابی به این هدف را در مقابل خود دارد. هر چند برخی منابع ملی ثروت در این کشور احیا گردیده اما کمبود نیروی کارآمد در سطوح مختلف و نیاز به جذب سرمایه در کنار فساد موجود از عوامل بازدارنده در این حوزه محسوب میشوند. نیازمندی افغانستان در حوزه اقتصاد به منابع خارجی پدیده‌ای است که برای سالهای آتی ادامه خواهد یافت.

دو مقوله فوق از موضوعاتی هستند که در کنار برخی دیگر از پدیده‌هـا، دولت بعد باید خود را برای مدیریت آنها مهیا کند. دولت بعد در افغانستان فارغ از اینکه کدامیک از کاندیداهای موجود سکان اداره  آنرا بر عهده بگیرند با چالشهائی مواجه خواهد بود که نمی توان در کوتاه مدت توقعی برای بر طرف شدن آنها داشت، اما چنانچه تقویت همگرائی ملی را بعنوان پشتوانه این انتخابات مورد توجه و اهتمامـ قرار دهد میتواند زمان کوتاه تری را برای تخفیف این چالشها بکار برد.

هر چند دستاورد این انتخابات شاید از منظری" نه " بزرگ نه تنها به شورشیان، بلکه به برخی نیروهای داخل نیز قابل تعمیمـ باشد. اما مهمترین ویژگی آنرا باید در پدیده‌ای دیگر جستجو کرد. آنچه  که میتوان آنرا پیامـ مهمـ انتخابات اخیر در افغانستان تلقی نمود عیان شدن تحول اجتماعی است که ظرف سالهای اخیر آغاز و در این انتخابات بخوبی خود را نشان داد. تحولی که توانست با شکافتن پوسته خود، وارد عرصه جامعه شود.

البته هنوز جامعه افغانستان  نتوانسته بصورت لـازمـ خود را از پیوندهای قومی جدا سازد و کماکان اقوامـ با همان شاخصه‌هـای سنتی و شخصیت مداری  به جا مانده از قبل در بستر جامعه حرکت میکنند و حتی نقش و کارکرد احزاب سیاسی فعلی بدون برخورداری از پشتوانه قومی بصورت مستقل و کارآمد قابل تعریف نیست و در این انتخابات نیز به چشمـ میخورد، اما این موضوع به مفهومـ نادیده گرفتن اتفاق مهمی که در لـایه‌هـای‌هـای اجتماعی این کشور رخ داده نمی تواند باشد.

آنچه  که میتوان آنرا پیامـ مهمـ انتخابات اخیر در افغانستان تلقی نمود عیان شدن تحول اجتماعی است که ظرف سالهای اخیر آغاز و در این انتخابات بخوبی خود را نشان داد. تحولی که توانست با شکافتن پوسته خود، وارد عرصه جامعه شود

از سوی دیگر این تحول اجتماعی هر چند به دلیل عدمـ برخورداری ثبات لـازمـ در جامعه قابلیتی برگشت پذیر میتواند داشته باشد و هنوز تا مرز نهادینه شدن راه کوتاهی در پیش ندارد، اما به یمن طبقه متوسط تازه شکل گرفته در شهرهای بزرگ این کشور، نمی تواند نادیده گرفته شود. این تحول اجتماعی زائیده آغاز روند توسعه در افغانستان است. توسعه‌ای که افکار عمومی و رسانه‌هـای جمعی، افزایش سطح تحصیلـات، مطالبات نسل جدید و تلـاش جامعه مدنی برای هویت یابی در ایجاد و شکل دهی به آن موثر بودند. این روند تازه  آغاز شده  مولفه مهمی برای شکل دهی جامعه آینده افغانستان خواهد بود.

هنگامی که از این زاویه به موضوع افغانستان نگاه میکنیمـ، شاید رسالت دوستان این کشور در مقطع فعلی را باید بازتعریف منافع مشترک و جمعی که ثبات و امنیت در این کشور میتواند برای منطقه و خارج از منطقه فراهمـ نماید، مهار نسل جدید افراط گرایان که شبکه‌ای غیر منسجمـ اما همسو از شمال افریقا تا غرب آسیا ایجاد کرده اند و کمک به نهادینه سازی روندهای قانونی و تعریف شده موجود در این کشور دانست.

 *
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان