1398-3-29     2019-6-19     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1393/1/17 - 09:13:02
تعداد بازدید: 699
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سخنگوی «دکترعبداله»: عبداله 50+1 درصد آرا را از آن خود کرده است/ مشکلـات خبرنگاران در روز انتخابات
سخنگوی «دکترعبداله»: عبداله 50+1 درصد آرا را از آن خود کرده است/ مشکلـات خبرنگاران در روز انتخابات

سخنگوی ستاد انتخاباتی (عبداله عبداله) گفت که این تیمـ 80 الی 90 درصد رأی در ولـایت‎های مرکز، شمال و غرب افغانستان را به دست آورده و با اخذ این تعداد از آرا نیاز به دور دومـ انتخابات نیست زیرا عبداله 50+1 درصد آرا را از آن خود کرده است.

به گزارش انصار، (سیدفاضل سنچارکی) سخنگوی ستاد انتخاباتی عبداله در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، گفت که تیمـ انتخاباتی آن‎ها در ولـایت‎های شمال، مرکز و غرب افغانستان 80 الی 90 درصد آرا را از آن خود کرده است.

سنچارکی افزود: این آمار ابتدایی بوده و تاکنون شمارش آرا و گزارش آن توسط ناظران به تیمـ انتخاباتی عبداله نرسیده است.

وی در ادامه گفت که تیمـ انتخاباتی عبداله، به علـاوه آن که در ولـایت‎های غربی، شمالی و مرکز افغانستان پیشتاز بوده‎اند در ولـایت‎های جنوبی و شرقی این کشور نیز آرا قابل ملـاحظه‎ای به دست آورده است.

سخنگوی ستاد انتخاباتی عبداله گفت: بر اساس گزارش ناظران، این تیمـ از ولـایت‎های جنوبی و شرقی، درصد خوبی از آرا را نیز کسب کرده است.

به گفته وی، در برخی مراکز رأی‎دهی در ولـایت‎های جنوبی و شرقی عبداله در صدر بوده است.

سنچارکی در ادامه سخنان خود گفت: تاکنون امکان پیروزی تیمـ انتخاباتی عبداله زیاد است، زیرا بر اساس گزارش‎های ناظران در مجموع بیشترین آرا را دارد.

وی تأکید کرد که به نظر می‌رسد که با اخذ این تعداد از آرا نیاز رفتن انتخابات به دور دومـ وجود ندارد، زیرا عبداله 50+1 درصد آرا را از آن خود کرده است.

به گفته وی، نتیجه انتخابات رابطه مستقیمی با عملکرد مسئولـان کمیسیون مستقل انتخابات کشور دارد، زیرا در صورتی که آن‎ها شفافیت و بی‎طرفی در این روند را مدنظر بگیرند، عبداله پیروز خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: در مناطقی که تقلب صورت گرفته بود، آن روند را مستندسازی کرده و به مسئولـان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ارجاع کردیمـ.

وی همچنین از تمامـ مسئولـان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواست تا در بررسی تخلفات انجامـ شده نیز بی‎طرفی خود را حفظ کرده و در نتایج انتخابات تصرف نکنند.

سخنگوی ستاد انتخاباتی عبداله، کمبود تعرفه‎های رأی‎دهی را یکی از مشکلـات فرا روی رأی دهندگان در سراسر افغانستان عنوان کرد.

به گفته وی، عبداله خواستار توضیح کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در مورد علت این موضوع شده است.

سنچارکی در ادامه سخنان خود از فعالیت رسانه‎ها در روز انتخابات نیز قدردانی کرد و گفت: رسانه‎ها بهترین پوشش خبری را داده و برای هیچ نامزد مشخصی فعالیت نکرده‎اند.

وی تأکید کرد که رسانه‎ها و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان باید مورد تقدیر قرار گیرند.

وی از حضور مردمـ افغانستان نیز استقبال کرد و گفت: مردمـ با شرکت در انتخابات به تهدیدات دشمنان خود (نه) گفته و مدنیت و مردمـ سالـاری خود را ثابت کردند.

وی گفت: روز رأی‎دهی توأمـ با مشکلـات سرمای هوا و ناامنی در برخی از مناطق کشور برگزار شد، اما این مشکلـات نتوانست مانع حضور ملت این کشور در روند انتخابات شود.

روز شنبه (16 حمل) مردمـ شاهد برگزاری سومین دور انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولـایتی در کشور بودند که 8 نامزد ریاست جمهوری و 2 هزار و 700 نامزد شورای ولـایتی در آن حضور داشتند.

قرار است نتایج ابتدائی انتخابات افغانستان در چهارمـ ماه ثور و نهایی آن در 23 ثور اعلـامـ شود که بر این اساس نهمین رئیس جمهور افغانستان به قدرت خواهد رسید.

مشکلـات خبرنگاران

روز انتخابات در بعضی مراکز رأی دهی کارمندان کمیسیون انتخابات مانع کار خبرنگار روزنامه انصار گردیده و حتی یکی از کارمندان کمیسیون انتخابات در مرکز رأی دهی 216 کابل، میگوید که شما تنها اجازه تعداد محدود گرفتن عکس را دارید. و برخورد بسیار زننده‌ای را با خبرنگار انصار داشت. این در حالی که در همین مرکز یکی از اشخاصی که خود را عبدالعزیز و کارمند کمیسیون و مدیر مراکز رأی دهی معرفی میکند، اما کارت هویت از کمیسیون را با خود ندارد. عبدالعزیز، مدیر مرکز رأی دهی 216، حسینیه قلعه فتح اله میگوید: ما چون کارمندان موقت هستیمـ و من مدیر این مرکز هستمـ، برای ما کارت توزیع نکرده اند، برای ما کارت نرسیده؟!

بعضی ناظرین کاندیدان شکایت داشتند که در این مرکز در روند رأی دهی توسط کارمندان کمیسیون دخالت‌هـای صورت گرفته است. وی در مورد دخالت کارمندان کمیسیون انتخابات در کار پروسۀ رأی دهی در این مرکز میگوید: ما برای کسانی که کمک لـازمـ دارند از ناظرین مشوره خواستیمـ، اگر آنها مشوره دادند ما کمک کردیمـ در غیر آن کمک نکردیمـ.

اما عنایت اله یوسف زاد، یک تن از ناظرین کاندیدان شورای ولـایتی کابل در این مرکز میگوید: متأسفانه یکی از کارمندان مربوط به کمیسیون انتخابات، در این مرکز، چندباری در پروسۀ رأی دهی دخالت نموده است که با اعتراض ناظرین مواجه شده است.

همـ چنین در مرکز رأی دهی (0101225) مسجد جامع الجواد ناحیۀ دهمـ شهر کابل، عبدالجمیل مدیر این مرکز مانع عکسبرداری عکاس روزنامه انصار گردید. عبدالجمیل میگوید، تنها تلویزیون ملی اجازۀ تهیۀ مصاحبه و تصویر را دارد. وی ادعا میکند که از جانب کمیسیون انتخابات چنین دستوری را دریافت کرده است.

دفتر کمیسیون انتخابات نیز همکاری‌هـای لـازمـ را با بعضی رسانه‌هـا انجامـ نداده است که به عنوان نمونه میتوان از عدمـ به دسترس گذاشتن شماره تلفون‌هـای رؤسای کمیسیون‌هـای ولـایات و کاندیدان شوراهای ولـایتی با وجود درخواست کتبی روزنامه انصار، یاد آوری نمود.

نظرسنجی روسیا الیوم:عبداله عبداله در انتخابات پیروز میشود    

بیشتر شهروندان عرب معتقدند عبداله عبداله در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیروز خواهد شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیومـ، بر اساس نظرسنجی پایگاه انترنتی این شبکه، پنجاه و پنج درصد از عرب زبان‌هـا پیش بینی میکنند عبداله عبداله در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیروز شود.

بر اساس این نظرسنجی بیست و سه درصد از عربها زلمی رسول را برنده این انتخابات میدانند. بیست و دو درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی همـ اشرف غنی احمدزای را پیروز این انتخابات دانستند.

مشارکت 58 درصدی در انتخابات

مقامـ‌های کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند ۵۸ درصد واجدان شرایط در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولـایتی افغانستان شرکت کردند.

به گفته این مقامـ‌ها این رقمـ در مقایسه با دوره‌های پیشین انتخابات بسیار بالـا است.

به گزارش انصار، حدود ۱۵ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در افغانستان بودند. به گفته ناظران این میزان بالـای مشارکت با توجه به تهدیدهای صورت گرفته از سوی طالبان اهمیت فراوانی دارد.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولـایتی در افغانستان با تمامـ حاشیه‌های خوب و بدی که داشت پایان یافت و حالـا، همـ مردمـ افغانستان و همـ جامعه جهانی منتظر پایان روند شمارش آرا و اعلـامـ نتایج این انتخابات هستند تا با زعیمـ آینده این کشور آشنا شوند. به گفته کمیسیون انتخابات نتایج اولیه چهارمـ ماه ثور اعلـامـ می‌شود.

از چند روز مانده به انتخابات زمزمه‌هایی بالـا گرفت که حکایت از احتمال بروز تقلب در جریان رای‌گیری و شمارش آرا داشت و نگرانی‌هایی همـ در این رابطه از سوی برخی تیمـ‌های انتخاباتی و ناظران انتخابات مطرح شد.

در روز انتخابات نیز، تمامـ شدن پیش از وقت اوراق رای‌دهی در چند ولـایت به این نگرانی‌ها بیشتر دامن زد. ستادهای انتخاباتی تعدادی از نامزدها گفته‌اند که اسناد و شواهدی را در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات گذاشته‌اند که نشان می‌دهد در برخی از مراکز رای‌گیری تخلفاتی صورت گرفته است.

از سوی دیگر اما حضور مردمـ در پای صندوق‌های رای گسترده بود و برای بسیاری از جمله متولیان برگزاری انتخابات غافلگیرکننده؛ آن همـ در روزی که باران و سرما دست به دست مخالفان مسلحی داده بودند که از هفته‌ها پیش تهدید کرده بودند این انتخابات را بر همـ می‌زنند و مراکز رای‌گیری را برای افغان‌ها ناامن خواهند ساخت.

انتخابات روز شنبه و شرکت حدود ۵۸ درصد واجدان شرایط به خصوص زنان که به گواهی آمار رقمی بسیار بالـاتر از آن چیزی است که در دوره‌های پیشین انتخابات در ده سال گذشته شاهد آن بودیمـ پیامـ واضح و روشنی داشت.

عکس العمل‌هـای مقامات خارجی

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا نیز در بیانیه‌ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، برگزاری انتخابات در افغانستان و شرکت میلیون‌ها افغان در این انتخابات را تبریک گفت.

اوباما گفت که ایالـات متحده امریکا به حمایت خود از افغانستانی مستقل، باثبات، یکپارچه و دموکراتیک، ادامه می‌دهد.

در همین حال آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، انتخابات روز شنبه در افغانستان را "تاریخی" خواند و از "اشتیاق" افغان‌ها برای رفتن به پای صندوق‌های رای و "اجرای وظیفه عالی" نیروهای امنیتی این کشور ستایش کرد.

راسموسن گفت: "من به میلیون‌ها زن و مرد افغان که در سراسر این کشور در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولـایتی شرکت کردند و رای خود را به صندوق‌ها ریختند، تبریک می‌گویمـ."

ویلیامـ هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در بیانیه‌ای گفته است که انتخابات روز شنبه در افغانستان "دست آورد عظیمی برای مردمـ افغانستان" است.

140 حمله در روز انتخابات

محمد عمر داوودزی، وزیر امور داخله روز شنبه گفت که در ۲۴ ساعت گذشته، شورشیان مخالف دولت، ۱۴۰ حمله انجامـ دادند که در نتیجه آن ۹ پلیس، ۷ سرباز ارتش و ۸۹ شورشی کشته شدند.

به گفته او تعداد غیر نظامیان کشته‎شده در این حملـات چهار نفر است و ۴۳ نفر همـ زخمی شده‌اند.

به گفته داوودزی از چندین حمله انتحاری به مراکز رای‌گیری در ولـایت‌های مختلف از جمله غزنی و بغلـان نیز جلوگیری شده است.

شکایت‌های انتخاباتی

نامزدهای انتخابات و ستاد انتخاباتی آنها تا ۷ ثور فرصت دارند که شکایت‌های خود را به کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ارائه کنند.

هرچند تا کنون شکایت‌های زیادی از سوی نامزدهای انتخابات مطرح نشده است اما شامگاه روز شنبه، عبداله عبداله، یکی از نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری از تمامـ شدن اوراق رای‌دهی در برخی از مراکز ابراز تاسف کرد و گفت که تیمـ او شکایت‌های مربوط به تقلب را در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات گذاشته است. عبداله به صورت مشخص از تقلب در ولـایت قندهار سخن گفت.

پیش از عبداله، اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد این انتخابات نیز در یک نشست خبری گفت: "در بعضی محلـات به وضوح دیده شده که تقلب صورت گرفته و این برای ما قابل قبول نیست و از کمیسیون انتخابات میخواهیمـ که این تقلب را به دقت بررسی کند و متقلبان باید افشا شوند."

او از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا تمامـ آرای مراکزی را که در آنها تقلب صورت گرفته باطل اعلـامـ کند.

شمارش آرا

بر اساس قانون، شمارش آرا در هر محل رای‌گیری توسط کارمندان کمیسیون انتخابات و به صورت دستی انجامـ شده و نتایج به دست آمده در حضور ناظران در برگه‌های مخصوص درج گردیده و این برگه‌ها امضا شدند.

برای جلوگیری از دستکاری‌های احتمالی، روی برگه‌ها چسپ زده شد.

بر اساس برنامه‌های زمان‌بندی شده، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری پس از دو هفته و شمارش آرای کل ولـایات، در چهارمـ ماه ثور اعلـامـ می‌شود.

با اعلـامـ نتایج اولیه، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، روند بررسی شکایت‌ها را آغاز می‌کند و نتیجه این بررسی‌ها را تا روز ۱۸ ماه ثور در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار می‌دهد.

کمیسیون انتخابات پس از یک هفته در ۲۴ ثور، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلـامـ می‌کند و در اول ماه جوزا تصمیمـ نهایی کمیسیون اعلـامـ و رئیس جمهوری جدید معرفی می‌شود.

در صورتی که هیچ یک از نامزدهای انتخابات، بیشتر از ۵۰ درصد رای‌های ریخته شده به صندوق‌ها را به دست نیاورند، انتخابات به مرحله دومـ کشیده خواهد شد.

در این صورت دو نامزد پیشتاز در کمتر از یک ماه پس از اعلـامـ نتایج نهایی انتخابات، در دور دومـ با همـ به رقابت خواهند پرداخت.

بر اساس جدول زمانی از پیش اعلـامـ شده، در صورت رفتن انتخابات ریاست جمهوری به دور دومـ، رای‌گیری در روز هفتمـ ماه جوزا برگزار خواهد شد.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، انتخابات شوراهای ولـایتی نیز برگزار شد.

قرار است نتیجه انتخابات شوراهای ولـایتی روز ۲۷ ماه ثور به صورت ابتدایی و نتایج نهایی پس از رسیدگی به شکایت‌های مرتبط به آن، در روز هفدهمـ ماه جوزا اعلـامـ شود.

 *
*

*نیز بخوانید

لـاوروف: جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد/ کرزی: روابط ما با روسیه از مهمترین روابط ما است / طالبان: برای رسیدن به صلح، امریکایی‌هـا باید بروند / نور: به احترامـ عید ماه مبارک رمضان


فرد متهمـ به رسوایی اخلـاقی مشاور ارشد رییس جمهور شد


آقای غنی خواهان دستگیری فوری اخلـال‌گران امنیت شهر کابل شد


شورای نامزدان ریاست‌جمهوری: ترویج اعمال غیراخلـاقی در ارگ را شدیداً تقبیح می‌کنیمـ


شورای نامزدان: رییس‌جمهور در عزل و نصب‌ها خلـاف قانون عمل می‌کند


تنش مجلس وارد دومین هفته شد؛ دست‌های از داخل و بیرون کار مجلس را به اینجا کشانده است


مشاور مقامـ مجلس سنا به اتهامـ همکاری با تروریستان و به شهادت رساندن سربازان بازداشت شد


نگرانی دبیرکل سازمان ملل از قربانی‌شدن غیرنظامیان در نبردها


«برخی نماینده‌گان به مسایل قومی و مالی دامن می‌زنند تا چیزی عاید حال شان گردد»


در جریان مراسمـ تجلیل از صدسالگی رابطه روسیه و افغانستان، مذاکرات بین‌الـافغانی صلح برگزار میشود

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان