1399-3-10     2020-5-30     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1398/2/20 - 17:00:27
تعداد بازدید: 516
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پایبندی به رسمـ دیرین کودک‌کشی
پایبندی به رسمـ دیرین کودک‌کشی

رژیمـ صهیونیستی در تهاجمات اخیر خود به نوار غزه به نوزادان و جنین‌های چند ماهه در شکمـ مادر همـ رحمـ نکرد و در این حملـات بیش از ۲۷ فلسطینی به شهادت رسیدند و مساجد، مکاتب، پایگاه‌های آموزشی، برج‌های مراقبت، سازمان‌های رسانه‌ای، واحدهای مسکونی و... مورد حمله قرار گرفتند.

در تاریخ ۲۴ جولـای ۱۹۲۲ قیمومیت انگلستان بر فلسطین رسماً توسط شورای (جامعه ملل) به تصویب رسید. در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای فلسطین را به سه قسمت تقسیمـ کرد. ۴۳ درصد آن را در اختیار عرب‌ها و ۵۶ درصد آن را در اختیار یهودیان و بیت‌المقدس را نیز بین‌المللی اعلـامـ کرد. زمانی که قیمومیت بریتانیا بر فلسطین در ۱۵ می۱۹۴۸ به پایان رسید، صهیونیست‌ها شورای موقت حکومتی را مرکب از ۳۸ عضو تأسیس کردند که به نوبه خود یک کابینه ۱۳ نفره را انتخاب کردند. در همان روز (دیوید بن گوریون) که بعداً مقامـ نخست وزیری و وزارت دفاع را به عهده گرفت، تشکیل دولت را اعلـامـ کرد. بلـافاصله بعد از این اعلـامـ، دولت‌های ایالـات متحده امریکا و اتحاد جماهیر شوروی، اسرائیل را به رسمیت شناختند، بدین ترتیب اسرائیل رسماً در سال ۱۹۴۸ میلـادی تأسیس شد. درست همـ‌زمان با تصویب اعلـامیه جهانی حقوق بشر، اعلـامیه‌ای که مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه سال پس از تأسیس با هدف برقراری تضمین حقوق و آزادی‌های برابر برای همه مردمـ جهان آن را تصویب کرد.

حال بیش از هفتاد سال از تصویب این اعلـامیه و تأسیس رژیمـ صهیونیستی می‌گذرد و اکنون زمان خوبی برای ارزیابی تأثیرگذاری اعلـامیه حقوق بشر در تضمین اجرای حقوق بشر برای مردمـ جهان می‌باشد. پر واضح است، رژیمـ صهیونیستی اسرائیل از زمان تأسیس تاکنون جنایات زیادی را در سرزمین‌های اشغالی فلسطین مرتکب شده است. اسرائیل از ابتدای پیدایش و حضور در فلسطین، در کنار تمامـ مسائل نظامی و خشونت‌های به کار گرفته در برابر مسلمانان سرزمین‌های اشغالی، به صورت گسترده به نقض حقوق بشر نیز پافشاری داشته است. به طوری که رژیمـ صهیونیستی در تهاجمات خود علیه غزه با حمله به ساختمان‌های مراکز بهداشت، بیمارستان‌ها، حمله به خانه‌های مسکونی و تخریب تعداد زیادی از آن‌ها، تدارک حملـات کور علیه منازل و مکان‌های غیرنظامی به ویژه کودکان و زنان، حمله به مساجد که مردمـ غیرنظامی در آن پناه می‌گیرند، حمله به ساختمان‌های بسیاری در شهر غزه، استفاده از سلـاح‌های ممنوعه، بمب‌های خوشه‌ای و فسفری و... مرتکب جنایت جنگی شده است.

نکته حائز اهمیت این است که در قوانین بین‌المللی، قواعد بنیادینی وجود دارند که از آن‌ها به (قواعد آمره) تعبیر می‌شود و از جمله اصولی که به عنوان قاعده آمره، مورد پذیرش جامعه بین‌المللی قرار گرفته عبارت‌اند از: اصل عدمـ توسل به زور و ممنوعیت تجاوز، اصل حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود و اصل رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌باشد، زیر پاگذاشتن قواعد آمره و اصول شناخته شده بین‌المللی، نقض فاحش حقوق بین‌الملل محسوب شده و مسئولیت بین‌المللی و بعضاً مسئولیت کیفری را به همراه خواهد داشت. بنابراین باید گفت تجاوز و حمله رژیمـ صهیونیستی به مردمـ غزه، بدون تردید نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین‌الملل و در زمره جنایات بین‌المللی است. طبق موازین و مقررات حقوق بین‌الملل، از جمله قواعد عرفی، کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و پروتکل‌های الحاقی به کنوانسیون‌های مزبور و همچنین، قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی، رژیمـ صهیونیستی مرتکب نقض فاحش و جدی مقررات مذکور شده است. بر اساس قواعد حقوق عرفی و عهدنامۀ بین‌المللی، مرتکبین و ناقضین این مقررات می‌بایست به علت ارتکاب به جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی بازداشت، محاکمه و مجازات شوند.

با وجود اینکه شورای حقوق بشر همواره تلـاش کرده است، مواضع صریحی در مورد اقدامات جنایتکارانه و ضد حقوق بشری اسرائیل اتخاذ کند، به طوری که گزارشگران ویژه شورا از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ به طور مداومـ ۱۵ گزارش در مورد اسرائیل ارائه داده‌اند و همچنین شورای حقوق بشر بالغ بر ۳۵ قطعنامه طی نشست‌های عادی و ویژه علیه اسرائیل به تصویب رسانده است و همچنین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب ۶ قطعنامه پیاپی در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸، نقض حقوق بشر و احداث غیرقانونی واحدهای یهودی‌نشین جدید در سرزمین‌های اشغالی فلسطین توسط دولت اسرائیل را محکومـ کرده است. به طوری که اسرائیل در سال ۲۰۱۸ به دلیل نقض حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین در رده اول کشورهای دارای بیشترین میزان محکومیت توسط سازمان ملل متحد قرار گرفت و اخیراً نیز در چهلمین نشست شورای حقوق بشر در ۴ حمل ۱۳۹۷در ادامه انتقادها و محکومیت‌های بین‌المللی رژیمـ صهیونیستی، شورای حقوق بشر سازمان ملل ۵ قطعنامه علیه این رژیمـ تصویب کرد و به اقدامات رژیمـ صهیونیستی علیه فلسطینیان به شدت انتقاد کرد و حمایت خود را از تشکیل کشور مستقل فلسطین اعلـامـ کرد، اما متأسفانه به علت سیاست‌زدگی شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت مدعیان دروغین حقوق بشر از اسرائیل تاکنون اقدامات و فعالیت‌های این شورا، تأثیر چندانی بر رفتارهای ضد حقوق بشری رژیمـ اسرائیل نداشته است. به طوری که شورای امنیت به عنوان یک رکن دارای قدرت و ضمانت اجرایی مصوبات سازمان ملل نیز هنوز نتوانسته علیه جنایات و اقدامات ضد حقوق بشری اسرائیل اقدامـ عملی، جدی و مؤثری را صورت دهد. شایان ذکر است، قطعنامه‌هایی که علیه اسرائیل در زمینه نقض حقوق بشر صادر شده است، مملو از (درخواست‌ها)، (محکومیت‌ها)، (ابراز نگرانی‌ها) و (ابراز تأسف‌ها) و همچنین دستور به (پایان دادن فوری) به نقض حقوق بشر است، هرچند در مواردی که قطعنامه‌ای نیز در این شورا برای محکومیت اسرائیل مطرح شده ایالـات متحده امریکا آن را وتو کرده است؛ لذا حمایت‌های امریکا از اسرائیل تا جایی است که سال گذشته امریکا علت خروجش را از شورای حقوق بشر (جانبداری‌های نهادینه) شورای حقوق بشر علیه اسرائیل دانست و همچنین این شورا را به "خصومت بی‌پایان" با رژیمـ صهیونیستی متهمـ کرد.

در پایان باید گفت، با وجود غیرقابل انکار بودن جنایت اسرائیل، سازمان ملل و سایر سازمان‌های مدعی حقوق بشر در مقابل این اقدامـ سکوت کرده‌اند و تنها ناظران این عرصه بودند که متأسفانه جز تماشای نقض حقوق بین‌الملل از سوی رژیمـ صهیونیستی، اقدامـ مؤثری را که ذاتاً و برحسب وظیفه بر عهده‌شان گذاشته شده است، انجامـ نداده‌اند و بدین‌سان ما شاهد درد و رنج هزاران انسان از زن و مرد گرفته تا کودکان بی‌گناه در نوار غزه هستیمـ.

نویسنده: عطیه قشونی*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان