1398-6-28     2019-9-19     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1398/1/23 - 17:06:26
تعداد بازدید: 321
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بزرگترین و گران‌ترین انتخابات جهان؛ آنچه درباره انتخابات هند باید بدانیمـ
بزرگترین و گران‌ترین انتخابات جهان؛ آنچه درباره انتخابات هند باید بدانیمـ

هفدهمین دوره انتخابات بزرگ پارلمانی در حالی در هند برگزار شد که طی پنج سال گذشته نارندرا مودی، نخست وزیر ناسیونالیست این کشور که برخی وی را به اتخاذ سیاست‌های عوامـ پسند و رویکردهای ملی گرایانه به نفع هندوها متهمـ میکنند قدرت را در دست داشته است.

بزرگترین انتخابات مجلس جهان از روز پنجشنبه بصورت رسمی در هند در حالی برگزاری است. بنابر قانون اساسی هند، انتخابات باید هر پنج سال یک بار توسط پارلمان و مجامع قانونگذاری دولتی برگزار شود، مگر اینکه یک وضعیت اضطراری به‌وجود بیاید.

سن شرکت در انتخابات هند ۱۸ سال است. سیستمـ انتخاباتی در هند از نوع (نخست‌نفری) است، به این معنی که برنده مطلق، نامزدی‌ست که بیشترین شمار آرا را در حوزه رای‌گیری به دست آورد حتی اگر لزوما به اکثریت دست پیدا نکند.

نظامـ رای گیری هند

گفته شده در این انتخابات که به مدت شش هفته و در هفت مرحله تا نوزده ماه مه ادامه خواهد یافت، حدود ۹۰۰ میلیون نفر می‌توانند به پای صندوق رای روند. این رقمـ نزدیک به مجموع جمعیت اروپا و برزیل است. شمار واجدان شرکت در انتخابات هند نسبت به رای گیری سال ۲۰۱۴، ده درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر حدود ۴۳۲ نفر از واجدان شرکت در انتخابات هند را زنان تشکیل میدهند، اما تنها هفت درصد از نامزدها زن هستند. همچنین تنها ۱۵ میلیون نفر از رای دهندگان بین ۱۸ تا ۱۹ سال سن دارند.

همچنین یک میلیون مرکز رای گیری برای انتخاب ۵۴۳ نماینده (لوک سبها)، مجلس سفلی پارلمان هند تعبیه شده است و کار شمارش آراء روز ۲۳ ماه می، یعنی چهار روز پس از اتمامـ مرحله رای گیری آغاز خواهد شد.

هیچ کدامـ از رای دهندگان بیشتر از دو کیلومتر با حوزه رای گیری فاصله نخواهند داشت.

بیش از ۱۱ میلیون مقامـ رسمی دولت هند با پای پیاده، قطار، بالگرد، قایق و گاه سوار بر فیل برای برگزاری انتخابات خود را به حوزه‌هـای رای گیری میرسانند.

بسیاری از حوزه‌هـای رای گیری هند در مناطق دورافتاده واقع شده اند. بیش از ۸۰ هزار حوزه رای گیری تحت پوشش شبکه تلفن موبایل قرار ندارند. نزدیک به ۲۰ هزار حوزه انتخابیه در مناطق جنگلی یا نیمه جنگلی واقع شده اند.

در تمامی مراکز رای گیری ماشین‌هـای الکترونیکی رای دادن وجود دارد و کل فرآیند انتخابات زیرنظر کمیسیون انتخابات هند برگزار میشود.

رای گیری انتخابات هند همچنین گرانترین نظامـ رای گیری است و هزینه برگزاری انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۹ میلیارد روپیه (معادل ۵۵۲ میلیون دالر) بود.

هند دو مجلسی

انتخابات فعلی در هند، هفدهمین دوره انتخابات لوک سبها، همان مجلس عوامـ یا مجلس قانون‌گذاری هند است.

در واقع هندوستان دارای دو پارلمان یا مجلس است. لوک‌سبها یا همان مجلس عوامـ که۵۴۵ نماینده دارد و۵۳۰ نفر با رای مستقیمـ شهروندان و ۱۳ نفر از ۷ فرمانداری کل انتخاب و به مجلس عوامـ راه پیدا می‌کنند. همچنین ۲ نفر را نیز رئیس‌جمهور از میان بریتانیایی‌های هندی‌تبار برمی‌گزیند. معرفی و رسمیت نخست‌وزیر نیز از طریق حزب حاکمـ یا ائتلـاف احزاب در مجلس عوامـ (لوک‌سابا) صورت می‌پذیرد.

رهبر لوک سبها، رهبر مجلس نمایندگان هند است، در قانون به‌طور پیش فرض نخست‌وزیر این سمت را در صورتی که عضو لوک سبها باشد برعهده دارد. اما اگر نخست‌وزیر عضو مجلس نمایندگان مجلس نباشد، می‌تواند وزیر دیگری را به عنوان رهبر مجلس نمایندگان لوک سبها معرفی کند.

مجلس دیگر هند با نامـ راجیاسابا یا همان مجلس سنا شامل ۲۵۰ نفرند که ۱۲ تن از آنها را رئیس‌جمهور برمی‌گزیند و بقیه را نمایندگان مجالس ایالتی انتخاب می‌کنند. ریاست مجلس بطور معمول با معاون رئیس‌جمهور است.

چرا انتخابات فعلی هند مهمـ است؟

هفدهمین دوره انتخابات بزرگ پارلمانی در حالی در هند برگزار میشود که طی پنج سال گذشته نارندرا مودی، نخست وزیر ناسیونالیست این کشور که برخی وی را به اتخاذ سیاست‌های عوامـ پسند و رویکردهای ملی گرایانه به نفع هندوها متهمـ میکنند قدرت را در دست داشته است.

به‌رغمـ انتقادهایی که به نحوه سیاست ورزی نارندرا مودی وارد شده وی از مهمترین چهره‌هـای سیاسی هند به شمار میرود و طرفداران زیادی نیز با خود همراه کرده است.

دور جدید انتخابات پارلمانی هند و نتیجه‌ای که از آن حاصل میشود در واقع روشن خواهد کرد که آیا مردمـ این کشور به ریشه دواندن ناسیونالیسمـ هندو در جامعه‌ای چند قطبی رضایت خواهند داد و یا جایگزینی مناسب‌تـر برای این رویکرد پیدا خواهند کرد.

ترکیب سیاسی کرسی‌هـای (لوک سبها) در واقع تعیین کننده رویکرد و راهبرد دستگاه اجرایی نظامـ پارلمان محور هند خواهد بود.

وضعیت حزب حاکمـ هند

نارندرا مودی، نخست وزیر هند برغمـ محبوبیت قابل قبول در کشورش از جنبه اقتصادی آنطور که باید نتوانسته انتظارات داخلی را برآورده کند.

نرخ رشد قابل قبول این کشور از دید تحلیلگران خارجی (۶.۷ درصد طی سالهای ۲۰۱۷-۲۰۱۸) از نگاه اقتصاد دانان داخلی با توجه به ظرفیت‌هـا و نیازهای این کشور غول آسا از حیث جمعیتی راضی کننده نبوده است.

منتقدان به عملکرد اقتصادی نخست وزیر هند همچنان ناکارآمدی دولت این کشور در ایجاد فرصت‌هـای مناسب شغلی برای میلیون‌هـای جوان که هر ماه وارد بازار کار میشوند را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

آرایش احزاب رقیب در انتخابات هند

نارندرا مودی، نخست وزیر ۶۸ ساله هند که از سال ۲۰۱۴ با برتری حزب تحت هدایتش، (بهاراتیا جاناتا) قدرت را در دست گرفت به نتایج این انتخابات و باقی ماندن در سمت اجرایی خود بسیار امیدوار است.

کنگره ملی هند، بزرگترین حزب سیاسی هند به رهبری راهول گاندی و همچنین حزب جاناتادال (حزب خلق) و شمار زیادی از احزاب قدرتمند منطقه‌ای از جمله رقبای جریان سیاسی تحت رهبری نخست وزیر در انتخابات پارلمانی هند هستند.

راهول گاندی، عضو خاندان نهرو-گاندی، فرزند سونیا است؛ خاندانی که سال‌های سال قدرت را در هند در دست داشتند و نسب آن به جواهر لعل نهرو، ایندیرا گاندی (نهرو) و همسرش فیروز گاندی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی پارسی، می‌رسد.  این خاندان از زمان استقلـال هند از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ تاکنون بر سیاست هندوستان تسلط داشته است. سه تن از این خاندان یعنی راجیو گاندی پدر پریانکا، ایندیرا گاندی مادرکلـان و جواهر لعل نهرو جد او، نخست وزیر هند بوده اند و حال حزب کنگره هند مهمترین رقیب حزب حاکمـ به شمار می‌رود.

راهول گاندی، رهبر حزب کنگره و مهمـ ترین حزب مخالف، دولت را متهمـ کرده که نتوانسته وعده‌هـایش را در زمینه رشد اقتصادی و ایجاد شغل عملی کند.

مسئله کشمیر و تشدید شرایط امنیتی در آستانه انتخابات هند

انتخابات تازه هند در حالی انجامـ می‌شود که کشمیر هند هفته‌هایی پرتنش و مرگبار را پشت سر گذاشته‌است؛ اعتراضات و درگیری‌ها در آن و حمله مرگبار به پلیس هند و در نهایت افزایش تنش‌ها میان دهلی نو و اسلـامـ‌آباد به وضعیتی بحرانی در آن دامن زده‌است.

در شرق هند، تمهیدات امنیتی بالـا است. برخی دیگر مناطق هند نیز، از جمله در مناطقی که شبه‌نظامیان مائوئیست در آن فعال هستند، معمولـا در شرایط امنیتی ویژه‌ای به‌سر می‌برند.

تنها یک روز پیش از آغاز انتخابات تازه دست‌کمـ پنج نفر در انفجاری، که گفته می‌شود توسط شورشیان مائوئیست در چتیسگر، ایالتی در مرکز هند، انجامـ شده، جان خود را از دست دادند.

در منطقه بارامولـا در کشمیر مردمـ تنها به نیت انداختن رای علیه حزب مودی که آن را ضد مسلمانان و ضد کشمیری می‌دانند، وارد حوزه‌های رای‌گیری می‌شوند. آنها با مرامـ‌نامه حزب بهاراتیا جاناتا که به لغو امتیاز ویژه اراضی در کشمیر وعده داده است، به شدت مخالف هستند. این امتیاز به ساکنان غیر بومی اجازه خرید زمین نمی‌دهد.

از سوی دیگر در آستانه انتخابات پارلمانی هند؛ محدودیت رفت و آمد خودروها از کشمیر برقرار شده است و مقامات هندی هفته گذشته اعلـامـ کردند که به منظور تسهیل عبور نیروهای ارتش در روزهای منتهی به انتخابات پارلمانی از این هفته بزرگراه سرینگر- جامو، دو روز یکشنبه و چهارشنبه به روی خودروها بسته خواهد بود.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان