1398-5-30     2019-8-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1397/12/12 - 18:24:0
تعداد بازدید: 298
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
صلح امریکا با طالبان بدون دولت!
صلح امریکا با طالبان بدون دولت!

مسئله دومی که در نشست پنجمـ مذاکرات مطرح می‌شود، انجامـ مذاکره نمایندگان طالبان با نمایندگان حکومت افغانستان است که منوط به توافقات طالبان با امریکایی‌ها و اجرای آتش‌بس شده است. ظاهراً توافقاتی صورت گرفته است تا نمایندگانی از طالبان با نمایندگان دولت افغانستان درباره موضوعات صلح مشورت کنند، اما موضوعی که در این بین مطرح است اینکه نظامـ سیاسی مدنظر طالبان متفاوت از نظامـ سیاسی فعلی خواهد بود.

دور پنجمـ گفت‌وگو‌های صلح میان امریکا و طالبان در دوحه قطر در حالی برگزار شده که (ملـاعبدالغنی برادر) فرد شماره ۲ طالبان نیز در این نشست‌هـا حضور دارد. (ملـاعبدالغنی برادر یکی از چهار مؤسس اصلی جنبش طالبان در سال ۱۳۷۳ بوده است که در سال ۱۳۸۹ در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد.) حضور وی در دوحه قطر ظاهراً نشان از این دارد که مذاکرات به مراحل حساس و تفاهمـ اولیه خود نزدیک شده است، اما واقعیت این است که طالبان همچنان بر موضع قبلی خود یعنی (عدمـ مذاکره با حکومت افغانستان) اصرار می‌ورزد و از سوی دیگر خواستار عملیاتی شدن خروج کامل نیرو‌های خارجی از افغانستان است. در واقع دولت افغانستان به عنوان یکی از طرف‌های اصلی دعوا، در مذاکرات مستقیمـ با طالبان حضور ندارد و همین امر خود چشمـ‌انداز روشنی را برای افغانستان ترسیمـ نمی‌کند. به گفته منابع، مسائلی که در نشست قطر مورد گفت‌وگو قرار خواهد گرفت عبارتند از: ۱-خروج سربازان امریکایی از افغانستان ۲- همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و گروه تروریستی داعش در افغانستان ۳- ایجاد آتش بس و ۴- آغاز مذاکرات رو در روی طالبان با حکومت افغانستان. از دید دولت افغانستان و آنطور که زلمی خلیل‌زاد آقای غنی را قانع ساخته است، مذاکرات با طالبان مقدمه‌ای است برای مذاکره طالبان با دولت افغانستان. اما طالبان مدعی است مشکل اصلی ما با حضور نیرو‌های خارجی در افغانستان است و تا موضوع خروج سربازان امریکایی از افغانستان به نتیجه نرسد، با دولت افغانستان - که از دید طالبان دست‌نشانده و غیرمشروع خوانده می‌شود- وارد مذاکره نخواهد شد. در این میان حکومت افغانستان اعلـامـ کرده است که اگر طالبان حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان نشود، نمی‌تواند در ساختار قدرت کابل نیز حضور یابد. در همین خصوص دکتر عبداله، رئیس اجرایی دولت افغانستان اعلـامـ کرده است که عدمـ مذاکره طالبان با دولت از بزرگ‌ترین موانع صلح است و مقامات افغانستانی باید بهانه‌های این گروه را برطرف کنند. گفته می‌شود یکی از راه‌های رفع بهانه‌های طالبان برای زمینه‌سازی گفت‌وگوها، برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح است که از سوی اشرف‌غنی و حامد کرزی پیگیری می‌شود. در خصوص دور پنجمـ گفت‌وگو‌های صلح میان امریکا و طالبان که در قطر جریان دارد، باید به چند نکته کلیدی اشاره کرد:

اول اینکه امریکایی‌ها به‌ویژه ترامپ به دلـایل مختلف (نظیر کاهش هزینه‌ها و تلفات نظامی، اعلـامـ پیروزی در افغانستان، خروج سربازان امریکایی از افغانستان و حفظ دستاورد‌هـا) خواهان توافق جدی با طالبان هستند و به همین جهت نمی‌خواهند موعد مقرر شش ماهه برای صلح با طالبان را طولـانی کنند. به‌ویژه باید توجه داشت که ملـابرادر جزو رهبران تصمیمـ‌گیرنده گروه طالبانِ افغانستان محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد توافقاتی همـ صورت گرفته باشد، اما به دلـایل واکنش‌های منفی در داخل افغانستان و حتی منطقه، اشاراتی به جزئیات توافقات نمی‌شود.

مسئله دومی که در نشست پنجمـ مذاکرات مطرح می‌شود، انجامـ مذاکره نمایندگان طالبان با نمایندگان حکومت افغانستان است که منوط به توافقات طالبان با امریکایی‌ها و اجرای آتش‌بس شده است. ظاهراً توافقاتی صورت گرفته است تا نمایندگانی از طالبان با نمایندگان دولت افغانستان درباره موضوعات صلح مشورت کنند، اما موضوعی که در این بین مطرح است اینکه نظامـ سیاسی مدنظر طالبان متفاوت از نظامـ سیاسی فعلی خواهد بود. (فعلـاً طالبان مدل حکومتی مدنظر خود را شفاف بیان نکرده است.)

مسئله سومی که آینده مذاکرات را مبهمـ می‌سازد، موضوع همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و گروه تروریستی داعش در افغانستان است. این مسئله نشان می‌دهد که حتی پس از به سرانجامـ رسیدن مذاکرات با طالبان، موضوع مبارزه با تروریسمـ به نحو دیگری تداومـ خواهد یافت. دونالد ترامپ مدعی است پس از خروج ۷ هزار سرباز امریکایی، مبارزه با تروریسمـ را با قدرت بیشتری پیش خواهیمـ برد. به همین دلیل روس‌ها نسبت به فرجامـ مذاکرات امریکا با طالبان خوش‌بین نبوده و خواهان حضور جدی در فرآیند مذاکرات هستند. (در واقع پیش‌بینی می‌شود پس از توافقات، به جای دولت اشرف‌غنی طالبان بیاید و به جای طالبان، با داعش یا القاعده مبارزه صورت گیرد. پس تنها کارکرد گروه‌ها و دولت تغییر خواهد کرد.)

نکته آخر اینکه طالبان همـ در مذاکرات با امریکایی‌ها حضور جدی دارد و همـ در نشست مسکو، به نوعی تلـاش کرده است رویکرد‌ها و روند‌های خود را بر رهبران سیاسی و حتی جهادی افغانستان دیکته کند، طوری که مهمـ‌ترین منتقدین گروه طالبان در نشست مسکو نیز از تغییر رویکرد‌های طالبان حرف زدند و اعلـامـ کردند که طالبان به دنبال رعایت حقوق زنان و مردمـ در افغانستان است و.... اما نکته‌ای که باید توجه داشت اینکه هر مذاکره‌ای که با رویکرد امریکایی‌ها در افغانستان شکل بگیرد، بدون شک جامع و بی‌نقص نخواهد بود، چرا که معیار‌های امریکا در خصوص تروریسمـ، امنیت و صلح، بر اساس منافع واشنگتن صورت می‌گیرد نه لزوماً منافع افغانستان. به همین جهت باید گفت: همچنان که امریکا طی سال‌های پس از ۲۰۰۱ از مبارزه با القاعده و سپس طالبان سخن می‌گفت، اکنون نیز شرایط طوری ایجاب کرده است که منافع خود را در صلح و مذاکره جست‌وجو می‌کند، اما به نظر نمی رسد که این روش صلح مدنظر امریکا برای افغانستان امنیت‌زا و ثبات‌آفرین باشد.

سرمقاله شماره 848 روزنامه انصار

نویسنده: باقری

تاریخ: 13/12/1397

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان